سردار عبدالرضا ناظری پیش از ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران گفت: همکاران بنده در پلیس قرچک موفق به انهدام باندی شدند، که اقدام به تهیه، تولید و توزیع مواد محترقه می کرد.

وی افزود: یکی از این باندها در یک واحد آپارتمانی اقدام به تولید مواد خطرناک محترقه غیر استاندارد کرده و با برچسب‌های خارجی عرضه می‌کرد و این تولیدات خطرناک از نظر ظاهر هیچ خطری برای افراد استفاده کننده نداشت، اما در واقع این تولیدات غیر استاندارد و خطرناک بود.

فرمانده انتظامی شرق استان تهران ضمن بیان برنامه های این فرماندهی برای چهارشنبه آخر سال گفت: پلیس در برخورد با تولید کنندگان و توزیع کنندگان جدی خواهد بود و این افراد حداقل تا پایان تعطیلات در بازداشت خواهند بود.

وی با ارائه توصیه‌هایی به والدین گفت: ترقه و مواد محترقه و انفجاری که این روزها استفاده می‌شود، معمولا ترکیبی و بسیار حساس است و بر اثر ضربه‌ای کوچک و یا حرارتی ناچیز منفجر می‌شود.

ناظری ادامه داد: قدرت تخریبی و خسارتی این مواد بسیار بالا است، و باید والدین عزیز برای حفظ سلامت کودکان خود بیش از پیش مراقب بوده و ضمن حفظ هوشیاری، از استفاده کودکان، نوجوانان و جوانان خود از این مواد خطرآفرین جلوگیری کنند.

به گفته کارشناسان ۲۵۰ گرم از این مواد محترقه می‌تواند یک خانه با وسعت ۷۰ مترمربع را کاملا ویران کند و شیشه‌های چندین ساختمان را تا شعاع ۲۵۰ متری محل انفجار بشکند.