رویترز گزارش داد، عطا محمد نور، والی بلخ با گذشت یک هفته از زمانی که دفتر اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان اعلام کرد، رییس جمهور استعفای والی بلخ را پذیرفته و جایگزین وی را انتخاب کرده از ترک سمت خود امتناع کرد.

این بن بست نشان می‌دهد که چقدر کنترل دولت مرکزی در خارج از پایخت متزلزل است و وضعیت سیاسی در افغانستان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ میلادی چقدر شکننده و ضعیف می‌باشد.

 عطا محمد نور مدت‌ها به دنبال ایفای نقش در عرصه ملی بوده و یکی از نامزدهای بالقوه در انتخابات ریاست جمهوری آتی افغانستان محسوب می‌شود.

متحدان هشدار دادند که اگر اشرف غنی در تصمیم خود تجدید نظر نکند، خطر ناآرامی مدنی را به جان می‌خرد که امنیت کشور را تهدید خواهد کرد و به شبه نظامیان طالبان و داعش اجازه می‌دهد تا در ولایت بلخ جای پایی برای خود پیدا کنند؛ ولایتی که یک مرکز اقتصادی مهم محسوب می‌شود و در مسیرهای تجارت سود اور به سمت آسیای مرکز قرار گرفته است.

فرهاد عظیمی، یکی از اعضای پارلمان از ولایت بلخ گفت: اگر رییس جمهور انعطاف پذیری نشان ندهد مسئول پیامدها خواهد بود.

با این حال وی تاکید کرد که به وجود آمدن یک رویارویی که تنها منجر به آشوب و یا ناامنی می شود به نفع هیچ یک از طرفین نیست.

این بن‌بست که به شرکای غربی افغانستان هشدار داده، بار دیگر باعث سر باز زدن اختلافاتی می‌شود که با توافقی که با میانجیگری آمریکا برای ایجاد دولت وحدت غنی به دست آمده بود، به صورت موقت رفع شده بودند.