آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار روند - روزنامه شماره ۵۱۰۶

 • در برابر فشار عرضه

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  روند حرکت شاخص فرآورده‌های نفتی نزولی است، به‌طوری که شاخص این صنعت طی ۴۵ روز کاری قبل تقریبا ۳۳ درصد کاهش داشته و از محدوده ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد به منطقه ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار واحد رسید. در طول چند روز گذشته شاخص صنعت فرآورده‌های نفتی تا محدوده‌های ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد پایین آمد. شاخص در این منطقه حمایتی با ضعیف شدن سمت عرضه و ورود سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر به این صنعت توانست محدوده خط روند نزولی کوتاه‌مدت را به سمت بالا بشکند و امیدها را به سرمایه‌گذاران این صنعت بازگرداند ولی با برخورد همزمان به محدوده خط روند نزولی بلند‌مدت و میانگین متحرک ۱۲۰ روزه، دوباره با فشار عرضه روبه‌رو شد. حضور این شاخص در پایین محدوده میانگین‌های متحرک ۱۲۰، ۱۵۰ و ۲۰۰ روزه می‌تواند زنگ خطری باشد برای کسانی که در این صنعت سرمایه‌گذاری می‌کنند و عموما افراد ریسک‌پذیر هستند، در حال‌حاضر شاخص با محدوده میانگین متحرک ۲۰۰ روزه درگیر است.
 • اصلاح ادامه دارد

  زهره صفری / کارشناس بازار سرمایه
  در نمودار فرآورده‌های نفتی شاهد آن هستیم که در اردیبهشت سال ۹۹، شاخص این صنعت توانسته سقف تاریخی خود را بشکند و با رشدی شارپ همراه شود. سقف تاریخی آن در گذشته ۱۸۰۰ بوده که در حال حاضر به سقف ۹۹۰۰ رسیده و با دو مرتبه تاچ (سقف دوقلو) از آن سقف ریزش سنگینی را تا به امروز تجربه کرده به نحوی که در حال حاضر بیش از ۷۸ درصد رشد قبلی را اصلاح کرده است. کف فعلی شاخص فرآورده‌های نفتی ۲۹۶۰ است که یکبار از این سقف بازگشت (رشد) را تجربه کرده و مجددا پس از چند روز رشد، وارد فاز اصلاحی شده اما به کف قبلی نرسیده است. به نظر می‌رسد محدوده ۲۹۶۰ تا ۳۲۸۰ برای این شاخص محدوده مهمی باشد که در صورتی که این محدوده را مجددا به سمت پایین بشکند، نباید منتظر رشد این شاخص در کوتاه مدت ماند.
 • ارزش سهام عدالت به ۸ میلیون و ۷۲۹هزار تومان رسید

  در روز گذشته ارزش سهام عدالت (۵۰۰ هزار تومانی) با ۷/ ۳ درصد رشد به ۸ میلیون و ۷۲۹هزار تومان رسید. بر این اساس ۳۱۳هزار تومان به ارزش این پرتفو افزوده شد. دانا، لکما، وپست، حکشتی و ورنا از نماد‌های منفی اثر گذار بر این پرتفو بودند و در مقابل نماد‌های فولاد، کگل، فایرا، شبندر، وبصادر،خساپا، وبملت، شتران و خودرو از نماد‌هایی بودند که موجب افزایش ارزش سهام عدالت شدند. این رشد ارزش سهام عدالت در حالی رخ می‌دهد که شاخص کل بورس در روز گذشته به رشد ۹۱/ ۱ درصدی اکتفا کرده بود.
 • افزایش صف‌های خرید در گروه سیمان

  رضا شاکری تحلیلگر بازار سرمایه
  تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیری داشته‌اند شناسایی شده‌اند.
 • تحلیل بودجه شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بورس

  احمد امیری حسابرس
  سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت‌های پذیرفته شده در بورس را موظف کرد در راستای دریافت و افشای سریع آخرین اطلاعات مالی و اطلاعات موثر بر قیمت سهام، بودجه سال مالی آینده خود را یک ماه قبل از پایان هر سال مالی به سازمان ارائه کنند. نفس وجود بودجه برای تمامی شرکت‌ها بسیار ضروری است که نشان‌دهنده برنامه یک سال آینده شرکت است و ملاک ارزیابی عملکرد مدیریت و برای شناسایی انحرافات عملکرد بسیار مفید است اما استفاده از این ابزار برای مشخص کردن میزان سود سال آتی شرکت‌های بورس نسبت به نوع شرکت بورسی و فعالیت آن جای تامل دارد. در این گفتار به بررسی بودجه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس شامل ۱- شرکت‌های تولیدی و ۲- شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌پردازیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر