آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار روند - روزنامه شماره ۵۱۰۷

 • برخورد با محدوده‌های مهم

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص کل بورس اوراق بهادار در هفته گذشته تقریبا تغییر زیادی نداشت. این موضوع نشان می‌دهد شتاب کاهش قیمت‌ها در تالار شیشه‌ای کم شده، البته در این مسیر شاخص کل تا محدوده‌های یک میلیون و ۱۳۰ هزار واحد کاهش یافت و بعد از برخورد با میانگین متحرک ۱۵۰ روزه، شاهد افزایش تقاضا در نمادهای بزرگ بورسی بودیم که البته دستورالعمل مصوب شده درخصوص دامنه نوسان می‌تواند یکی از عوامل ترمز در ریزش بازار باشد. خوب است همزمانی این اتفاق و برخورد با محدوده‌های مهم تکنیکال را در ذهن داشته باشیم. به هر ترتیب افزایش تقاضا به اندازه‌ای بود که انتظار داریم در هفته آینده روند نزولی کوتاه‌مدت به سمت بالا شکسته شود. حضور شاخص در بالای دو میانگین متحرک ۱۵۰ و ۲۰۰ روزه باعث شده است بسیاری از سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، انتظار افزایش قیمت‌ها را داشته باشند. از طرفی در مقابل آنها سه میانگین متحرک ۱۲۰، ۹۰ و ۵۰ روزه قرار دارد که سطوح این میانگین‌های متحرک می‌توانند به‌عنوان مقاومت نقش بازی کنند. این موضوع باعث شده سرمایه‌گذاران با ریسک معمولی و همچنین سرمایه‌گذاران ریسک گریز فعلا نظاره‌گر بازار باشند.
 • دو‌گانه صعود و سقوط

  تورج عمروآبادی/ تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص‌کل از دوشنبه ۲۰ مرداد دچار ریزش شد و با توجه به موج شماری انجام شده، وارد یک موج اصلاحی ترکیبی (پیچیده) شده است. امواج اصلاحی ترکیبی معمولا شامل سه بخش هستند که با wxy علامت‌گذاری می‌شوند. همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌شود، دو موج w و x تکمیل شده‌اند و هم‌اکنون شاخص‌کل در حال تکمیل قسمت سوم (y) از این الگوی اصلاحی ترکیبی است. موج‌y به‌نظر می‌رسد به‌صورت یک الگوی سه‌موجی (ABC) باشد که موج A از این الگو به احتمال قوی به پایان رسیده است.
 • رشد ۶/ ۲ درصدی ارزش سهام عدالت

  ارزش سهام عدالت در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته یعنی سه شنبه ۲۱ بهمن ماه ۶/ ۲ درصد رشد کرد. سهام عدالت (۵۰۰ هزار تومانی) در جریان داد و ستد‌های آن روز به ۸ میلیون و ۹۵۸ هزار تومان رسید. رشد ۲۲۸ هزار تومانی این پرتفو موجب شده ارزش این سهام به کانال ۹ میلیون تومانی نزدیک شود. فخوز، شپنا، خودرو، فملی، فولاد، فایرا و شبندر از جمله نماد‌های این سبد بودند که بیش از ۴ درصد رشد را تجربه کردند. لکما، بسویچ، وپست و رمپنا از نماد‌هایی بودند که موجب افت ارزش این سبد شدند.
 • ۲۰۸نماد در صف خرید

  تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند شناسایی شده‌اند.
 • افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

  احمد امیری/ حسابرس
  در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی ندارد یا می‌خواهد منابع مالی جدید به شرکت وارد کند از محل آورده نقدی سهامداران اقدام به افزایش سرمایه می‌کند. به دلیل اینکه افزایش سرمایه از این روش، نیازمند تامین منابع جدید از سوی سهامداران فعلی شرکت است، شرکت حق استفاده و حضور در آن را ابتدا به سهامداران شرکت می‌دهد. به این صورت که اوراقی تحت عنوان حق تقدم سهام در اختیار سهامداران فعلی قرار می‌گیرد. سهامدار در مدت زمان مجاز برای معاملات این اوراق که معمولا ۲ ماه است و به آن مهلت پذیره‌نویسی گفته می‌شود، می‌تواند یکی از دو کار را انجام دهد:

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر