آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار روند - روزنامه شماره ۵۰۸۱

 • تشدید طرف عرضه

  شکورعلیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص صنعت فلزات اساسی از ۱۰ روز کاری گذشته با حدود ۱۸ درصد کاهش از محدوده یک میلیون و ۸۰ هزار واحد به محدوده ۸۸۲ هزار واحد رسید. این صنعت علاوه بر تشکیل روند نزولی در کوتاه‌مدت، دو خط روند نزولی میان‌مدت تشکیل داده که نشان‌دهنده قدرت زیاد عرضه در نمادهای آن است.
 • صعود فلزات اساسی در بند حواشی صمت

  محمدحسین کیانی / کارشناس بازار سرمایه
  گروه فلزات اساسی، حدود ۵ ماه است که روند نزولی به خود گرفته است و در یک کانال‌ نزولی میان مدت در حال حرکت است. هرچند توانسته پس از ریزش نزدیک به ۵۰ درصدی بار دیگر با توجه به شرایط قیمت فلزات جهانی رشد خوبی را تجربه کند، اما این روز‌ها به دلیل حواشی ایجاد شده از سمت وزارت صمت فشار فروش در این گروه مشهود است. در هر حال، نزدیک‌ترین حمایت برای شاخص این گروه حوالی ۸۷۵۰۰۰ تا ۸۷۶۵۰۰ واحد است. در صورت برگشت از این حوالی توانایی رشد تا ۱۰۵۰۰۰ واحد را دارد. در واقع میزان اصلاح تا ۷ درصد دیگر تخمین زده می‌شود. اهداف بعدی در صورت شکست سقف این کانال نزولی میان مدت ارائه می‌شود.
 • فراز و فرود «شسپا»

  شرکت نفت سپاهان بزرگ‌ترین تولید‌کننده روغن پایه در خاورمیانه است. ظرفیت آن بیش از ۶۶۰هزار تن روغن پایه، پارافین و اکستراکت و همچنین ۱۰۰ هزار تن محصول نهایی است که طیف گسترده‌ای از روانکارها و روغن‌های موتوری و ضد یخ و‌گریس را شامل می‌شود. صادرات محصولات این شرکت نیز از طریق بورس کالا و خارج از بورس انجام می‌شود. شرکت نفت سپاهان در بازار دوم بورس با نماد شسپا معامله می‌شود و در حال حاضر ارزش بازار آن حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان و قیمت سهم در محدوده ۲۶۶۶ تومان است.
 • غصینو و شبریز در مدار حقیقی‌ها

  رضا شاکری تحلیلگر بازار
  چند نماد بورس تهران و فرابورس بیشترین نسبت قدرت خریدار به فروشنده را به‌دست آورده‌اند؛ این روند گویای هجوم تقاضای پول‌های کلان به این نماد‌‌هاست.
 • حسابداری مدیریت تکنیک معاملات

  زهره صفری کارشناس بازار سرمایه
  نوعی از تحلیل عمودی، استفاده از نسبت‌های مالی است. پیش از آنکه به این مبحث بپردازیم، لازم است صورت‌های مالی را بشناسیم و با آیتم‌های موجود در آنها آشنا شویم. انواع صورت‌های مالی شامل: صورت سود و زیان، صورت سود و زیان جامع، صورت وضعیت مالی (ترازنامه)، صورت تغییرات در حقوق مالکانه و صورت جریان‌های نقدی هستند. هر یک از صورت‌های مالی به نحوی می‌تواند مکمل یک صورت دیگر باشد. مهم‌ترین هدف تحلیل صورت‌های مالی، کشف ارتباط میان اقلام صورت‌های مالی مختلف است. مثلا با افزایش سود خالص شرکت، می‌توان دریافت که حساب سرمایه در ترازنامه افزایش خواهد یافت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر