• احتمال ادامه روند نزولی

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص کل بورس اوراق بهادار از حدود ۲۵ روز قبل، حدود ۱۵ درصد کاهش داشت و از محدوده یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد به محدوده یک میلیون و ۲۳۰ هزار واحد رسید. در هفته گذشته روند نزولی میان‌مدت ادامه داشت و روند نزولی کوتاه‌مدت نیز تشکیل شد. خط روند صعودی بلند‌مدت نیز به سمت پایین شکسته شده است. مهمترین اتفاق در چند روز اخیر، شکسته شدن منطقه مهم قیمتی یک میلیون و ۲۵۷ هزار واحد به سمت پایین بود. با گذشتن شاخص از این سطح حمایتی در هفته آینده باید منتظر منطقه حمایتی مناسب یک میلیون و ۲۱۰ هزار واحد بود. با وجود روند نزولی در شاخص کل احتمال شکسته شدن این محدوده به سمت پایین وجود دارد.
 • آیا محدوده حمایتی شکسته می‌شود؟

  هادی ملکی/ تحلیلگر بازار سرمایه
  در تحلیل گذشته شاخص کل، یک مثلث خنثی را در نظر گرفته بودیم که با توجه به شتاب بالای ریزش موج E احتمالا سناریوی مثلث خنثی تبدیل به سناریوی دیامتریک خواهد شد. محدوده یک میلیون و ۱۶۰ هزار واحد محدوده مهمی برای شاخص خواهد بود. در صورتی که محدوده یک میلیون و ۱۶۰ هزار به سمت پایین شکسته شود محدوده برگشتی قوی محدوده یک میلیون و ۵۰ تا یک میلیون و ۸۰ هزار واحد خواهد بود و پس از آن شاخص بار دیگر در قالب موج F می‌تواند تا محدوده یک میلیون و ۳۰۰ تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد رشد کند.
 • سقوط بیش از ۵/ ۳ درصدی ارزش سهام‌عدالت

  دنیای‌اقتصاد- حبیب‌آرین: روند نزولی ارزش سهام‌عدالت همچنان ادامه دارد. ارزش پرتفوی سهام‌عدالت (۵۰۰ هزار تومانی) در آخرین روز کاری هفته گذشته بیش از ۵/ ۳درصد افت کرد. ارزش سهام‌عدالت در طول یک روز از ۹میلیون و ۲۷۷هزارتومان به ۸میلیون و ۷۱۰هزارتومان رسید. در روز چهارشنبه سهام پرتفوی سهام‌عدالت همگام با میانگین قیمت سهام در بورس افت کردند. در شرایط فعلی سهام فولاد با ۱۶درصد،‌ فملی ۱۴درصد و فارس با ۱۳درصد بیشترین ارزش پرتفوی سهام‌ عدالت را تشکیل می‌دهند. در روز چهارشنبه نماد فارس با ۷۳/ ۴درصد، فملی ۸۴/ ۳درصد و فولاد ۰۷/ ۴درصد افت مواجه شدند. پتروشیمی جم، بانک تجارت و پتروشیمی اصفهان و سیمان داراب نیز از دیگر سهم‌های بزرگ پرتفوی سهام‌عدالت هستند که در روز گذشته بیش از ۴درصد افت قیمت را تجربه کرده‌اند.
 • گزیده‌های حقیقی‌ها

  رضا شاکری تحلیلگر بازار سرمایه
  چند نماد بورس تهران و فرابورس بیشترین نسبت قدرت خریدار به فروشنده را به‌دست آورده‌اند؛ این روند گویای هجوم تقاضای پول‌های کلان به این نماد‌‌هاست.
 • معادله اساسی حسابداری

  زهره صفری کارشناس بازار سرمایه
  مهم‌ترین معادله حسابداری، معادله اساسی حسابداری است که طبق این معادله مجموع دارایی‌ها باید با مجموع بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام برابر باشد. این معادله نشان می‌دهد منشا هر درآمد و هر هزینه یا هر خرید و فروشی در یک مجموعه چیست. برای درک بهتر این موضوع لازم است اقلام مربوط به دارایی‌ها و بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام را بیشتر بشناسیم. برای مثال، ما با یک خرید دارایی ثابت مواجهیم (مانند خرید زمین). پس در صورت وضعیت مالی (ترازنامه) بخش مربوط به دارایی ثابت تغییر می‌کند.
 • تشکیل روند نزولی در خودرویی‌ها

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص صنعت خودرو از حدود ۲۵ روز کاری گذشته با حدود ۲۷ درصد کاهش از محدوده ۳۶۶ هزار واحد به محدوده ۲۶۶ هزار واحد رسید. با کاهش اخیر قیمت‌ها روند نزولی در کوتاه‌مدت تشکیل شد تا همچنان ریزش قیمت‌ها در میان‌مدت نیز ادامه پیدا کند. با توجه به فشار فروش هیجانی در بازار انتظار می‌رود سناریوی کاهشی برای صنعت خودرو از احتمال بیشتری برخوردار باشد. کاهش قیمت‌ها در سه مرحله ممکن است این شاخص را به محدوده‌های کمتر از ۱۵۷ هزار و ۵۰۰ واحد برساند. احتمال کاهش قیمت‌ها در قالب پرده اول از سناریوی کاهشی زیاد است. هدف این فاز از کاهش قیمت‌ها محدوه ۲۰۸ هزار واحد است. سطوح فعلی شاخص (‌منطقه ۲۶۸‌هزار واحد) و همچنین ناحیه ۲۴۵ هزار واحد، ممکن است به‌عنوان حمایت، از کاهش قیمت‌ها جلوگیری کنند.
 • در دوراهی صعود یا نزول

  امیر عجمی / تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص کل گروه در یک دوراهی قرار دارد؛ حمایت یا ریزش؟ در تایم‌فریم روزانه بعد از یک رشد شارپ و یک ریزش شارپ وارد محدوده حمایتی شد حالا باید منتظر ماند و دید باتوجه به جو متشنج، بازار به این حمایت واکنش نشان خواهد داد یا نه. به‌طور کلی اگر بخواهیم واقع‌بینانه نگاه کنیم شاخص کل گروه خودرویی در یک روند خنثی قرار دارد. در حال حاضر در کف این روند قرار داریم که می‌خواهیم سناریو‌های این شاخص را در تایم فریم‌های مختلف بررسی کنیم.
 • افت ۳۶۷ هزار تومانی سهام عدالت

  روز گذشته ارزش سبد سهام عدالت (۵۰۰‌هزار تومانی) بیش از ۳۶۷ هزار تومان افت کرد و به ۹ میلیون و ۲۹ هزار تومان رسید. در روز گذشته ۲۱ نماد این پرتفو روندی منفی را تجربه کردند. تنها نماد‌های فخوز، حپترو و سدشت روندی صعودی داشتند و این رشد نتوانست مانع از افت قیمت سهام عدالت شود. در این میان نمادهای «جم» و «بنیرو» همچنان متوقف ماندند و نماد «لکما» بازگشایی شد.
 • نماد‌ها‌یی با قدرت خریدار بالا

  رضا شاکری تحلیلگر بازار سرمایه
  چند نماد بورس تهران و فرابورس بیشترین نسبت قدرت خریدار به فروشنده را به‌دست آورده‌اند؛ این روند گویای هجوم تقاضای پول‌های کلان به این نماد‌‌هاست.
 • حوزه عمل حسابداری مدیریت

  احمد امیری حسابرس
  حیطه عمل حسابداری مدیریت در دو بخش است: ۱- اندازه‌گیری هزینه (بهایابی)، ۲- استفاده از اطلاعات هزینه (پشتیبانی تصمیم).
 • احتمال‌قوی نزول

  شکور علیشاهی / تحلیل‌گر بازار سرمایه
  روند کلی شاخص صنعت فرآورده‌های نفتی نزولی است. شاخص این صنعت در ۲۰ روز کاری بیش از ۳۰ درصد ریزش داشت و از محدوده ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار واحد به سطح ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد رسید. روند‌های بلند‌مدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت در این صنعت نزولی هستند و بنابر یکی از اصول اولیه تحلیل تکنیکال که می‌گوید قیمت‌ها بر اساس روند‌های مشخص حرکت می‌کنند و این روند‌ها ادامه می‌یابند، احتمال حرکت کاهشی بیش از حرکت افزایشی است.
 • شاخص نفتی پس از ریزش دوباره

  مهدی طیبی / تحلیل‌گر بازار سرمایه
  شاخص فرآورده‌های نفتی پس از ریزش ۶۳درصدی با تشکیل واگرایی مثبت بین قیمت و اندیکاتورها (فلش‌های آبی‌رنگ) توانست بازگشت داشته و مقداری از ریزش را جبران کند. در ادامه با ضعف تقاضا و فشار فروش به ویژه از سمت حقوقی‌ها روبه‌رو شد و همین موضوع روی نمودار موجب تشکیل واگرایی منفی (فلش‌های قرمزرنگ) و ریزش مجدد قیمت شد.
 • ارزش سهام عدالت افت کرد

  ارزش سبد سهام عدالت(۵۰۰هزارتومانی) روز گذشته با بیش از ۱۲۰ هزار تومان کاهش به ۹ میلیون و ۳۹۵ هزار تومان رسید. در روز‌ گذشته بسیاری از نمادهای سبد سهام عدالت روندی نزولی داشتند. فولاژ، ورنا، خودرو، شبریز، حپترو و فملی از جمله نماد‌هایی بودند که بیش از ۳ درصد افت قیمت را تجربه کردند. همچنین نماد‌ها «جم» و «بنیرو» همچنان متوقف ماندند و نماد «لکما» بازگشایی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر