• ادامه روند اصلاحی

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص صنعت زراعت از حدود ۱۰ روز قبل بیش از ۱۸ درصد کاهش داشت و از محدوده ۲۳۱ هزار و ۳۰۰واحد به محدوده ۱۸۸ هزار و ۲۰۰ واحد رسید. در روزهای گذشته روند نزولی کوتاه‌مدت و میان‌مدت ادامه داشت و در مهم‌ترین اتفاق محدوده ۱۹۷ هزار و ۷۰۰ واحد به سمت پایین شکسته شد تا نقش این سطح قیمتی از حمایت به مقاومت تبدیل شود به این ترتیب سرمایه‌گذاران که توانایی تحمل ریسکی معمولی را دارند و همچنین بازده معقول هم از سرمایه‌گذاری خود انتظار دارند، دیگر ریسک حضور در این صنعت را نخواهند پذیرفت و احتمالا با ضرر از این صنعت جدا شوند. با توجه به حضور شاخص در منطقه مهم قیمتی، احتمال اصلاح در روند نزولی در چند روز آینده نیز وجود دارد؛ ولی با توجه به نزولی بودن روند میان‌مدت و کوتاه‌مدت فعلا احتمال کاهش قیمت‌ها بیش از افزایش قیمت هاست.
 • گروه زراعت و دامداری؛ بدون رشد

  امیر فرید / تحلیلگر بازار سرمایه
  گروه زراعت و دامداری یکی از صنایعی است که به‌طور مستقیم روی سبد خانوار اثرگذار است. عمده تولیدات شرکت‌های این صنعت را شیر و گوشت تشکیل داده است.
 • سهام عدالت به کانال ۹ میلیون تومانی برگشت

  ارزش سهام عدالت (۵۰۰ هزار تومانی) در روز‌های اخیر و با ریزش قیمت سهام در بازار سرمایه کانال ۹ میلیون تومان را از دست داده بود. اما با برگشت بازار، ارزش این پرتفو نیز افزایش یافته است. درحالی‌که روز گذشته شاخص کل بورس تنها ۱/ ۰درصد مثبت بود و بسیاری از سهم‌ها در این روز در صف فروش بسته شدند، سهام عدالت توانست نزدیک به ۲درصد رشد را تجربه کند. بر این اساس ارزش سهام عدالت به ۹میلیون و ۱۴هزار تومان رسید.
 • بسته‌شدن ۲۵۳ نماد در صف فروش

  رضا شاکری تحلیلگر بازار سرمایه
  تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد‌بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند، شناسایی شده‌اند.
 • بررسی حقوق صاحبان سهام

  زهره صفری کارشناس بازار سرمایه
  حقوق صاحبان سهام بخشی از صورت‌وضعیت مالی (ترازنامه) است که با نام ارزش‌ویژه نیز شناخته شده است. این آیتم نشان می‌دهد که چه بخشی از دارایی‌های مجموعه تحت‌تملک صاحبان سهام است و میزان مالکیت آنها را نمایان می‌کند. در واقع حقوق صاحبان سهام، میزان تملک یا سهم یک فرد حقیقی یا حقوقی را از ارزش یک شرکت بیان می‌کند. طبق معادله اساسی حسابداری، حقوق صاحبان سهام از کسر‌کردن بدهی‌ها از دارایی‌ها به‌دست می‌آید.
 • مقاومت برای صعود

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص صنعت لاستیک از حدود ۲۵ روز قبل حدود ۱۸ درصد کاهش داشت و از محدوده ۴۴۰ هزار واحد به محدوده ۳۵۹ هزار واحد رسید. در هفته گذشته روند نزولی کوتاه‌مدت و میان‌مدت ادامه داشت و در مهم‌ترین اتفاق محدوده ۳۷۱ هزار واحد به سمت پایین شکسته شد تا نقش این سطح قیمتی را از حمایت به مقاومت تبدیل کند. با توجه به اینکه روند صعودی بلند‌مدت این صنعت به سمت پایین شکسته نشده، هنوز می‌توان انتظار صعود از آن را داشت. برخی از اندیکاتورها نیز حضور در منطقه اشباع فروش را که بعد از چند روز متوالی کاهش قیمت در آن قرار می‌گیریم، تایید می‌کنند. در حقیقت احتمال بالا رفتن و پایین آمدن این شاخص تقریبا برابر است ولی تا زمانی که روند صعودی بلند‌مدت به سمت پایین شکسته نشده امیدها نسبت به افزایش قیمت بیشتر است.
 • استارت روند اصلاحی در لاستیک‌سازان

  محمدحسین کیانی / کارشناس بازار سرمایه
  گروه لاستیک‌ساز روند اصلاحی خود را از نیمه اول تیرماه سال جاری استارت زد. اصلاح این گروه نزدیک به ۳۵درصد از سقف تاریخی خود بود. همان‌طور که شروع روند اصلاحی این گروه زودتر از سهم‌های بزرگ و شاخص‌ساز بازار بود، برگشت این گروه هم در زمان زودتری اتفاق افتاد.
 • ارزش سهام عدالت به ۹ میلیون نزدیک شد

  در روز گذشته ارزش سهام عدالت باز هم افزایش یافت. ارزش سهام عدالت (۵۰۰ هزار تومانی) در روز گذشته به بیش از ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید. این افزایش قیمت نشان می‌دهد ارزش سهام عدالت ۵/ ۲ درصد رشد داشته است. این درحالی است که در روز گذشته شاخص کل بورس تنها به یک درصد رشد بسنده کرده بود. اگرچه در روز یکشنبه سهام زیادی از پرتقوی سهام عدالت افت قیمت داشتند، اما در همین روز نماد‌هایی که وزن بیشتری در سبد سهام عدالت دارد روزی سبز را پشت سر گذاشتند.
 • سنگینی صف‌های فروش

  رضا شاکری تحلیلگر بازار سرمایه
  تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند شناسایی شده‌اند.
 • اهمیت حسابداری در برنامه‌ریزی برنامه‌های شرکت‌ها و تامین مالی

  احمد امیری/ حسابرس
  تمامی کسب‌و‌کار‌هایی که در عرصه خود موفق عمل می‌کنند، برای رسیدن به اهداف خود و حفظ جایگاه کسب شده، برنامه‌هایی را در نظر گرفته‌اند و به آن عمل کرده‌اند که این برنامه‌ها و طرح‌ها شامل موارد متعددی مانند پیش بینی جریان نقدی، برنامه‌ریزی برای فروش و موجودی مواد و کالا و... است.
 • بازگشت امید برای فلزی‌ها

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص صنعت محصولات فلزی از حدود ۲۰ روز قبل حدود ۱۸ درصد کاهش داشت و از محدوده ۳۵۰ هزار واحد به محدوده ۲۸۴ هزار واحد رسید. در هفته گذشته روند نزولی کوتاه‌مدت و میان‌مدت ادامه داشت و در مهم‌ترین اتفاق شاخص با برخورد به محدوده مهم حمایتی ۲۷۵ هزار و ۵۰۰، نشانه‌هایی از اصلاح در روند نزولی را نشان داد.
 • نزدیک به پایان اصلاح

  سامان منتظری / مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه
  با توجه به نمودار شاخص حمل و نقل در تایم فریم هفتگی، شاخص این صنعت در بلند مدت در یک کانال صعودی در حال حرکت است و از مرداد ۹۷ که انتهای کانال صعودی حوالی ۳۵۰۰ واحد بود یک روند صعودی را آغاز کرد و با یک رشد ۱۳۰۰ درصدی که به مدت ۲ سال تا مرداد ۹۹ به طول انجامید و با برخورد به سقف کانال صعودی در حوالی ۱۱۳هزار واحد و سطح ۸/ ۲۶۱ درصد فیبوناچی گسترش یافته وارد اصلاح شد. این اصلاح می‌تواند تا اولین سطح فیبو ناچی اصلاحی یعنی ۲/ ۳۸ درصد که محدوده ۳۰هزار تا ۳۲هزار واحد هست ادامه یابد در حال حاضر عدد شاخص ۳۱۰۴۰ واحد است که با توجه به نمودار در محدوده حمایتی و مهمی قرار دارد. پس گروه حمل و نقل را می‌توان واچ لیست قرار داد تا ببینیم حوالی این محدوده حمایت مورد توجه بازار قرار می‌گیرد یا خیر؟
 • ارزش سهام عدالت رشد کرد

  در روزی که شاخص کل بورس ۳۸هزار واحد رشد را تجربه کرد، ارزش سهام عدالت نیز رشد کرد. در اولین روز هفته سهام عدالت توانست ۴۸/ ۳ درصد رشد کند. بیشتر نماد‌های حاضر در این سبد افزایش قیمت داشتند؛ این موضوع موجب شد قیمت سهام عدالت به ۸ میلیون و ۶۸۷ هزار تومان برسد. رشد حدود ۳۰۰ هزار تومانی سهام عدالت در حالی رخ داده است که دو نماد فملی و فولاد از ارزشمندترین سهام پرتفوی سهام عدالت به ترتیب بیش از ۳ و ۴ درصد رشد کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر