آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۹۲

 • ۳۰ فرمان ضربتی برای ترامپ‌زدایی

  دنياي‌اقتصاد: جو بایدن طی ۴۸ ساعت حضورش در کاخ سفید حدودا ۳۰ فرمان اجرایی صادر کرد که از میان آنها ۱۴ مورد آن به لغو فرامین اجرایی ترامپ مربوط می‌شود. لغو بخشی دیگر از میراث ترامپ نیز به واسطه شرایط اضطراری حاکم بر آمریکا و بحران اقتصادی به‌دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است. یکی از دستیاران ارشد ترامپ نیز می‌گوید با سرعتی که بایدن حرکت می‌کند تصور بر این است که تا زمان طلوع آفتاب روز دوشنبه تمام تصمیم‌های ترامپ به غیر از انتصاب‌هایش در دیوان‌عالی قضایی از میان خواهد رفت.
 • جرقه اولین تظاهرات ضد دولتی در روسیه

  دنیای‌اقتصاد: یک دانش‌آموز کلاس نهم در شهر «یکاترین‌بورگ» از همکلاسی‌های خود پرسید که چرا کسی ولادیمیر پوتین را دوست ندارد؟ به گفته معلم‌شان «ایرینا. وی. اسکاچکووا»، این دانش‌آموزان به رهبر مخالفان یعنی الکسی ناوالنی اشاره کرده و پاسخ دادند: «پوتین کاخی دارد که با پول‌های دزدیده ساخته شده و پوتین خودش یک دزد است.» بازگشت دراماتیک ناوالنی از آلمان به روسیه در روز یکشنبه و بازداشت فوری او در فرودگاه همزمان با انتشار پستی از او در مورد کاخ‌پوتین در کناره دریای سیاه، موجب شد
 • هشدار جانسون در مورد ویروس مرگبار انگلیسی

  دنیای‌اقتصاد: از بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، انتظار می‌رود که کارزار جدید و موفقیت‌آمیزی را برای مقابله با ویروس جدید شناسایی شده در این کشور انجام دهد. در همین ارتباط او روز جمعه اعلام کرد که کشورش ۴/ ۵ میلیون نفر را در برابر کرونا واکسینه کرده است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  مورگنتا در امور خارجی نیز نه از طریق جنگ‌های صلیبی ویلسونی برای دموکراسی در خارج بلکه مطابق با روح فرمول‌دهندگان سیاست مهار خواستار بازتایید اراده ملی شد. مشکلات خاص روابط بین‌الملل نیاز به پاسخ‌های خاص داشت نه ایدئولوژی یا لفاظی، نه اتکای ناخودآگاه و بدون تعمق به تسلیحات نظامی یا باور مغرورانه به اینکه ایالات‌متحده می‌تواند تا هر زمانی که عزم داشته باشد به هر آنچه می‌خواهد برسد. نزد مورگنتا آن مشکل خاص که بر تمام مشکلات دیگر ارجحیت داشت همانا اشاعه هسته‌ای بود. اگر این مساله بدون مانع به حال خود رها می‌شد، کشورهای بیشتر و بیشتری به تسلیحات هسته‌ای دسترسی می‌یافتند تا اینکه در نهایت یک فاجعه گریزناپذیر می‌شد. مورگنتا راهی برای جلوگیری از فاجعه ذیل سیستم کنونی دولت‌های ملی نمی‌دید و در ایده‌آل‌ترین حالت خود، خواستار یک سیستم «فراملی» بود که این سلاح‌ها را تحت‌کنترل بین‌المللی قرار دهد.
 • ترامپ علیه ترامپ

  حسين موسوي روزنامه‌نگار
  در یک نکته توافق نظر وجود دارد و آن اینکه روی بایدن توافق شد تا در انتخابات سال ۲۰۲۰ حاضر شود. دوست و دشمن می‌دانند که بایدن فردی نبود موج‌آفرین باشد تا او را بتوان اوبامایی دیگر برای دموکرات‌ها دانست. او نه کلینتون بوده با یک چشم‌انداز قوی اقتصادی، نه اوباما که با وعده‌های اصلاح اقتصادی و اجتماعی دل میلیون‌ها آمریکایی را برباید. خود بایدن نیز احتمالا به این موضوع واقف بوده که در سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفت نامزد انتخابات نشود و هیلاری کلینتون را اصلح‌تر از خود تشخیص داده است، در غیر این حالت، حتما خود نامزد انتخابات می‌شد. برای دموکرات‌ها، دست‌کم، هیلاری کلینتون می‌توانست در میان زنان حومه‌نشین ولوله‌ای ایجاد کند؛ هرچند این مورد هم در میان دموکرات‌ها تبدیل به یک خطای راهبردی شد و در نهایت زنان حومه‌نشین رای خود را به ترامپ دادند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر