آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۹۱

 • پساترامپ در ۱۰ رسانه معتبر

  دنياي‌اقتصاد: وداع ترامپ از کاخ ‌سفید و روی کار آمدن بایدن به عنوان ساکن جدید کاخ بیضی‌شکل باعث شد رسانه‌ها میدان‌دار سیاست شوند؛ به‌طوری‌که به محض حضور بایدن در کاخ‌سفید، جلد بسیاری از روزنامه‌ها، هفته‌نامه‌ها و خلاصه نشریات به ماموریت‌های رئیس‌جمهور جدید آمریکا اختصاص یافت. ۱۰ رسانه از امیدها، چالش‌ها و انتظارات از ساکن جدید کاخ ‌سفید نوشتند.
 • ابلاغ سند ٢٠٠صفحه‌ای پرزیدنت برای مقابله با کرونا

  دنیای‌اقتصاد: نخستین روز کاری جو بایدن تماما اختصاص به معکوس کردن میرات ترامپ داشت. در نخستین روز کاری بایدن، عکسی از رئیس‌جمهور جدید آمریکا منتشر شد که نشان می‌داد در حالی که هنوز ساعاتی از مراسم تحلیف نگذشته بود، او به پشت میز خود در اتاق بیضی شکل رفته و در حال امضای انباشتی از فرامین اجرایی است که تعداد آنها به ۱۷ دستور اجرایی می‌رسید. به نوشته روزنامه واشنگتن‌پست، بایدن در نخستین روز کاری خود فرامین اجرایی را امضا کرد تا پایانی بر عصر ترامپ باشد. بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه فرامین اجرایی مربوط به ویروس کرونا، مهاجرت و تغییرات آب و هوایی را امضا کرد تا نه تنها فضای سیاست‌گذاری را از دستورات جمهوری‌خواهانه پاک کند، بلکه اقدامات مد نظر دموکرات‌ها را در حوزه قانون‌گذاری تسریع ببخشد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  جورج کنان، پدر سیاست مهار، با مقاومت مورگنتا در برابر این«اسطوره قدرت مطلق» و افزایش بیش از حد نظامی‌ شدن سیاست خارجی آمریکا اشتراک‌نظر داشت و از «هیستری نظامی کورکورانه» کشورش ابراز تاسف می‌کرد. واشنگتن ظرافت و زیرکی را برای اسلحه و بمب کنار گذاشت اما زمانی که قدرت عریان اسلحه کارگر نبود، چنان‌که در آسیا چنین بود، این هیچ پاسخی نداشت.
 • پنج‌شنبه خونین عراق

  دنیای‌اقتصاد: روز پنج‌شنبه ۲ بهمن ماه، دو بمب‌گذار با جلیقه انتحاری در بازاری شلوغ در مرکز بغداد خود را منفجر کردند و ۳۲ کشته و بیش از ۱۱۰ زخمی بر جا گذاشتند. به گفته منابع دولتی، این مرگبارترین حمله در نوع خود طی چند سال اخیر بوده است. «جین آراف» در گزارش ۲۱ ژانویه برای نیویورک‌تایمز نوشت: وزارت بهداشت عراق که گزارش تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها را اعلام کرده، می‌گوید این مرگبارترین حمله از سال ۲۰۱۷ به این سو بوده است. سرتیپ خالد المُهَنا، سخنگوی وزارت کشور عراق گفت: «اولین بمب‌گذار انتحاری برای اینکه به میان تجمع مردم برود تظاهر کرد که حالش خوب نیست و به کمک نیاز دارد.» او می‌گوید این بمب‌گذار خود را به زمین انداخت و وقتی مردم برای کمک به سوی او شتافتند ناگهان جلیقه خود را منفجر کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر