آرشیو روزنامه شماره ۵۰۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۴۸

 • خطر شکل‌گیری «وضعیت هیتلری» در آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: هدف جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب ایالات‌متحده برای بازگشت به سیاست خارجی عادی، موجب ترس مدافعان حقوق بشر در آسیا شده است، آنها ترامپ را به‌عنوان کسی می‌دیدند که به مقابله با دیکتاتورها برخاسته است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، یک مخالف سرسخت حزب کمونیست چین که پیش‌تر از‌ سوی دولت چین به‌عنوان دشمن شماره یک معرفی شده، در حال انتشار نظریه‌های توطئه‌آمیز درخصوص انتخابات آمریکا است.
 • مذاکرات ترکیه با اسرائیل و عربستان

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سرویس اطلاعاتی ترکیه سرگرم برگزاری مذاکراتی پنهانی با مقام‌های اسرائیلی بوده است. این خبر را یکی از منابع موثق به المانتیور اعلام کرده و گفته که این کشور درصدد عادی‌سازی رابطه با اسرائیل است. «آمبرین زمان» در گزارش ۳۰ نوامبر برای المانیتور نوشت، این منبع موثق که به شرط فاش نشدن نام با المانیتور سخن می‌گفت افزود که سه منبع تایید کردند که در هفته‌های اخیر دیدارهایی میان دو طرف برگزار شده است که «هاکان فیدان»، به‌عنوان نماینده ترکیه لااقل در یکی از این جلسات حضور داشته است اما مقام‌ها در این رابطه سخنی نگفتند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  انقلاب فرانسه مدلی برای کنشگران سیاسی تلقی می‌شد و انقلاب آمریکا یک رویداد محلی بدون اهمیت جهانی تلقی می‌شد و حتی اصلا انقلاب پنداشته نمی‌شد. از نظر آرنت، این یک تراژدی فکری از نظم آغازین بود زیرا انقلاب فرانسه با «فاجعه» به پایان رسید؛ در حالی که انقلاب آمریکا «به شکل پیروزمندانه‌ای موفق» بود. البته تمام چپ‌گرایان منکر «در باب انقلاب» نبودند؛ تحسین آرنت برای شوراها یا مجالس کوچک نژادی در تاریخ در دهه ۱۹۶۰ حامیانی در میان «دانشجویان برای جامعه دموکراتیک» یافت که از اینکه شباهت‌هایی با تصورات بدقواره خود از دموکراسی مشارکتی در تفکرات متفکران جهانی معروف می‌دیدند، خشنود بودند. با این حال، ارزیابی او از انقلاب فرانسه آن‌قدر تند و تیز بود که او به نادرستی طرفدار «نوعی توری‌گرایی برکی» تلقی شد.
 • آمریکا در وضعیت هیتلری شدن

  دنیای‌اقتصاد: کارزار «دزدی را بس کنید» یادآور یکی از فجایع سیاسی قرن بیستم است. این بخشی از یادداشت یوخن بیتر، ستون‌نویس روزنامه نیویورک‌تایمز است. او در مطلب خود در تاریخ سی نوامبر نوشت: «آلمانی‌ها ممکن است ترس زیادی از نگاه کردن به گذشته داشته باشند و من اعتراف می‌کنم این اضطراب گاهی اوقات مرا آزرده می‌کند.»‌ با این حال تماشای کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ مبنی‌بر «دزدی (آرا) را بس کنید»، نمی‌توانم مانع این ترس خود شوم و با یک داستان موازی ترسناک در آلمان روبه‌رو می‌شوم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر