• چرخش آلمان به سمت سبزها

  دنیای‌اقتصاد: هر دولتی که پس از آنگلا مرکل روی کار بیاید و بتواند خلأ قدرت را پر کند نامش با «سبزها» گره خورده است. این به این معناست که دولت بعدی از میان‌ «سبزها» خواهد بود. منتقدان می‌گویند حزب «دموکرات مسیحی»، حزب متبوع مرکل، پس از تقریبا ۱۶ سال حضور در قدرت دست به عصا و لرزان راه می‌رود و به حالت ایستا و راکد رسیده است. این حزب ایده‌های اندکی در مورد پویا و ثروتمند نگه داشتن آلمان در جهانی دارد که الگوی صنعتی و صادراتی آن منسوخ شده، که باور به آمریکا آسیب دیده که چین مطمئن‌تر به خویش شده و روسیه هم پرخاشگرتر شده است. «استیون ارلانگر» در گزارش ۱۷ آوریل برای نیویورک تایمز نوشت، تکیه‌گاه سنتی دیگر- سوسیال دموکرات‌های چپ میانه که در حال حاضر شریک مرکل هستند- به لحاظ انتخاباتی و ایدئولوژیک حتی وضعیت بدتری دارد. سبزهای آلمان در حال پر کردن این خلأ هستند. پنج ماه قبل از انتخابات در ماه سپتامبر، این حزب در نظرسنجی‌ها تقریبا جایگاه دوم را دارد و در حال رقابت با دموکرات مسیحی‌هاست. برخی پا فراتر گذاشته و معتقدند این سبزها هستند که دولت بعدی آلمان را در دست خواهند گرفت.
 • اخراج کلیه پرسنل سفارت روسیه در پراگ

  دنیای اقتصاد: براساس گزارش رسانه‌های چک، به کارکنان سفارت روسیه در پراگ ۴۸ ساعت فرصت داده شده است تا خاک این کشور را ترک کنند. سرپرست وزارت خارجه جمهوری چک شنبه گفت، ۱۸ دیپلمات روس به ظن ارتباط با سرویس‌های ویژه روسیه از این کشور اخراج خواهند شد. به گزارش رویترز، نخست‌وزیر جمهوری چک هم گفته است علت این اقدام، ظن دست داشتن افسران اطلاعات نظامی روسیه در انفجار کارخانه مهمات‌سازی سال ۲۰۱۴ در منطقه «وربتیچ» است. او گفت: «این انفجار خسارت هنگفتی وارد کرد... اما فراتر از آن، دو تن از نیروهای ما کشته شدند.»
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  کیسینجر به‌زودی با تمایزات مزورانه میان «درخواست» [برای] و «شروع» شنود ذلّه شد. طرح‌های مربوط به عهدشکنی همه‌جا را پر کرد و پس از ماه‌ها لاپوشانی، کیسینجر به تنگ آمد. در جایی که آزادی عمل او در خطر بود، انفعال دیگر یک گزینه نبود به‌ویژه در پایتخت کشور. در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژوئن ۱۹۷۴ در سالزبورگ، اتریش، او تهدید به استعفا کرد مگر اینکه نامش حذف شود. تهدید او نفس بسیاری‌ها را در سینه حبس کرد. کنگره مات و مبهوت مانده با ۵۱ سناتور هم لیبرال و هم محافظه‌کار به‌سرعت پشت سر او قرار گرفت و به طور مشترک قطعنامه‌ای در حمایت از کیسینجر صادر کردند و کمیته روابط خارجی سنا هم به رهبری «کبوتر»ی به نام «جی. ویلیام فولبرایت» گزارشی را صادر کرد که او را از هر اقدام نامناسبی مبرا و تبرئه می‌کرد.
 • توافق آب و هوایی چین و آمریکا

  الجزیره: آمریکا و چین، بزرگ‌ترین کشورهای تولید‌کننده کربن در جهان، موافقت خود را برای همکاری با دیگر کشورها جهت مقابله با بحران تغییرات آب و هوایی اعلام کردند. وزارت خارجه آمریکا روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، این توافق در جریان سفر جان کری، نماینده دولت آمریکا در امور اقلیمی به شانگهای چین و دیدار با شی شینهوا، همتای چینی خود به دست آمده است. در بیانیه مشترک دو کشور آمده است که ایالات‌متحده و چین متعهد به همکاری با دیگر کشورها برای مقابله با بحران آب و هوا هستند که باید با جدیت و اضطرار به آن پرداخته شود.
 • ناوالنی در آستانه مرگ

  رویترز - الجزیره: درحالی‌که به گفته یک پزشک متخصص، وضعیت ناوالنی در سومین هفته اعتصاب غذا به شدت رو به وخامت است و هر آن بیم مرگ وی می‌رود، بایدن اوضاع این منتقد کرملین را کاملا ناعادلانه می‌داند. یکی از پزشکان الکسی ناوالنی - منتقد در حبس کرملین - می‌گوید وضعیت سلامت وی به شدت رو به وخامت است و این منتقد ۴۴ ساله احتمالا در آستانه مرگ قرار دارد. یاروسلاو آشیکمین روز شنبه اعلام کرد که نتایج تست‌های پزشکی که از خانواده ناوالنی دریافت کرده نشان می‌دهد سطح پتاسیم خون او به شدت بالاست و این می‌تواند او را در معرض حمله قلبی قرار دهد و همچنین سطح کراتین خون ناوالنی نیز به قدری بالا رفته که ممکن است کلیه‌هایش از کار بیفتد.
 • پایان عصر کاستروها پس از ۶۲ سال

  دنیای‌اقتصاد: روز دوشنبه ۳۰ فروردین ماه روز سرنوشت‌سازی در تاریخ تحولات کوبا خواهد بود. در این روز قرار است رائول کاسترو از قدرت کناره بگیرد. در سال ۱۹۵۹ که رائول و برادرش فیدل برای اولین بار از کوه‌های «سیِرا مائسترا» پایین آمدند و «فولخنثیو باتیستا ثالدیوار»، دیکتاتور کوبا را به تبعید فرستادند تا فردا که قرار است رائول از قدرت کناره بگیرد، خاندان کاسترو همواره بر کوبا حاکم بودند به‌گونه‌ای که نام کوبا با نام خاندان کاسترو گره خورده بود.
 • تحرکات نظامی مسکو در مرز اوکراین

  دنیای‌اقتصاد: اقدام آمریکا در اخراج دیپلمات‌های روسیه پاسخی مشابه از سوی کرملین داشته است. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید مسکو ۱۰ دیپلمات آمریکایی را از روسیه اخراج می‌کند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، این اقدام روسیه یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که آمریکا تصمیم گرفت ۱۰ دیپلمات روسیه را اخراج و ۳۲ شخصیت حقیقی و حقوقی را تحریم کند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  عمومی‌ترین تهدید کیسینجر برای استعفا و بنابراین جدی‌ترین تهدید او پس از آن رخ داد که وی در اوج بحران واترگیت وزیر امور خارجه شد. داستان‌هایی که FBI در تلاش برای کنترل درز اخبار مبادرت به شنود مقام‌های دولتی و روزنامه‌نگاران کرده بود، در اوایل ۱۹۷۳ عیان شد و در سپتامبر همان سال، در جلسه استماع و تایید کیسینجر برای وزیر خارجه شدن، این مساله بر دوهفته پرسش‌وپاسخ حاکم بود. معلوم شد که ۱۷ نفر مورد شنود قرار گرفته‌اند از جمله چندین نفر از نیروهای زیر نظر کیسینجر. این شنودها در مه ۱۹۶۹ شروع شد و تا فوریه ۱۹۷۱ ادامه یافت. در جلسه استماع، کیسینجر ادعا کرد که «من هرگز عمل شنود را توصیه نکردم» هرچند او پذیرفت نام‌هایی را به FBI داده بود و تصمیم شنود یا عدم شنود را به عهده این نهاد واگذار کرده بود.
 • پایان بریتانیای کبیر

  پادشاهی متحد بریتانیا در شکوه و جلال متولد نشده است؛ فتح ایرلند توسط انگلستان در قرن هفدهم بی‌رحمانه بود که با انگیره ترس از حمله انجام شد و با برتری ارتش کرامول صورت گرفت. تصرف اسکاتلند توسط انگلستان در قرن هجدهم اما عمل‌گرایانه‌تر بود و درنتیجه ورشکستگی اسکاتلند پس از یک سرمایه‌گذاری بدسرانجام آمریکایی و نگرانی‌های انگلستان درباره فرانسه اتفاق افتاد. ولی اتحاد به وجود آمده میان این مناطق چیزی بیش از تجمیع این مناطق بود: این اتحاد به یک انقلاب فکری و علمی تولد بخشید که مرکزیت آن علاوه بر لندن در ادینبرگ بود؛ انقلاب صنعتی که از درون آن رشد کرد گلاسکو، منچستر و لیورپول را شکوفا کرد؛ امپراتوری به همان اندازه که توسط انگلیسی‌ها بنا شده توسط اسکاتلندی‌ها نیز ساخته شده است و یک قدرت نظامی را تشکیل داد که به نجات جهان از فاشیسم کمک کرد. به گزارش اکونومیست این اتحاد اما اکنون بیش از هر زمان دیگری در حافظه مردم ضعیف شده است. دلایل بسیاری برای این اتفاق وجود دارد، ولی برگزیت مهم‌ترین آنهاست. رهبران سیاسی در لندن، ادینبرگ و بلفاست با روش مدیریت چگونگی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا کشورشان را در معرض خطر قرار داده‌اند.
 • آمریکا چگونه از پاکستان شکست خورد؟

  دنیای‌اقتصاد: یک روز پس از آنکه پرزیدنت بایدن رسما طرح خروج نیروهای باقی‌مانده آمریکایی از افغانستان را در تاریخ ۱۱ سپتامبر اعلام کرد، «آنتونی. جی. بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا رهسپار کابل شد. این سفر در راستای ارسال این پیام بود که در بحبوحه تغییرات مهم در سیاست خارجی اما همکاری با افغانستان ادامه خواهد یافت. خروج باقی‌مانده نیروهای آمریکایی از افغانستان - که ۲۰ سال پیش و پس از حملات ۱۱ سپتامبر به این کشور اعزام شده بودند - پرسش‌هایی جدی را در ایالات‌متحده در مورد تاثیرات این خروج بر شهروندان افغان، ثبات دولت و توانایی طالبان برای ادامه مذاکرات صلح برانگیخته است. «مگان اسپِسیا» در گزارش ۱۵ آوریل در نیویورک‌تایمز در همین رابطه نوشت، بایدن تصمیم خود را روز چهارشنبه اعلام کرد و افزود که کشورش «دیگر نمی‌تواند چرخه گسترش یا افزایش حضور نظامی در افغانستان را ادامه دهد.» پس از اعلام این مساله از سوی رئیس‌جمهور آمریکا، وزرای خارجه و دفاع ناتو نیز اعلام کردند که در اول مه ‌نیروهای ناتو عقب‌نشینی خواهند کرد. ائتلاف ناتو در بیانیه‌ای در همین رابطه اعلام کرد که «ظرف چند ماه» این عقب‌نشینی محقق خواهد شد.
 • آغاز دوئل بایدن با پوتین

  دنیای‌اقتصاد: اقدامات تنبیهی آمریکا با روی کار آمدن دولت بایدن علیه روسیه شدت گرفته است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، پس از سال‌ها سیاست‌های دست روی دست گذاشتن دولت ترامپ در قبال روسیه، حالا اقدامات علیه کرملین از سر گرفته شده است. در این راستا دولت آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که به تلافی دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ و حمله هکرهای وابسته به کرملین به نهادهای دولتی آمریکا، ۱۰ دیپلمات روس را اخراج و ۳۸ شخصیت حقیقی و حقوقی روسیه را تحریم می‌کند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  زمانی که سفر برنامه‌ریزی شده به چین با پتانسیل تغییر در جهان به ثمر دادن نزدیک می‌شد، نیکسون تصمیم گرفت «موضع سختی بگیرد» و تهدید کیسینجر را بلوف بنامد و به او بگوید اگر استعفا دهد، با وجود تمام کارهای دیپلماتیکی که او [کیسینجر] به اجرا درآورده است، به چین نخواهد رفت. کیسینجر سکوت و آرامش پیشه کرد، اگرچه شهرت ملی‌اش در سال ۱۹۷۲ افزایش می‌یافت، یعنی همان سال بزرگ‌ترین دستاورد سیاست خارجی دولت و به همان میزان هم خشم نیکسون افزایش می‌یافت. توجه رسانه‌ها بیش‌ازپیش به مشاور امنیت ملی دوخته می‌شد. در پایان ۱۹۷۲، کیسینجر دریافت که مجله تایم قصد دارد نام نیکسون و کیسینجر را با هم به‌عنوان «مرد سال» مطرح کند و این زنگ هشدار را برای حفاظت کیسینجر از خودش به صدا در آورد. کیسینجر از مسوولان مجله تایم خواست نام نیکسون را به‌تنهایی به‌عنوان مرد سال مطرح کنند. او می‌گفت: «اگر نام دو نفرمان با هم مطرح شود، زندگی‌ام را بیش‌ازپیش پیچیده خواهد کرد»
 • برکناری نخست‌وزیر کره‌جنوبی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهور کره‌جنوبی در یک ترمیم کابینه فراگیر دیروز جمعه تصمیم به تغییر نخست‌وزیر و ۶ عضو دیگر کابینه خود با هدف احیای حزبش بعد از شکست‌های سخت در انتخابات محلی گرفت.
 • میانمار؛ افغانستان جدید

  دنیای‌اقتصاد: زمانی‌ که ژنرال‌های میانمار در حال تنظیم قانون اساسی بودند تا زمینه ایجاد یک دولت منتخب را فراهم کنند، نام این تنظیمات را «دموکراسی نظم-شکوفایی» گذاشتند؛ گرچه بنا نبود این دولت هیچ اختیاری بر ارتش داشته باشد. آنان بر این باور بودند که رقابت سیاسی نامحدود منجر به بی‌نظمی می‌شود و مانع توسعه است و در نهایت تنها ارتش است که می‌تواند نظم و سعادت را برای کشور تضمین کند. اما با کودتایی که ارتش در اول فوریه در این کشور انجام داد، تنها چیزی که شکوفا شد، آشوب است. هفته‌نامه اکونومیست در یادداشت این هفته خود تاکید می‌کند که میانمار می‌تواند دولت ورشکسته بعدی در آسیا باشد و فقط همسایگان آن می‌توانند این کشور را در مسیر بهتری قرار دهند.
 • تزهای کرونایی پروفسور سوئدی

  دنیای‌اقتصاد: یکی از پرسش‌هایی که این روزها ذهن جهان را به خود مشغول کرده، این است که چرا سوئد به عنوان پیشرفته‌ترین کشور اسکاندیناوی در مهار کرونا شکست خورده است؟ همه چیز به تزهای شوکه‌کننده یک پروفسور سوئدی به نام آندرس تگنل بازمی‌گردد. او که متخصص بیماری‌های عفونی است، به قرنطینه اعتقاد ندارد و حتی می‌گوید شواهد کمی وجود دارد که ماسک نجات‌بخش است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر