آرشیو روزنامه شماره ۴۹۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۷۲

 • اقتصاد و سیاست ژاپن پس‌­از «آبه شینزو»

  دنیای اقتصاد: دو روز پیش از اینکه شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپنی‌ها استعفا کند، دولت ژاپن تاکید کرد که حال عمومی وی خوب است و او دوره نخست‌وزیری‌اش را تکمیل خواهد کرد. اما با گذشت دو روز خبر رسید که آبه دیگر توان هدایت پست نخست‌وزیری را ندارد و از سمت خود کنار می‌رود.
 • عواقب تراژدی کنوشا

  دنیای اقتصاد: روز شنبه هزاران نفر به راهپیمایی اعتراضی یک مایلی در کنوشای ویسکانسین پیوستند و فریاد زدند: «زندگی سیاهان اهمیت دارد» و «اگر عدالت نباشد، آرامش در کار نیست.» این راهپیمایی اعتراضی در آستانه سفر ترامپ به ویسکانسین صورت گرفته است. قرار است این هفته ترامپ به ویسکانسین برود.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  در سال ۱۹۶۴، جناح راست به‌عنوان تنها راه برای محافظت از پیروزی آلنده به حمایت از دموکرات مسیحی‌ها پرداخت. راست‌ها که از دولت فرای ناامید شده بودند در سال ۱۹۷۰ از انجام این کار سر باز زدند... و در عوض امن‌ترین گزینه‌های امن را برگزیدند و رئیس‌جمهور سابق و فرزند رئیس‌جمهور سابق «خورخه آلساندری» را به‌عنوان نامزد خود برگزیدند. جناح چپ بار دیگر اسب جنگی خود یعنی آلنده را برگزید؛ در حالی که دموکرات مسیحی‌ها، که به واسطه قانون اساسی از نامزدسازی دوباره فرای منع شده بودند، «رودومیرو تامیکِ» رنگین پوست را برگزیدند که رادیکال‌تر از فرای و به مارکسیست‌ها نزدیک‌تر بود. رقابت سه جانبه گزینه‌های دشواری را پیش روی واشنگتن قرار داد و به بحث‌های تند و تیزی در کاخ سفید منجر شد.
 • کاهش بی‌سابقه فاصله ترامپ و بایدن

  یاهونیوز: نتایج جدیدترین نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان می‌دهد که پس از گردهمایی مجازی جمهوری‌خواهان، ترامپ فاصله خود را با بایدن کاهش داده است.موسسه افکارسنجی «مورنینگ کانسالت» نتایج جدیدترین نظرسنجی رقابت‌های انتخاباتی آمریکا را روز پنج‌شنبه منتشر کرد که بر اساس آن جو بایدن در میان افرادی که احتمال دارد در انتخابات ۱۳ آبان شرکت کنند، از ۵۰ درصد حمایت برخوردار است.
 • حقه‌های پوتین دیگر قدرت سابق را ندارد

  دنیای اقتصاد: شهر خاباروفسک روسیه هفته‌ها است که شاهد حضور ده‌ها هزار معترضی است که به دلیل حمایت از الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان ولادیمیر پوتین به خیابان‌ها آمده‌اند و اینکه بتوانند صدای مخالفت خود را با بازداشت فرماندار محلی فریاد بزنند. پوتین سراسیمه است، حتی زمانی که ناوالنی، محبوب‌ترین رقیب او برای رسیدن به ریاست‌جمهوری روسیه پس از آنکه توسط عاملان ناشناسی مسموم شد، به بیمارستانی در برلین اعزام شد. رژیم‌هایی که با استفاده از ترس حکومت می‌کنند؛ اکنون خود می‌ترسند که ممکن است مردم دیگر دروغ‌ها و حقه‌های آنها را باور نکنند.
 • ضربه بی‌‌سابقه کرونا به اقتصادهای جهان

  دنیای اقتصاد: در پی شیوع بیماری «کووید-۱۹» و به اجرا درآمدن اقدامات مقابله با این بیماری، تولید ناخالص‌ داخلی اقتصادهای عضو «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» با کاهش بی‌سابقه‌ای مواجه شده است. بر اساس آمارهایی که آخر هفته گذشته منتشر شد، اقتصادهای عضو این سازمان به‌طور میانگین منفی ۱۰ درصد در فصل دوم ۲۰۲۰ کوچک‌تر شده‌اند.
 • تابستانی شدن داووس زمستانی

  دنیای اقتصاد: در پی تداوم شیوع طاعون «کووید-۱۹»، «مجمع جهانی اقتصاد» تصمیم گرفت نشست زمستان داووس خود را تا تابستان سال آینده (۲۰۲۱) به تعویق بیندازد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» بر اساس بیانیه‌ای که در تارنمای مجمع منتشر شده است: «از آنجا که قرار بود رهبران جهان برای ترسیم یک مسیر مشترک دوره رونق گردهم بیایند، و از سرگیری عظیم را برای دوره پس از بیماری شکل دهند، این تصمیم آسانی نبود. در هفته ۲۵ ژانویه، مجمع گفت‌وگوهای داووس خود را در سطح بالایی به‌صورت دیجیتال برگزار خواهد کرد، جایی که رهبران جهان نظرات خود را برای وضعیت جهان در ۲۰۲۱ ابراز خواهند کرد.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر