آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۱۹

 • حمله به مقر کتائب حزب الله عراق

  دنیای‌اقتصاد: نیروهای امنیتی عراق به پایگاهی متعلق به گروه «کتائب حزب‌الله»- وابسته به نیروهای حشد شعبی- در جنوب عراق حمله برده و دست کم ۱۴ نفر از اعضای آن را بازداشت کردند. به گفته منابع عراقی، یگان‌هایی از نیروهای مبارزه با تروریسم عراق با کمک نیروهای آمریکایی به مقر تیپ ۴۵ گردان‌های حزب‌الله در منطقه البوعثیه در جنوب شرق بغداد یورش بردند. برخی مسوولان عراقی گفتند که در این حمله سه تن از رهبران کتائب حزب الله عراق بازداشت شدند.
 • برباد رفتن «شق‌القمر دیپلماتیک» نتانیاهو

  دنیای اقتصاد: در حالی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از آب شدن یخ روابط بین اسرائیل و امارات ابراز خوشحالی می‌کرد اما به نظر می‌رسد که طرف اماراتی هنوز برای این کار آماده نبود. اما روز پنج‌شنبه نخست‌وزیر اسرائیل از همکاری جدیدی با امارات متحده عربی خبر داد و گفت که دو طرف قصد دارند برای مبارزه با ویروس کرونا با یکدیگر همکاری کنند و این مورد را یکی از مهم‌ترین و آخرین اقدامات صورت گرفته در راستای بهبود روابط اسرائیل با کشورهای عربی خواند. این در حالی است که ساعاتی بعد این سخنان خوش‌باورانه نتانیاهو با بیانیه امارات در تضاد بود و گفت آنچه رخ داده است، توافق بین دو کمپانی اسرائیلی و اماراتی برای مبارزه با این ویروس تاجی شکل بوده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در بیانیه امارات ترجیح داده شده که نسبت به اظهارات نتانیاهو سکوت پیشه شود و به صراحت نیز ذکر شده است که کمپانی اماراتی یک شرکت فناوری و خصوصی است.
 • ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  روسیه توانست شکل قدرتمندی از مطلقه‌گرایی را برقرار سازد که به دلایلی بیشتر به چین نزدیک بود. این نزدیکی زمانی آشکار می‌شود که توسعه این کشور را با توسعه فرانسه و اسپانیا مقایسه کنیم. حداقل، پنج مرحله واگرایی وجود دارد. اول، جغرافیای روسیه است- استپ‌های هموار، گسترده و باز با موانع فیزیکی معدود برای ارتش‌های سواره نظام- که این کشور را از جنوب غرب، جنوب شرق و شمال غرب، غالبا به‌صورت همزمان، آسیب‌پذیر می‌ساخت. این باعث می‌شد که اولویت اول بر بسیج نظامی گذاشته شود. همچنین به این معنا بود که جنگ‌سالاری که برای استقرار و برقراری تسلط نظامی حرکت می‌کرد، مزیت‌های بزرگی نسبت به رقبای خود داشت.
 • راه نجات از فجایع جهانی

  دنیای‌اقتصاد: نشریه اکونومیست سرمقاله این هفته خود را به فجایع جهانی اختصاص داده است که آخرین مورد آن ویروس کووید-۱۹ است. رخداد‌های با احتمال پایین که اثرات شدیدی را با خود به همراه دارند نظیر فوران آتش‌فشان‌ها، تشعشعات خورشیدی عظیم و پاندمی‌های جدید حقیقت‌های زندگی امروز بشر هستند. افراد برای محافظت از خود به دولت‌ها وابسته هستند. دولت‌ها نیز اغلب این هشدار‌ها را نادیده می‌گیرند تا زمانی که وادار به واکنش شوند؛ این رویه به نوعی شانه خالی کردن از زیربار مسوولیت و خیانت به آینده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر