آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۲۰

 • سلطنت پوتین تا سال ۲۰۳۶

  دنیای‌اقتصاد - محمدحسین باقی: همه‌پرسی درمورد اصلاحات قانون اساسی روسیه در حال برگزاری است؛ به‌دلیل کرونا این رای‌گیری در ۵ روز انجام می‌شود و سرانجام در اول ژوئیه به پایان می‌رسد. اگر مردم به این رفراندوم رای دهند، پوتین می‌تواند تا سال ۲۰۳۶ در قدرت باقی بماند. به همین دلیل می‌توان گفت که روسیه در قرن بیست‌ویکم هیچ رهبری جز پوتین به چشم ندیده است. با رای مثبت به رفراندوم محدودیت بر قدرت پوتین برداشته شده و او تا ۸۰ سالگی می‌تواند سکاندار روسیه باشد.
 • آغاز جنگ سرد غول‌ها

  دنیای اقتصاد: مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه اعلام کرد که دولت این کشور برای مقام‌های حزب کمونیست چین که مسوول محدود کردن آزادی‌ها در هنگ‌کنگ تلقی می‌شوند، ویزا صادر نخواهد کرد. او گفت که واشنگتن برای رهبران چینی محدودیت‌های صدور ویزا در نظر گرفته است. همزمان مقامات چینی از رهبران آمریکا خواستند این دستور لغو شود. به گزارش الجزیره، مایک پومپئو در بیانیه‌ای بدون ذکر نام مقام‌های چینی گفت: «از امروز (جمعه) محدودیت در زمینه صدور ویزا برای مقام‌های فعلی و سابق حزب کمونیست چین که مسوول تضعیف خودگردانی هنگ‌کنگ تلقی می‌شوند اجرا می‌شود.»
 • ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  قدرت دولت «مسکوی» بر استخدام و به‌کارگیری «طبقه متوسط خدماتی»- معادل روسی نجیب‌زادگان- در خدمات مستقیم نظامی استوار بود. این دولت به دلیل جایگاهش به‌عنوان ایالت مرزی با مرزهای تعریف شده ضعیف می‌توانست چنین باشد. همچون «سپاهیان» عثمانی، به اعضای «طبقه متوسط خدماتی» به واسطه اسکان‌شان در مناطق مرزی به مثابه وابستگان مستقیم به تاج و تخت پاداش داده می‌شد. (نزدیک‌ترین معادل این عمل در اروپای غربی همانا اعطای انکومینداهای عظیم از سوی شاه اسپانیا در «دنیای جدید» به فاتحان به‌عنوان پاداش خدمت‌شان بود؛ عملی که به نظام سیاسی سلسله مراتبی مشابهی انجامید). دوک‌نشین مسکوی با موفقیت‌های اولیه‌اش در برابر تاتارها به مزیت قابل‌توجه پیشرو بودن دست یافت که مشروعیت قابل توجهی به این دوک‌نشین نسبت به شاهزاده‌های آپاناژی دیگر داد.
 • ماموریت واحد جاسوسی روسیه در افغانستان

  دنیای‌اقتصاد: مقام‌های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که یک واحد اطلاعات نظامی روسیه مخفیانه به دنبال ارائه مبالغی به شبه‌نظامیان مرتبط با طالبان برای کشتن نیروهای ائتلاف در افغانستان- از جمله نیروهای آمریکایی - بوده است، آن هم در زمانی که مذاکرات صلح برای پایان دادن به درگیری‌های درازمدت در این کشور در جریان بوده است. «چارلی ساوج»، «اریک اشمیت» و «مایکل شویرتز» در گزارش ۲۷ ژوئن برای نیویورک‌تایمز نوشتند: ایالات‌متحده ماه‌ها پیش به این نتیجه رسیده بود که این واحد روس - که با تلاش‌های مربوط به ترور و دیگر عملیات پنهانی در اروپا ارتباط داشت- به دنبال بی‌ثبات‌سازی غرب یا انتقام‌گیری از «خائنان» است و سال گذشته به شکل مخفیانه پاداش‌هایی در ازای حملات موفقیت‌آمیز نظامی به نیروهای طالبان پرداخت کرده است. مقام‌های آمریکایی آشنا به این مساله می‌گویند، شبه‌نظامیان اسلامگرا یا عناصر مجرم و مسلح که با این واحد در ارتباط بودند توانسته‌اند مبالغ کلانی پول به جیب بزنند. در سال ۲۰۱۹، ۲۰ آمریکایی در افغانستان کشته شدند اما هنوز معلوم نیست که کدام‌یک از کشتارها با حمایت مالی روس‌ها و به دست طالبان انجام گرفته است. مقام‌ها می‌گویند، گزارش‌های اطلاعاتی به نظر ترامپ رسانده و در اواخر مارس جلساتی در این رابطه تشکیل شد. مقام‌ها می‌گویند گزینه‌های بالقوه‌ای مانند ارائه شکایت دیپلماتیک به مسکو، درخواست برای متوقف ساختن این اقدامات، تشدید تحریم‌ها و دیگر پاسخ‌های احتمالی مطرح شده بود اما کاخ سفید هنوز هیچ اقدامی را تایید نکرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر