آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۱۸

 • غم و اندوه در سراسر جهان اسلام

  دنیای اقتصاد: «عبدالعلیم الآکوم» در بیشتر دوران عمرش همواره پولی را به‌عنوان ذخیره کنار می‌گذاشت تا روزی فرا رسد که بتواند اعمال حج را به جا آورد. او در یک روستای کوهستانی در لبنان زندگی می‌کند. سفر حج آرزویی است که بسیاری از مسلمانان به‌دنبال محقق ساختن آن هستند. در اسلام حج برای کسی که وسع مالی داشته باشد، واجب است. این مرد لبنانی قرار بود سال جاری عازم حج شود؛ اما ویروس کرونا تمام نخ‌هایی را که او رشته بود، پنبه کرد. دولت عربستان مجبور شد برای اولین بار در تاریخ، حج را لغو کند. الآکوم، ۶۱ ساله که خود از ریش سفیدان و بزرگان روستاست، می‌گوید: «این آرزوی هر مسلمانی است که به مکه برود؛ اما کرونا بدون هیچ هشداری سر رسید و آن رویا را با خود برد.» بیانیه دولت سعودی هم موجی از غم و اندوه و دلسردی را در تمام دنیای اسلام برانگیخت و موجب شد که میلیون‌ها مسلمان باورمند به خاطر حفظ زندگی خود، سفر خود را به تعویق افکنند.
 • رونمایی از معمای «مرگ صفر»

  دنیای اقتصاد: وقتی دنیا در موفقیت مهار ویروس تازه‌نفس کرونا به آسیا نگاه می‌کند، عمده توجهات به کره‌جنوبی، تایوان و هنگ‌کنگ معطوف می‌شود. در این میان اما یک کشور موفق دیگر نیز در این زمینه مطرح است: «ویتنام». به گزارش سی‌ان‌ان، ویتنام کشوری با ۹۷ میلیون نفر جمعیت است که مرز طولانی با کشور مبدأ ویروس کرونا، یعنی چین دارد با این حال حتی یک مورد مرگ ناشی از بیماری کووید-۱۹ در این کشور گزارش نشده است. تا تاریخ ۲۴ ژوئن نیز تعداد مبتلایان به ۳۴۹ نفر رسیده بود. این مساله اما زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم، ویتنام کشور مرفهی نیست و این کشور درآمد متوسط روبه پایین دارد و سیستم‌های درمانی آن در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه از پیشرفت کمی برخوردار بوده است. بر اساس اعلام بانک جهانی به ازای هر ۱۰ هزار ویتنامی تنها ۸ پزشک وجود دارد. این رقم یک‌سوم تعداد پزشکان در کشور پیشرفته‌ای همچون کره‌جنوبی است.
 • ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  حکومت پارلمانی زمانی رخ نمود که توازن نسبی قدرت میان یک دولت منسجم و یک جامعه به‌خوبی سازمان‌یافته که می‌توانست مدافع منافع خود باشد، وجود داشت. مطلقه‌گرایی ضعیف زمانی در فرانسه و اسپانیا ظاهر شد که یک دولت نسبتا ضعیف با یک جامعه به‌خوبی سازمان‌یافته مواجه شد و با این حال، موفق به استیلا بر آن شد. در هر دو مورد، قدرت پایگاه دولت حول اراضی کوچکی متمرکز بود که متشکل بود از قلمروهای شاهی و اراضی مربوطه که دولت اقتدار مالیاتی مستقیمی بر آنها داشت: مناطق پولی در مناطق اطراف پاریس در مورد دستگاه سلطنت در فرانسه و کاستیل برای هابسبورگ‌های اسپانیا.
 • ویروس ۷ تریلیون دلاری

  دنیای اقتصاد: دکتر فاوچی، مشاور ارشد بهداشتی دولت ترامپ درخصوص پاندمی ویروس کرونا گفته است که این بیماری آمریکا را به زانو درآورده است و ایالات‌متحده احتمالا نزدیک به ۷ تریلیون دلار خرج کرونا خواهد کرد. به گزارش سی‌ان‌ان، ترامپ در بحبوحه بدترین مشکلات داخلی آمریکا در دهه اخیر که با مبارزات نژادپرستی نیز همراه شده، خطر بیماری جدید را نادیده گرفته است. سوءمدیریت سیاسی موجود، عدم وجود یک استراتژی ملی و مبارزه خسته‌کننده و ناامیدانه مردم با ویروس تاجی شکل سه تحول مهم آمریکا در این روزها به‌حساب می‌آید.
 • تعلیق برنامه نظامی علیه برادر جنوبی

  خبرگزاری کره شمالی/ الجزیره: خبرگزاری دولتی کره شمالی روز چهارشنبه ۴ تیرماه گزارش داد که «کیم جونگ اون»، رهبر این کشور در نشست کمیسیون نظامی مرکزی حزب حاکم برنامه‌های نظامی علیه کره جنوبی را تعلیق کرد. این خبرگزاری اضافه کرد که این نشست به‌صورت ویدئوکنفرانس در روز سه شنبه برگزار شد. این خبرگزاری توضیح بیشتری درباره این برنامه‌های نظامی ارائه نکرد. تنش‌ها میان دو کره از هفته‌های گذشته که پخش تبلیغات علیه پیونگ‌‌یانگ از سوی فعالان فراری از کره شمالی در مناطق مرزی دو کشور انجام شده، رو به افزایش بوده است. کره شمالی که سه‌شنبه گذشته یک ساختمان مرزی مشترک بین دو کشور را منفجر کرد، می‌گوید: همسایه جنوبی‌اش به توافقات دو سال پیش رهبران دو کشور عمل نکرده و مانع ارسال اعلامیه و تبلیغات علیه کره شمالی از طریق بالن از خاک خود نمی‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر