آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۱۷

 • پرنسس اهریمنی

  دنیای‌اقتصاد- محمدحسین باقی: کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره‌شمالی دو چهره کاملا متباین با یکدیگر دارد. روی خوشش را جهان در ۱۰ فوریه سال ۲۰۱۸ دید؛ زمانی که وی برای آغاز فصل جدیدی در روابط کشورش با همسایه جنوبی پای در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی سئول گذاشت و رفتارش موجب تمجید رئیس ستاد کارکنان ریاست‌جمهوری کره‌جنوبی از او شد. اما در هفته‌های اخیر خواهر اون آن روی دیگرش را نیز به نمایش گذاشته است؛ آنجا که دستور داد ساختمان ۸ میلیون دلاری دفتر روابط دو کره با خاک یکسان شود.
 • عملیات انصار الله در خاک عربستان

  دنیای اقتصاد: روز سه‌شنبه یمن اعلام کرد که نیروهای این کشور توانسته‌اند وارد خاک عربستان سعودی شوند. به گزارش خبرگزاری یمنی المسیره، سخنگوی نیروهای مسلح یمن وابسته به جنبش انصارالله، جزئیات عملیات جدید رزمندگان یمنی در عمق خاک عربستان را تشریح کرد. سرتیپ یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن وابسته به جنبش انصارالله روز سه‌شنبه اعلام کرد که بزرگ‌ترین عملیات تهاجمی رزمندگان یمنی علیه پایتخت عربستان سعودی تحت عنوان «عملیات توازن بازدارندگی چهارم» انجام شد. وی در تبیین جزئیات این عملیات گفت: عملیات توازن بازدارندگی چهارم، وزارت دفاع و اطلاعات، پایگاه هوایی سلمان و مواضع نظامی در ریاض، جیزان و نجران را هدف قرار داد. یحیی سریع ادامه داد: این عملیات با استفاده از تعداد قابل توجهی موشک بالستیک و پهپادهای یگان پهپادی ارتش یمن انجام شد.
 • ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  فرانسه و اسپانیا شاهد ظهور مطلقه‌گرایی ضعیف بودند که در آن هیچ اصل پاسخگویی پارلمانی شکل نگرفت. هر دو دولت با بی‌اعتبارسازی تدریجی خود در برابر طیف گسترده‌ای از فرادستانی به این نتیجه دست یافتند که امتیازات و معافیت‌هایشان، مدافع و محافظ آنها - و نه بقیه جوامع‌شان- در برابر قدرت خودسرانه دولت بود. در روسیه، یک مطلقه‌گرایی تمام‌عیار به سبک چین برقرار شد که در آن دستگاه سلطنت می‌توانست با به خدمت در آوردن فرادستان در خدمات دولتی بر آنها استیلا یابد.
 • محدودیت‌های جدید برای رسانه‌های چینی در آمریکا

  دنیای اقتصاد: دولت ترامپ روز دوشنبه نام چهار رسانه دیگر چینی را به فهرست سازمان‌هایی اضافه کرد که به دلیل پیوند آنها با دولت چین و حزب کمونیست، باید محدودیت‌هایی برایشان در نظر گرفته شود. به گزارش الجزیره، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، دوشنبه با انتشار پیامی در حساب توییتری خود، اسامی چهار رسانه دیگر چینی را که به‌عنوان «ابزار تبلیغاتی حزب کمونیست چین در سیاست خارجی» معرفی کرد. به گفته مایک پمپئو، معرفی این رسانه‌ها به منظور اطمینان از شفافیت بیشتر نسبت به اقدامات حزب کمونیست چین در ایالات‌متحده آمریکا صورت گرفته است. مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که وزارت خارجه، روزنامه «گلوبال‌تایمز»، «تلویزیون دولتی چین»، «خبرگزاری چین» و روزنامه «پیپلز دیلی» را ابزار تبلیغاتی دولت چین می‌داند. وزارت خارجه آمریکا اوایل سال جاری میلادی نیز پنج رسانه یعنی «خبرگزاری شین‌هوا»، «شبکه تلویزیونی جهانی چین»، «رادیو بین‌المللی چین»، «شرکت تولید و توزیع روزنامه چاینا دیلی» و «های-تیان آمریکا» را ابزار تبلیغاتی دولت برای «مأموریت خارجی» معرفی کرده بود. دولت آمریکا نام این چهار رسانه را هم تحت عنوان «ماموریت خارجی» معرفی کرده است.
 • ویزای کار به خارجی‌ها ممنوع شد

  نیویورک‌تایمز: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده به‌طور موقت ویزای کار را تعلیق کرد و صدها هزار نفر از خارجی‌ها را که به‌دنبال اشتغال در ایالات‌متحده بودند، از ورود به خاک این کشور محروم می‌شوند. این دستور تا آخر سال جاری میلادی پابرجا است. روز دوشنبه دولت ترامپ دستور ممنوعیت صدور ویزا برای طیف گسترده‌ای از مشاغل را صادر کرد که در این میان می‌توان به برنامه‌نویسان کامپیوتری و کارگران ماهر نیز اشاره کرد که تحت عنوان ویزای «H-۱B» می‌توانستند وارد کشور شوند. ویزای «H-۱B» معمولا برای متخصصان هندی تکنولوژی و خانواده‌های آنها صادر می‌شد. افزون بر این طیف، کارگران فصلی بیمارستان‌ها نیز در حال حاضر حق ورود به آمریکا را ندارند. این دستور همچنین شامل حال شرکت‌های بین‌المللی آمریکا می‌شود که دارای شعب بین‌المللی و نیروهای این شرکت‌ها از حق ورود به آمریکا محروم هستند. کاخ‌سفید روز دوشنبه ۲۲ ژوئن، به هنگام اعلام این اقدام جدید که قرار است فعلا تا پایان سال ۲۰۲۰ ادامه یابد، تصریح کرد که انتظار دارد این کار ۵۲۵ هزار نفر را تحت تاثیر قرار دهد. این تعداد شامل ۱۷۰ هزار نفری هم که در انتظار دریافت گرین‌کارت (اقامت دائم) خود بودند می‌شود. ترامپ ماه آوریل گذشته و همزمان با فراگیری ویروس کرونا در ایالات‌متحده دستور توقف بررسی تقاضاهای گرین کارت را صادر کرد. دستور ماه آوریل ترامپ تا روز دوشنبه اعتبار داشت اما او در فرمانی جدید این محدودیت‌ها را تا پایان سال ۲۰۲۰ تمدید کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر