آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۹۷

 • «رئیس‌جمهور غایب»کجاست؟

  دنیای‌اقتصاد: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه که از روزهای شروع کرونا در کشورش خبری از او نبود، ناگهان بر صفحه تلویزیون ظاهر شد تا نشان دهد که مراقب اوضاع است و همه چیز را زیرنظر دارد. منتقدان به او «رئیس‌جمهور غایب» لقب داده بودند. او وعده داده بود که ماهانه پاداش ۱۱۰۰ دلاری به پزشکان، پرستاران و کسانی که در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند، می‌دهد. «اندرو هیگینز» در گزارش ۲۵ می ‌برای نیویورک‌تایمز نوشت، برای رهبر قدرتمندی که تمام کلماتش باید به مثابه «فرمان» انگاشته شود، اکنون اوضاع به قدری سخت شده که صدای او به ندرت به گوش کسی می‌رسد.
 • مغز متفکر جنگ سرد نوین

  دنیای‌اقتصاد: متیو پوتینگر مغز متفکر سیاست آمریکا در قبال چین است؛ چهره‌ای که در گذشته و در مقام یک روزنامه‌نگار، چین را به مثابه یک تهدید تلقی می‌کرد. حال با حضور وی در کاخ سفید، می‌توان گفت که خط‌مشی‌های سخت‌گیرانه ترامپ درباره چین با هدایت و مشاوره‌های وی صورت می‌گیرد. به نوشته روزنامه واشنگتن‌پست، در ماه فوریه، زمانی که دولت ترامپ قصد داشت به داده‌های شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین درباره ویروس کرونا اطمینان کند، متیو پوتینگر، معاون مشاور امنیت ملی وی یکسری اطلاعات هشداردهنده دریافت کرده بود: ویروس پای خود را به فراتر از مرزهای چین باز کرده . مقامات اطلاعاتی آمریکا نیز نسبت به کارزار ضداطلاعاتی پکن هشدارهایی دریافت کرده بودند.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  اولین نتیجه ضعف اقتدار مرکزی، ویرانی مجارستان به‌دست مغول‌ها بود که پس از فتح روسیه در سال ۱۲۴۱ وارد مجارستان شدند. شاه «بلای چهارم» کوشید دست خود را با دعوت از تعداد زیادی از «کومان»های کافر به مجارستان تقویت کند؛ اقدامی که خشم نجبا را برانگیخته و آنها را به سوی امتناع از نبرد به نمایندگی از او سوق داد. «کومان»ها شرکت در هیچ نبردی را نپذیرفتند و ارتش مجارستان در «نبرد موهی» تار و مار شد. مغول‌ها کل این کشور را اشغال کردند و تنها زمانی بازگشتند که خبر درگذشت «خان بزرگ» خود در مغولستان را شنیدند. پادشاهان بعدی مانند «لویی اول» با پیش‌بینی تهدیدات آینده، در عملیات نظامی گسترده‌ای برای توسعه برتری و تسلط مجارستان بر بالکان و حتی دورترها مانند ناپل درگیر شدند.
 • جهان زیر سلطه یوآن دیجیتال

  دنیای‌اقتصاد: دونالد ترامپ تهدیدات خود را در جنگ‌تجاری با چین از سر گرفته است، آن هم در شرایطی که جهان تلوتلوخوران به سوی وخیم‌ترین بحران اقتصادی از زمان «رکود عظیم ۱۹۳۰» پیش می‌رود. با شیوع ویروس «کووید-۱۹» تنش‌های میان آمریکا بالا گرفته، اتفاقی که آینده سلطه دلار را با چالش‌های جدیدی مواجه ساخته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر