آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۹۶

 • چین در صف تحریم آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: تنش در روابط پکن و واشنگتن به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است.پس از اتهام‌زنی‌های متقابل در بحبوحه بحران کرونا، اکنون هنگ‌کنگ زمین بازی را تغییر داده و درجه تقابل را به بالاترین سطح رسانده است. کانون بحران به تصمیمات نشست سالانه حزب کمونیست بازمی‌گردد. روز جمعه ۲ خرداد کمونیست‌های چینی به‌طور رسمی قانون امنیت ملی جدیدی را به تصویب رساندند که بر اساس آن، چین می‌تواند هر‌گونه فعالیت جدایی‌طلبانه و براندازانه را در سرزمین مادری از جمله هنگ‌کنگ سرکوب کند. همچنین قانون امنیت ملی دست مقامات پکن را برای برخورد با مداخله خارجی و تروریسم بازتر می‌کند. حال آمریکا و غرب نگران هستند که این قانون مهر پایانی بر الگوی یک کشور و دو سیستم مورد توافق مقامات چین در سال ۱۹۹۷ باشد. طبق این توافق وضعیت خودمختاری این دولت- شهر تا سال ۲۰۴۷ ادامه خواهد داشت. به همین دلیل روز گذشته رابرت اوبرین، مشاور امنیت ملی آمریکا هشدار داد اگر به خودمختاری هنگ‌کنگ آسیبی وارد شود، تحریم‌هایی علیه چین وضع خواهد شد. اما این موضع‌گیری بی‌پاسخ نماند و ارشدترین مقام دیپلماتیک چین را وارد دوئل با واشنگتن کرد. «وانگ یی» وزیر خارجه چین «برخی نیروهای سیاسی در آمریکا» را متهم کرد که روابط دو کشور را گروگان گرفته و می‌کوشند تا دو کشور در «آستانه جنگ سرد جدید» قرار بگیرند.
 • بی‌بی: من سگ دست‌آموز چپ‌ها نیستم

  دنیای‌اقتصاد: دادگاه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پس از مدت‌ها کلید خورد. انتظار می‌رود که محاکمه نخست‌وزیر اسرائیل یک سال یا بیشتر طول بکشد. با اظهارات اولین شاهد این انتظار نمی‌رود که زودتر از چند ماه دادگاه به پایان برسد. او مدت‌ها است که ادعا می‌کند، بی‌گناه است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در آغاز پروسه محاکمه خود به اتهام فساد تاکید کرد که اتهامات علیه او ساختگی هستند اما او مثل کوه می‌ایستد. این اولین محاکمه کیفری نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در دوره قدرت است.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  محرک گرایش به سوی آزادی در غرب و عدم‌آزادی در شرق کاهش فاجعه‌آمیز جمعیت بود که در قرن چهاردهم در نتیجه وقوع امواج طاعون و قحطی رخ داد که اروپای غربی را سخت‌تر و زودتر از شرق در خود فرو برد. با بازگشت رشد اقتصادی در قرن پانزدهم، اروپای غربی شاهد بازآفرینی شهرها و قصبات بود که پناهگاه و البته فرصت‌های اقتصادی‌ای به‌دست می‌داد که مانع از این می‌شد که نجبا، دهقانان خود را سخت‌تر و بیشتر بدوشند.
 • حمایت آلمان از تغییر ساختار سازمان بهداشت جهانی

  پولیتیکو: وزیر بهداشت آلمان اظهار کرد: دونالد ترامپ به‌درستی به لزوم تغییر در سازمان بهداشت جهانی اشاره دارد اما در عین حال از آمریکا خواست این سازمان را فعلا و تا زمان رفع بحران شیوع کووید-۱۹ و بررسی اعمال اصلاحات در آن ترک نکند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا چند روز پیش تهدید به قطع کامل کمک‌های مالی کشورش به سازمان بهداشت جهانی و ترک این سازمان کرد، مگر آنکه سازمان بهداشت جهانی استقلالش از چین را بتواند نشان دهد.
 • فمینیسم علیه کووید-۱۹

  دنیای اقتصاد: دوشنبه‌ای که گذشت روز پیروزی «جاسیندا آردن» نخست‌وزیر نیوزیلند بود. او گفت: از تلاش‌های ملت تشکر می‌کنم. نیوزیلند تا حد زیادی موفق شده است تا اهداف جاه‌طلبانه خود را برای ریشه‌کن کردن، نه فقط کنترل کردن کووید-۱۹ محقق کند. قرنطینه‌ای که وی از ۲۵ ماه مارس در نظر گرفته بود دوشنبه‌ای که گذشت، تمام شد. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، موفقیت خانم آردن آخرین نقطه از یک روند گسترده است: کشورهایی که با رهبری زنان اداره می‌شوند، به نظر می‌رسد که در مبارزه با ویروس کرونا موفق‌تر بوده‌اند.

بیشتر