آرشیو روزنامه شماره ۴۸۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۱۹

 • بحران تمام عیار در شام

  دنیای اقتصاد: وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که چهار سرباز این کشور در حمله نیروهای دولتی سوریه به شمال غرب این کشور در منطقه ادلب کشته شده‌اند. این حمله که دیروز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه انجام گرفت باعث شد ۹ سرباز دیگر ترک هم زخمی شوند که حال یکی وخیم اعلام شده است. «سینم کاسی اوغلو» در گزارش دیروز برای الجزیره نوشت، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که این حمله را تلافی کرده و اهدافی در منطقه ادلب را نابود کرد. این گزارش می‌نویسد این شهر آخرین مقر نیروهای شورشی در سوریه است. وزارت دفاع ترکیه می‌افزاید، نیروهای سوری با علم به اینکه نیروهای ترکیه در آنجا حضور دارند مبادرت به انجام حمله کردند. گزارشگر الجزیره به نقل از خبرگزاری «تاس» می‌نویسد، روسیه هم اعلام کرد نیروهای ترکیه به این دلیل زیر آتش نیروهای سوری قرار گرفتند که روسیه هیچ هشداری به عملیات ترکیه در ادلب نداده بود. این گزارش می‌افزاید، هواپیماهای نیروی هوایی ترکیه وارد حریم و مرزهای سوریه نشدند و هیچ حمله‌ای هم به نیروهای سوری گزارش نشده است.
 • جنگ ویروسی چین و آمریکا

  دنیای اقتصاد: کشته‌شدگان کروناویروس تا روز دوشنبه، زمان تنظیم گزارش به ۳۶۱ تن رسید و همان‌طور که پیش‌تر نیز گزارش شد، فیلیپین تنها کشوری است که با یک فوتی تبدیل به اولین کشور غیرچینی شده که تلفات انسانی داده است. به گزارش الجزیره، کمیسیون بهداشت ملی چین روز یکشنبه گفت که ۵۷ نفر دیگر نیز به دلیل بیماری ناشی از کروناویروس فوت کردند و به این ترتیب تعداد تلفات انسانی این بیماری به ۳۶۱ تن رسید. با گزارش ۲ هزار و ۸۲۹ مورد جدید، حالا تعداد مبتلایان به این بیماری به ۱۷ هزار و ۲۰۵ نفر رسیده است. در این شرایط سایر کشورها تلاش می‌کنند که اتباع خود را از استان هوبئی که مرکز آن ووهان است، خارج کنند. همزمان بسیاری از کشورها محدودیت سفر به چین را اعمال کرده‌اند. تقریبا افزون بر ۱۵۰ مورد نیز در دهها کشور دیگر گزارش شده است. در این راستا مالدیو نیز به کشورهایی پیوسته که محدودیت‌هایی علیه چینی‌ها اعمال کرده است. یکی از مقامات صنعت هوا و فضای مالدیو گفت که تمامی پروازهای این کشور به چین تعلیق شده است. در سال ۲۰۱۹، در حدود ۱۷ درصد گردشگران مالدیو، چینی بودند. این امر ممکن است به صنعت گردشگری مالدیو هم آسیب وارد کند.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  مملوک‌ها به جای اینکه عوامل دولت باقی بمانند، خود به‌طور مستقیم قدرت را به دست گرفتند. هیچ اصلی برای انضباط بخشیدن به آنها وجود نداشت؛ هر مملوک اگر آرزو می‌کرد می‌توانست سلطان شود و مدت زمانی را صرف دستیابی به قدرت کند. یک اصل سلسله‌ای در آغاز در میان رهبری عالی‌رتبه مملوک‌ها برقرار شد و به‌زودی به کل صفوف بالای مملوک‌ها هم سرایت کرد؛ اصلی که به مثابه یک نخبه موروثی آریستوکراتیک استحکام یافت. در همان زمان، این نخبه از حقوق مالکیت تضمین‌شده برخوردار نبود و حجم زیادی از انرژی خود را صرف تلاش برای درک این می‌کرد که چگونه از درآمدهای خود در برابر سلطان محافظت کند تا بتواند آن را به فرزندانش انتقال دهد.
 • هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است

  عابد اکبری کارشناس مسائل اروپا
  در نیمه شب ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰، بریتانیا رسما به ۴۷ سال عضویت در اتحادیه اروپا پایان می‌دهد. اگرچه این جدایی پس از نیم قرن واقعا رویدادی تاریخی خواهد بود و با درنظر گرفتن شور و حرارتی که برای رسیدن این روز در بریتانیا وجود داشت انتظار می‌رفت جشنی در این کشور برگزار شود، اما دولت تصمیم گرفته است در سکوتی معنادار و بی‌آنکه شادمانی خاصی صورت بگیرد، با چند حرکت نمادین مثل ضرب سکه یادگاری و چاپ تمبر، بدون تحریک گروه‌های مخالف به استقبال این عطف تاریخی برود.

بیشتر