آرشیو روزنامه شماره ۴۸۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۲۰

 • حزب بر هم ریخته

  دنیای اقتصاد: تلاش حزب دموکرات برای به چالش کشیدن جمهوری‌خواهان در انتخابات ۲۰۲۰ در آیووا با مشکلاتی روبه‌رو شد که می‌توان این امر را یک شروع هرج‌و‌مرج‌گونه برای این حزب دانست؛ حزبی که در همان روز اول با گزارش‌های متناقض از اعلام رای روبه رو شد، تا حدی که سی‌ان‌ان حزب دموکرات را یک حزب به هم ریخته و شلخته معرفی کرد.
 • رشد حلزونی اقتصاد جهان

  دنیای اقتصاد - شادی آذری: واحد اطلاعات اکونومیست، شرکت خواهر نشریه اکونومیست که بخش تحقیق و تحلیل گروه اکونومیست است و تحلیل‌های سیاسی، اقتصادی و پیش‌بینی خود را از وضعیت ۱۹۷ کشور جهان منتشر می‌کند، مطابق معمول برآوردی از وضعیت اقتصاد جهان در فصل پایانی سال ۲۰۱۹ ارائه و پیش‌بینی خود از وضعیت اقتصاد جهان در فصل نخست سال ۲۰۲۰ را منتشر کرده است. واحد اطلاعات اکونومیست در تازه‌ترین پیش‌بینی فصلی خود با بیان اینکه انتظار می‌رود آمارها نشان دهند اقتصاد‌های گروه ۷ و بریکس در فصل چهارم سال ۲۰۱۹ عملکرد ضعیفی داشته‌اند، افزود که این دستاورد ضعیف منعکس‌کننده رشد کند اقتصاد جهان در کل این سال است.
 • آزمون بزرگ در پکن

  دنیای اقتصاد: رهبری حزب کمونیست چین روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه اپیدمی یک ماهه ویروس کرونا را «آزمون بزرگی» نامید آن‌هم در زمانی که کشورهای دیگر تلاش می‌کنند چین به‌خاطر پنهان‌کاری در قضیه این ویروس منزوی شود. ویروس کرونا باعث شد بازار سهام و قیمت‌های جهانی نفت هم تحت‌تاثیر قرار گیرد و نگرانی‌های جدیدی را در مورد این پرجمعیت‌ترین کشور جهان برانگیخت. «سوئی لی‌وی» در گزارش ۳فوریه نیویورک‌تایمز نوشت، یک حرکت جهانی در جریان است تا به این ترتیب ۴/ ۱ میلیارد نفر جمعیت چین در درون مرزهایش منزوی شود چراکه این ویروس جدید حدود ۴۲۵ نفر را تا دیروز (سه‌شنبه ۱۵ بهمن ماه) در چین به دیار عدم فرستاد.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  نظام اداری که از سوی ماکیاولی تعریف شد- که به موجب آن سلطان ترک می‌توانست مدیران و مقام‌هایی را برای اداره هر ولایت منصوب و آنها را به اراده خویش هر زمان که بخواهد برکنار کند- ریشه در این واقعیت داشت که دولت عثمانی یک سلسله فاتح نسبتا جدید بود که نهادهای کهن را به میراث نبرده بود، بلکه می‌توانست خلق نهادهای جدید را از نو شروع کند. نظام عثمانیِ مدیریتِ استانی که در قرن پانزدهم توسعه یافت بر سواره نظام، سپاهی و امتیازاتی همچون «تیمار» که به او داده می‌شد، مبتنی بود. کوچک‌ترین تیمار متشکل بود از روستا یا روستاهایی با درآمدهای مالیاتی که برای پشتیبانی و حمایت از سواره نظام دارای اسب و زین و یراق کافی بود. امتیازات بزرگ‌تر «زعامت» نامیده می‌شد که به افسران رده میانی داده می‌شد که به «زعیم» معروف بودند، در حالی که افسران ارشد اقطاعی را دریافت می‌کردند که «خاص» نامیده می‌شد.
 • بیماری‌ جدیدی که بر مردم جهان تحمیل شد

  دلیله رحیمی آشتیانی کارشناس ارشد روابط بین‌الملل و فعال محیط زیست
  درست زمانی که کسی انتظار نداشت، مقامات چینی از شیوع بیماری جدیدی خبر دادند که در طول کمتر از دو هفته نه‌تنها در تمام پهنه چین گسترش داشته بلکه در دورترین نقاط از این کشور مانند کانادا و آمریکا نیز گزارش شده است. نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا از استان ووهان چین گزارش شد، جایی که در یکی از بازارهای محلی، سوپ خفاش به مشتریان فروخته می‌شد؛ موسسه ویروس‌شناسی ووهان نیز پس از یک هفته تایید کرد ترکیب ژن این ویروس، بیش از ۹۶ درصد همانند ژن ویروس در بدن خفاش است و کرونا سلاح بیولوژیک کشور چین نیست. ویروس جدید کرونا جزو خانواده‌ای است که در حیوانات گوناگونی از جمله مار و گربه شناسایی شده و می‌تواند از حیوان به انسان منتقل شود. واکاوی پیامدهای اجتماعی-اقتصادی نظام تولید غذا در چین هدف اصلی نگارش این یادداشت است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر