آرشیو روزنامه شماره ۴۸۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۱۸

 • تداوم بن‌بست سیاسی در بغداد؟

  دنیای اقتصاد: معترضان ضد دولتی در عراق بلافاصله پس از انتصاب نخست‌وزیر جدید محمد توفیق علاوی از سوی برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق، بار دیگر نه تنها در بغداد به خیابان‌ها ریختند بلکه در شهرهای استان‌های جنوبی هم در خیابان‌ها حضور یافتند. رئیس‌جمهور عراق پیش‌تر گفته بود چنانچه پارلمان این کشور نتواند تا اول فوریه بر سر انتخاب نخست‌وزیر جدید به توافق برسد، خودش فردی را برای این سمت انتخاب می‌کند. «لینا الصفین» در گزارش دیروز یکشنبه ۱۳ بهمن در الجزیره نوشت که این اقدام رئیس‌جمهور برای پایان دادن به دو ماه بن‌بست سیاسی پس از آن رخ داد که او اولتیماتومی به پارلمان متفرق عراق داد و هشدار داد که اگر تا روز شنبه (۱۲ بهمن ماه برابر با اول فوریه) نخست‌وزیر جدید را انتخاب نکنند، او خود چنین خواهد کرد.
 • پشت پرده شیوع ویروس چینی

  دنیای اقتصاد: روزنامه نیویورک تایمز پشت پرده سیاسی شیوع ویروس کرونا در چین را افشا کرد. براساس این گزارش، میان شناسایی اولین بیمار مبتلا به این ویروس تا قرنطینه در ووهان حدود ۷هفته فاصله بوده است. دولت چین نه تنها پس از اطلاع از بروز این بیماری به پنهان‌کاری دست زده، بلکه عامل افشای این ویروس را به همراه ۸نفر دیگر در بازداشت قرار داده بود. یکی از علت‌های این پنهان‌کاری برگزاری کنگره‌های سالانه حزب کمونیست در ماه ژانویه بوده است. براساس آخرین برآوردها، تاکنون این بیماری جان ۳۰۴ نفر را گرفته است و حدود ۱۴هزار و ۳۸۰ نفر نیز به این ویروس آلوده شده‌اند.
 • قطع روابط دیپلماتیک با اسرائیل و آمریکا

  دنیای اقتصاد: نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب درباره «معامله قرن» روز شنبه ۱۲ بهمن ماه با حضور محمود عباس در سطح وزرای خارجه عرب در قاهره برگزار شد. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان که گویی در این نشست بسیار عصبانی به نظر می‌رسید، گفت: «ما دو نامه یکی برای بنیامین نتانیاهو و یکی برای مدیر سیا فرستادیم و به آنها گفتیم به دلیل اینکه معاهدات را نقض کرده‌اند دیگر هیچ گونه روابطی با آنها نخواهیم داشت و حتی روابط امنیتی‌مان را نیز قطع می‌کنیم و اسرائیلی‌ها باید به‌عنوان نیروی اشغالگر مسوولیت‌هایشان را برعهده بگیرند». عباس در سخنرانی خود افزود: «معامله قرن نقض قطعنامه‌های شورای امنیت است... ما به شورای امنیت و دیگر نهادهای بین‌المللی می‌رویم تا موضع فلسطین را نسبت به این معامله اعلام کنیم».
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  شماری از دانشمندان سیاسی دولت مدرن اولیه اروپایی را با جرمی سازمان‌یافته مورد مقایسه قرار داده‌اند. منظور آنها این است که حاکمان دولت‌ها به‌دنبال استفاده از تخصص‌شان در سازماندهی خشونت برای استخراج و ربودن منابع از بقیه جامعه هستند و این همان «رانت» است. برخی دیگر از نویسندگان هم از عبارت «دولت یغماگر» برای توصیف طیف وسیعی از رژیم‌های اخیر در کشورهای در حال توسعه استفاده می‌کنند. در یک دولت یغماگر، نخبگان مسوول تا جایی که در توان دارند به‌دنبال به یغما بردن بالاترین حجم از منابع از بطن جامعه و انتقال، هدایت و استفاده از آنها در راستای استفاده شخصی خود هستند.
 • حامیان برکناری ترامپ در بالاترین سطح

  نیوزویک: براساس نظرسنجی جدیدی مشخص شد که نیمی از افرادی که برای شرکت در انتخابات آمریکا واجد شرایط هستند معتقدند سنا باید ترامپ را برکنار کند. این نظرسنجی از سوی مورنینگ کانسالت و پولیتیکو در بازه زمانی ۲۹ و ۳۰ ژانویه سال‌جاری میلادی انجام شد و درحالی‌که بخش قابل‌توجهی از ملت آمریکا از محکومیت و برکناری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور حمایت می‌کنند، تنها ۴۳ درصد از رای‌دهندگان می‌خواهند سنا وی را تبرئه کند. همچنین هشت درصد هم گفته‌اند که عقیده‌ای در این باره ندارند.
 • ناوشکن ژاپنی در دریای عمان

  رویترز: ناوشکن ژاپنی «تاکانامی» روز یکشنبه راهی دریای عمان شد تا از خطوط دریایی محل عبور نفتکش‌ها در بحبوحه تنش‌های رو به فزونی در خاورمیانه حفاظت کند. شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در جمع خدمه ناوشکن «یوکوسوکا» در پایگاه نیروی دریایی این کشور گفت:‌ هزاران کشتی ژاپنی طی سال در این آب‌ها در حرکت هستند که شامل نفتکش‌های ژاپنی نیز می‌شود. این شاه‌راهی برای ژاپن است. دولت آبه گفته که آماده است به نیروهای خود این اختیار را بدهد تا از کشتی‌ها در مواقع خطر حفاظت کنند که تصمیمی مناقشه‌برانگیز محسوب می‌شود چون براساس قانون اساسی ژاپن، این کشور از استفاده از نیروی نظامی در مناقشات بین‌المللی منع شده است. این ناوشکن به نام «تاکانامی» با ۲۰۰ ملوان و دو هلیکوپتر ماموریتش جمع‌آوری اطلاعات و حراست از امنیت آبراه‌های حیاتی منطقه است و به گشت‌زنی در شمال دریای عرب و خلیج عدن می‌پردازد اما وارد تنگه هرمز نمی‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر