آرشیو روزنامه شماره ۴۸۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۰۶

 • و‌لادیمیر پوتین اصلاح‌طلب شد

  دنیای‌اقتصاد: نظرسنجی‌های چند سال گذشته نشان می‌دهد که ذائقه مردم روسیه از «اشتیاق به ثبات» به «اشتیاق برای تغییر» میل کرده است. به همین دلیل پوتین محبوبیت خود را بر این مساله متمرکز ساخته که به مردم آنچه را می‌خواهند بشنوند، بگوید و سعی می‌کند در عین حال همه چیز و همه‌جور آدمی هم برای همگان باشد: از ملی‌گرا گرفته تا لیبرال. اکنون که مردم تغییر می‌خواهند، پوتین هم دست به یک گردش دیگر زده و می‌کوشد یک نسخه پرسترویکاییِ گورباچف‌گونه ارائه دهد.
 • سومین استیضاح در تاریخ آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: بالاخره پس از چند هفته کشمکش، انتظارها به پایان رسید. مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه موارد استیضاح علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده را به مجلس سنا ارسال کرد و سنا نیز به‌طور رسمی روند محاکمه ترامپ را روز پنج‌شنبه کلید زد و سناتورها قسم خوردند که اصل عدالت بی‌طرفانه را رعایت کنند و به همین منظور جان جی رابرتز را برای ریاست این روند برگزیدند.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  پس از قرن دهم، تاریخ سیاسی هند دیگر توسعه بومی به خود ندید و زیر استیلای مجموعه‌ای از فاتحان قرار گرفت: ابتدا مسلمانان و سپس بریتانیایی‌ها. توسعه سیاسی از این مرحله به بعد به مساله تلاش‌های بیگانگان برای پیوند نهادهای خودشان به خاک هند تبدیل می‌شود. آنها تا حدی در این امر موفق شدند. هر مهاجم خارجی باید با همان جامعه متفرق اما به‌شدت سازمان‌یافته «پادشاهی‌های کوچک» دست به گریبان می‌شد که به‌خاطر عدم وحدت‌شان فتح آنها آسان می‌نمود اما به محض مطیع شدنشان حکومت بر آنها دشوار می‌شد. آنها سطوحی از نهادهای جدید و ارزش‌های جدید را بر جا گذاشتند که از بسیاری جهات تحول‌آفرین بود. با این حال، از بسیاری جهات، اعمال قدرت از سوی خارجی‌ها نظم اجتماعی داخلی را دست‌نخورده می‌گذاشت.
 • عطش غربی‌ها به خرید مسکن

  دنیای‌اقتصاد: نشریه انگلیسی اکونومیست طرح روی جلد و سرمقاله این هفته خود را به موضوع علاقه‌مندی غربی‌ها به خرید مسکن به جای اجاره اختصاص داد. در این سرمقاله تبعات سیاست‌های پیچیده مسکن در جوامع غربی که مشوق سکونت مالکان به جای مستاجران است، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. به عقیده اکونومیست، بازارهای ناکارآمد مسکن مانع از آن می‌شوند که شهرهای پویا به رشد و بالندگی ادامه دهند چون قیمت‌های بالا، تغییر محل سکونت افراد شاغل به جاهایی که مولدترین مشاغل در آنها هستند را دشوار می‌سازد. بر این اساس، قیمت روزافزون مسکن موجب ایجاد نابرابری زیاد شده است و به فاصله دسته‌بندی‌های نسلی و جغرافیایی دامن زده است. این ناکارآمدی و بی‌عدالتی همچنین موجب شده است که اعتماد عمومی به کاپیتالیسم خدشه‌دار شود. اما همان‌طور که برخی کشورها نشان داده‌اند، اوضاع نباید این‌گونه باقی بماند و حالا وقت آن رسیده است که بازار مسکن جدیدی بنا نهاده شود که درست کار کند. مشروح این مقاله را طی روزهای آینده در صفحه مسکن روزنامه «دنیای‌اقتصاد» خواهید خواند.
 • شارل دوگل در خاورمیانه

  نشنال: رئیس‌جمهور فرانسه اعلام کرد، این کشور قصد استقرار ناو هواپیمابر شارل‌دوگُل را در خاورمیانه در راستای حمایت از عملیات‌های نظامی خود در این منطقه دارد.ناو هواپیمابر شارل دوگُل فرانسه سال گذشته میلادی مورد تعمیرات و اصلاحات گسترده قرار گرفت.بر اساس اعلام دولت فرانسه، این ناو هواپیمابر هسته‌ای و گروه رزمی همراه با آن متشکل از چند کشتی جنگی ما بین ژانویه و آوریل در منطقه مستقر خواهد شد.
 • استعفای نخست‌وزیر اوکراین

  اسپوتنیک: نخست‌وزیر اوکراین استعفایش را تقدیم رئیس‌جمهور این کشور کرد.اولکسی هونچاروک، نخست‌وزیر اوکراین روز جمعه اعلام کرد نامه استعفای خود را نوشته و تحویل ولودمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور این کشور داده است. هونچاروک در پستی در فیس‌بوک نوشت: من عهده‌دار این سمت شدم تا برنامه رئیس‌جمهور را اجرا کنم. او برای من الگوی باز بودن و نجابت است. با این حال به جهت رفع هر گونه تردید درباره احترام و اعتماد ما به رئیس‌جمهور، من نامه استعفای خود را نوشته و آن را با حق تسلیم آن به پارلمان، تحویل رئیس‌جمهور دادم. دفتر مطبوعاتی زلنسکی اعلام کرد، رئیس‌جمهور اوکراین این نامه استعفا را دریافت کرده و آن را ملاحظه خواهد کرد. دفتر مطبوعاتی رئیس‌جمهور اوکراین در بیانیه‌ای که در تلگرام منتشر کرد نوشت: رئیس‌جمهور این درخواست را بررسی خواهد کرد. دفتر رئیس‌جمهور اوکراین نتایج بررسی خود نسبت به این استعفا را بعدا اعلام خواهد کرد.این حرکت چند روز بعد از درگیر شدن نخست‌وزیر اوکراین در یک رسوایی افشای فایل‌های صوتی مربوط به نشستش با وزیر دارایی و نمایندگان بانک مرکزی در فضای مجازی رخ داده است.
 • تظاهرات علیه نخست‌وزیر جدید لبنان

  النشره: معترضان لبنانی روز جمعه در ادامه تظاهراتشان علیه وضعیت اقتصادی و فساد در کشور، تعدادی از مسیرها را بستند. معترضان لبنانی در ادامه اعتراضاتشان علیه وضعیت اقتصادی مسیرهایی را در طرابلس بستند. آنها لاستیک‌های خودرو را در این مسیرها به آتش کشیدند و کوتاهی مسوولان در برآورده شدن خواسته‌هایشان از جمله تشکیل دولت تکنوکرات را محکوم کردند. از سوی دیگر با توجه به ادامه اعتراضات مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی برای چهارمین روز متوالی تعطیل شده‌اند. اما بانک‌ها، نهادهای عمومی و ادارات رسمی مشغول به کار هستند. عصر پنج‌شنبه نیز معترضان لبنانی در مخالفت با تشکیل دولت جدید به ریاست حسان دیاب در ورودی پارلمان تجمع کردند. تجمع‌کنندگان شعارهایی در مخالفت با دولت آتی به ریاست دیاب سر دادند. همچنین تجمعی اعتراضی نزدیکی بانک مرکزی در بیروت برگزار شد و این راهپیمایی به سمت وزارت کشور و پارلمان ادامه داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر