آرشیو روزنامه شماره ۴۸۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۰۵

 • سـایـه ایـران بر منـاظره دموکـرات‌ها

  دنیای‌اقتصاد: هفتمین مناظره دموکرات‌ها روز گذشته در آیووا برگزار شد. حساسیت این دور از مناظرات دموکرات‌ها آ نجا مشخص شد که الیزابت وارن حاضر نشد با برنی سندرز دست بدهد. روابط این دو اخیرا بسیار تیره شده است. کارزار انتخاباتی وارن به تازگی گفته است که در دسامبر سال ۲۰۱۸، سندرز به وی گفته است که یک زن نمی‌تواند در آمریکا رئیس‌جمهور شود. به گزارش سی‌ان‌ان حالا دو کارزار انتخاباتی به جان هم افتاده‌اند؛ یکی برای ادعایی که دارد و دیگری برای تکذیب اما اوج این جنگ و جدل جایی بود که وارن روز سه‌شنبه حاضر نشد با سندرز دست بدهد.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  دومین تلاش موفقیت‌آمیز برای خلق یک امپراتوری وسیع در هند از آن خاندان «گوپتا» بود که با «چاندرا گوپتای اول» شروع می‌شود که در ۳۲۰ پس از میلاد در ماگادها به قدرت رسید. او و پسرش «سامودرا گوپتا» بار دیگر موفق شدند بخش زیادی از شمال هند را متحد سازند. سامودرا، مهترسالاری‌های زیادی از «گانا سانگ‌ها» در راجستان و بخش‌های دیگری از شمال غرب هند را ضمیمه قلمرو خود کرد، کشمیر را فتح کرد و کوشانی‌ها و سکاها را وادار به بیعت با خود کرد. زندگی فرهنگی در دوره چاندرا گوپتای دوم، فرزند سامودرا، شکوفا شد آنگاه که معابد هندی، بودایی و جینی بسیاری ساخته شدند. دستاوردهای فرهنگی گوپتاها هر چه باشد اما هیچ نوآوری سیاسی‌ای در مورد نهادهای دولتی به‌عمل نیاوردند. آنها هرگز نکوشیدند تا واحدهای سیاسی‌ای را که فتح کردند در یک ساختار دولتی یکپارچه ادغام کنند.
 • دولت روسیه استعفا کرد

  دنیای اقتصاد: دمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه از استعفا و کناره‌گیری دولت خبر داده است. مدودف در سخنانی که از تلویزیون روسیه پخش شد، گفت: استعفای دولت به این منظور صورت می‌گیرد تا به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه این امکان داده شود تا تغییرات مد نظرش برای اصلاح قانون اساسی را انجام دهد. پوتین در حین این سخنرانی در کنار مدودف نشسته بود و از او تقدیر کرد. قرار است مدودف به‌عنوان معاون رئیس شورای امنیت روسیه انتخاب شود.
 • حمله به فرودگاه تی فور

  سانا: خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داد، سامانه‌های دفاع هوایی سوریه به حمله هوایی علیه فرودگاه نظامی «تی‌ فور» در استان حمص واکنش نشان داده و تعدادی از موشک‌های شلیک‌شده را منهدم کردند. این حمله ساعت ۲۲ شامگاه سه‌شنبه از سوی جنگنده‌های رژیم صهیونیستی از منطقه التنف، واقع در مرزهای مشترک سوریه و عراق انجام شد. فرودگاه نظامی «تی فور» (T۴) در شرق استان حمص سوریه قرار دارد. یک منبع نظامی به سانا اعلام کرد، پدافند هوایی سوریه به مقابله با این حملات موشکی پرداخته و تعدادی از آنها را رهگیری کرد. چهار موشک به این منطقه اصابت کرد اما خسارت‌های ناچیزی برجا گذاشت.
 • کودتای نافرجام در سودان

  اسپوتنیک: رئیس شورای حاکمیتی سودان اعلام کرد: اوضاع در این کشور تحت کنترل است و فرودگاه خارطوم فعالیت خود را از سر گرفته و حریم هوایی سودان باز شده است. عبدالفتاح برهان، رئیس شورای حاکمیتی سودان اعلام کرد، فعالیت فرودگاه خارطوم به حالت عادی خود بازگشته و تمامی مقرها و مراکز، تحت کنترل نیروهای ارتش سودان است.
 • احتمال بازداشت اسرائیلی‌های متهم به جنایت جنگی

  مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین: یک مسوول سیاسی اسرائیل گفت که در صورت موافقت قضات دیوان کیفری بین‌المللی با درخواست «فاتو بنسودا» دادستان کل این دادگاه، تحقیقات علیه شخصیت‌های اسرائیلی به زودی آغاز خواهد شد. روزنامه معاریو به نقل از این مسوول اسرائیلی نوشت که در صورت آغاز تحقیقات، ظرف مدت ۹۰ روز حکم بازداشت بین‌المللی شماری از مسوولان اسرائیلی به اتهام ارتکاب جنایت جنگی صادر خواهد شد. این منبع اشاره کرد که رژیم صهیونیستی طی سال‌های گذشته تلاش زیادی کرده تا دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی را قانع کند تحقیقاتی در مورد جنایات جنگی مقامات اسرائیلی انجام ندهد. به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، این مسوول اسرائیلی اظهار کرد که رژیم صهیونیستی پس از تصمیم اخیر دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی، تحرکات دیپلماتیک خود را برای همراه‌سازی هرچه بیشتر کشورها با خود آغاز کرده تا از این طریق این دادگاه بین‌المللی را تحت فشار قرار دهد و مانع از آغاز تحقیقات در مورد جنایات جنگی این رژیم شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر