آرشیو روزنامه شماره ۴۷۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۹۲

 • تقاص عملیات ۲۹ دسامبر

  دنیای اقتصاد: روز یکشنبه مردم عراق در اعتراض به حمله آمریکا به پایگاه‌های حشدالشعبی به سفارت ایالات متحده در بغداد حمله کردند. معترضان سپس پرچم حشدالعشبی را به اهتزاز درآوردند، بسیاری از دیوار سفارت آمریکا بالا رفتند و شعار «مرگ بر آمریکا» سر دادند. رویترز نیز خبر داد «متئو تولر»، سفیر آمریکا در عراق، قبل از وقوع این حمله بغداد را به مقصدی نامعلوم ترک کرده بود. در همین حال گردان‌های حزب‌الله عراق از تحصن مقابل سفارت آمریکا در بغداد تا زمان بسته‌شدن سفارت خبر دادند.
 • دو «دگرگونی بزرگ» در ۲۰۲۰

  دنیای اقتصاد، شادی آذری: براساس پیش‌بینی مجله اکونومیست، جهان در سال ۲۰۲۰ میزبان دو دگرگونی بزرگ خواهد بود. در اولین دگرگونی با جهان کهنسال‌تر مواجه خواهیم شد؛ آن‌چنان‌که برای نخستین بار در جهان افراد بالای ۳۰ سال جمعیت بیشتری را نسبت به افراد کمتر از ۳۰ سال تشکیل خواهند داد. در تحول دوم نیز اقتصادهایی که در جهان سریع‌ترین رشد را در سال ۲۰۲۰ تجربه خواهند کرد، همه در آفریقا یا آسیا خواهند بود. به جز جمهوری تعاونی گویان در آمریکای جنوبی، سایر کشورهای لیست سریع‌ترین رشدهای جهان، در آسیا و آفریقا قرار دارند؛ از جمله سوریه، روآندا، اتیوپی، بوتان، نپال، ساحل عاج، میانمار و هند. پیش‌بینی اکونومیست از اقتصاد ایران نیز خاکستری است؛ یعنی در‌حالی‌که تورم کاهش خواهد یافت، رشد تولید ناخالص داخلی همچنان منفی خواهد بود. اما در همین سال کشورهای همسایه ایران به رشد اقتصادی خود ادامه خواهند داد. عراق با ۸/ ۲ درصد، عربستان با ۷/ ۱درصد و ترکیه با ۴ درصد الگوهای تقریبا با ثبات در نرخ رشد را برای سال آینده نشان می‌دهند. محور دیگر این گزارش بررسی چشم‌انداز اقتصادی آمریکا است. در همین حال «دنیای‌اقتصاد» نیز در گزارش جداگانه‌ای سناریوهای احتمالی روند قیمت طلا و شاخص دلار در بازاهای جهانی را برای سال ۲۰۲۰ مورد بررسی قرار داد.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  تا مرحله ای، هیچ تفاوت مهمی میان الگوی توسعه سیاسی که در شمال هند رخ داد و تغییراتی که در چینِ دوران سلسله «ژوی غربی» دو یا سه قرن قبل‌تر رخ داد وجود ندارد. هر دو جامعه در ابتدا به مثابه فدراسیون‌هایی از طوایف پدرسویی سازماندهی شدند، هر دو نیاکان می‌پرستیدند، هر دو به سلسله مراتب بیشتر، رهبری موروثی و تقسیم کار میان حاکم و کاهن در حدود زمانی روی آوردند که آنها به کشاورزی مستقر شده گذار کردند. محتمل است که حاکمان شانگ اقتدار اندکی بیشتر از همتایان هندی‌شان اعمال می‌کردند اما تفاوت‌ها چندان چشمگیر نیست. مسیر تحول و تطور سیاست در هند اما به شیوه‌ای چشمگیر از الگوی چینی جدا شد آن هم در حدود زمانیِ ظهور اولین دولت‌های واقعی در دشت «هند و گنگ». دولت‌های هندی یک دوره ۵۰۰ ساله از جنگ دائمی را به مقیاسی که دولت‌های اولیه چینی طی سلسله «ژوی غربی» از سر گذراندند تجربه نکردند. دولت‌های هندی با یکدیگر و با گاناسانگ‌ها در تمام قرون بعدی جنگیدند؛ اما هرگز به سطح انقراض متقابل که دولت‌های چینی از سر گذراندند نرسید.
 • ترامپ و اوباما، تحسین شده‌ترین مردان آمریکا!

  سی‌ان‌ان-گالوپ: رئیس‌جمهور و بانوی سابق ایالات‌متحده همچنان در زمره ستایش‌شده‌ترین مردان و زنان آمریکایی قرار دارند. ترامپ و اوباما امسال به‌عنوان تحسین‌شده‌ترین مردان آمریکا انتخاب شدند. این برای بار دوازدهم است که اوباما در رده برترین‌ها در کنار ترامپی قرار می‌گیرد که برای نخستین‌بار در این رده قرار گرفته است. میشله اوباما نیز برای دومین سال پیاپی در رده ستایش‌شده‌ترین زن آمریکا قرار گرفت. از سال ۱۹۴۸، موسسه گالوپ از آمریکایی‌ها می‌خواهد که نام یک مرد یا زن را در هر جای دنیا بگویند که آنها را تحت‌تاثیر قرار داده است. نظرسنجی این دوره از پنجم تا دوازدهم دسامبر صورت گرفته است. گزینه آمریکایی‌ها برای تحسین‌شده‌ترین مرد آمریکا نیز حکایت از دو پارگی حزبی دارد: ۴۱ درصد دموکرات‌ها اوباما و ۴۵ درصد جمهوری‌خواهان، ترامپ را بر گزیده‌اند. در این میان تعداد اندکی از جمهوری‌خواهان، اوباما و تعداد اندکی از دموکرات‌ها نیز ترامپ را به‌عنوان شخصیت مورد نظر خود برگزیده‌اند؛ درحالی‌که مستقل‌ها تقریبا مساوی به ترامپ و اوباما رای دادند. این نظرسنجی از بین ۱۰۰۰ زن و مرد آمریکایی صورت گرفته است.
 • پوپولیسم ژرمنی نقش مساله اسلام و مهاجرت

  عابداکبری کارشناس مسائل اروپا
  در سال مورد مناقشه ۲۰۱۵، ناگهان در حدود ۴/ ۱ میلیون نفر مرد جوان مسلمان وارد آلمان شدند که این شمار از پناهجویان در حدود شش برابر فرانسه بود. آلمان تا پیش‌ازاین تاریخ، فرهنگ خوشامدگویی و استقبال از کارگران میهمان ترکیه‌ای را در کارنامه داشت که تجربه‌ای موفق محسوب می‌شد. بااین‌حال، در این تاریخ حزب راست افراطی جایگزینی برای آلمان توانست موقعیت بهره‌برداری و مساله تعارض فرهنگی را برجسته کند. در ذیل به برخی از محورهای مهمی که به‌عنوان نقش اسلام و مهاجرت در رشد احزاب راست در آلمان مطرح شده‌اند، اشاره شده است:

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر