آرشیو روزنامه شماره ۴۷۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۹۱

 • ۸۴ روز پرتنش در کاخ سفید

  دنیای‌اقتصاد: مخالفت مقام‌های امنیتی آمریکا با درخواست ترامپ برای تعلیق کمک‌های نظامی به اوکراین بسیار بیشتر از آنچه بوده از قبل اعلام شده است. با یافته‌های روزنامه نیویورک‌تایمز مشخص شده است که ترامپ قصد داشته است به هر طریق ممکن برنامه خود را پیاده کند. این روزنامه نوشته است در گفت‌وگو با ده‌ها مقام سابق و کنونی مرتبط با این پرونده دریافته که مارک اسپر، وزیر دفاع، مایک پمپئو، وزیر خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی وقت از سرسخت‌ترین مخالفان ایده ترامپ برای تعلیق کمک نظامی به اوکراین بوده‌اند.
 • سورپرایز «اون» برای ترامپ

  دنیای اقتصاد: پایگاه خبری «کی‌سی‌ان‌ای» دیروز (دوشنبه) گزارش داد، رهبر کره‌شمالی در نشست حزب حاکم خواستار «تدابیر مثبت و تهاجمی» برای تضمین امنیت در آستانه اتمام ضرب‌الاجل پایان سال شد که خودش برای مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای با آمریکا تعیین کرده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، کیم جونگ اون،‌ رهبر کره‌شمالی دو روز اول هفته با مقام‌های ارشد حزب کارگران کشورش برای رایزنی در مورد مسائل سیاسی تشکیل جلسه داد؛ نشستی در بحبوحه تنش‌های روزافزون بر سر مهلتی که کیم برای واشنگتن تعیین کرده تا موضعش در مذاکرات به بن‌بست رسیده برای برچیدن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی پیونگ‌یانگ، منعطف‌تر شود.
 • عملیات آمریکا در مرز عراق و سوریه

  دنیای اقتصاد: در واکنش به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی در حمله‌ای راکتی به پایگاهی در عراق، نیروهای آمریکایی سرفرماندهی گردان‌های کتائب حزب‌الله عراق در شهر مرزی قائم در استان انبار (مرز عراق و سوریه) را بمباران کردند.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  تفاوت‌های عمده در قواعد خویشاوندی میان شمالی‌های سانسکریتی و جنوبی‌های دراویدی به ازدواج‌های بیناعموزادگی [یا ازدواج‌های فامیلی] مربوط است که ممکن است پیامدهایی برای سازماندهی سیاسی داشته باشد. در شمال، یک پسر باید «با» دودمان پدری ازدواج کند و فرد نمی‌تواند در گام اول با نسل اول عموزاده‌ها ازدواج کند. در جنوب هم یک پسر باید با «خارج» از دودمان پدری ازدواج کند؛ با این حال، به راحتی به او اجازه داده نمی‌شود اما به شکل مثبتی ترغیب به ازدواج با دختر خواهر پدری [عمه‌زاده] می‌شود. ما حتی- نسبت به چین- اطلاعات کمتری در مورد نیروهایی داریم که محرک گذار اولیه هند از یک جامعه قبیله‌ای به دولت بودند. ما دو روایت اسطوره‌ای از شکل‌گیری دولت داریم که با نظریه‌های «خشونت جایگزین» و «قرارداد اجتماعیِ» مردم‌شناسان منطبق است.
 • پوپولیسم ژرمنی

  عابداکبری کارشناس مسائل اروپا
  در دو دهه‌ گذشته، کشورهای اروپایی شاهد پیدایش و گسترش گرایشات سیاسی راست با دو ویژگی اصلی پوپولیسم و ملی‌گرایی بوده‌اند. در بسیاری از این کشورها، راست‌گرایان افراطی به مجالس ملی راه یافته و مسیری برای قانونی‌شدن دیدگاه‌های خود باز کرده‌اند. اگرچه آلمان درمقایسه‌با دیگر کشورهای اروپایی دیرتر درگیر احزاب راست شده است و شاید آن را هنوز باید در مرحله پیدایش گرایشات راست دانست، اما به‌نظر می‌رسد با گذشت هر انتخابات، راه نفوذ این احزاب در بدنه سیاسی کشور بیش‌از‌پیش باز می‌شود. نوشتار حاضر تلاش دارد به بررسی ریشه‌های چرایی و چگونگی تفوق احزاب راست در آلمان بپردازد. براین‌اساس، ابتدا بسترهای تاریخی، سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی رشد احزاب راست در آلمان مطالعه شده‌اند. سپس نقش مساله اسلام و مهاجرت در تبلیغ و رشد احزاب راست مورد توجه قرار گرفته است. درپایان، برای ارزیابی بهتر موضوع، ویژگی‌های حزب «آلترناتیو برای آلمان» تبیین و آینده احزاب راست در این کشور پیش‌بینی شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر