آرشیو روزنامه شماره ۴۷۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۸۸

 • شیفت بزرگ در دیپلماسی منطقه‌ای ریاض

  دنیای اقتصاد: عربستان سعودی دیگر امیدی به دفاع ایالات متحده ندارد. به همین دلیل سعودی‌ها تصمیم گرفته‌اند شیوه خود را تغییر دهند و در حال کم کردن تنش‌ها با رقبای خود در منطقه هستند. چند ماه پس از حمله گسترده موشکی و پهپادی به آرامکو که ادعا می‌شد توسط ایران صورت گرفته اما حوثی‌ها آن را بر عهده گرفتند، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، برای آرام کردن تنش‌ها با رقبای منطقه‌ای خود رو به دیپلماسی آورده است. در این راستا وی، پس از ۴ سال جنگ، قدم بلندی برای گفت‌وگو با یمنی‌‌ها برداشته است و تلاش می‌کند تا حملات علیه کشورش کاهش پیدا کند. همچنین ولیعهد عربستان سعودی، اگرچه به محاصره قطر پایان نداده است، اما تحریم‌ها و محاصره را برای این کشور کوچک خلیج‌فارس تسهیل کرده است. او به‌طور غیر مستقیم گفت‌وگوهای خود را با مهم‌ترین رقیب خود در منطقه، یعنی ایران آغاز کرده و سایه جنگ را در منطقه کاهش داده است.
 • بغداد در برزخ

  دنیای‌اقتصاد: «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق بعد از مخالفت با نامزدی «اسعد العیدانی» برای نخست‌وزیری و اعلام آمادگی برای استعفا، در نهایت از پست ریاست‌جمهوری استعفا و بغداد را به سوی سلیمانیه در اقلیم کردستان ترک کرد. پیش‌تر برهم صالح تهدید کرده بود که اگر اسعد العیدانی استاندار بصره از سوی ائتلاف «البنا» که بزرگ‌ترین ائتلاف پارلمان عراق به شمار می‌رود، به‌عنوان نخست‌وزیر معرفی شود از مقامش کناره‌گیری می‌کند. در استعفانامه برهم صالح آمده است: «با توجه به تاکیدی که بر جلوگیری از کشتارها دارم، نمی‌توانم العیدانی را به‌عنوان نخست‌وزیر اعلام کنم و ترجیح می‌دهم استعفا دهم تا اینکه کاندیدایی را تایید کنم که معترضان با او مخالف هستند. اعتراضات در عراق بر ما لازم می‌دارد پیش از در نظر گرفتن مسائل شخصی و سیاسی، منافع عالی ملی را در نظر بگیریم.» او افزود: «منافع کشور در این است که اوضاع را آرام و به خواسته مردم عمل کنیم. با توجه به اینکه مطابق قانون نمی‌توانم با کاندیدای نخست‌وزیری مخالفت کنم، ترجیح می‌دهم با این استعفا تاکید کنم اقدام سیاسی و پارلمانی در عراق باید برگرفته از خواست مردم باشد.»
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  توسعه سیاسی آغازین هند تفاوت چشمگیری با توسعه سیاسی چین داشت. در حقیقت، نوعی دورشدگی و واگرایی و انشعاب میان آنها پدید آمد. هر دو جامعه با اشکال قبیله‌ای و بخش‌بخشی سازماندهی اجتماعی شروع کردند. در میانه هزاره اول قبل از میلاد، اولین مهتران یا خان‌سالاران و دولت‌ها از دل این اشکال قبیله‌ای در شمال هند تبلور یافتند که چندان دیرتر از آنچه در چین رخ داد نبود. در هر دو تمدن، خان‌سالارها و دولت‌ها شروع به اعمال قدرت اجبارگرانه از طریق مدیریت‌های سلسله مراتبی بر مبنای سرزمینی و نه خویشاوندی کردند. با این حال، این دو مسیر با توجه به جنگ[های رخ داده] از هم جدا شدند. هندوستان هرگز خشونت‌های دائمی چند قرنی را در قیاس با «دوره بهار و پاییز» و «دوره ایالات متخاصم» در چین تجربه نکرد. دلایل این امر ناروشن است.
 • نتانیاهو رهبر لیکود ماند

  بی‌بی‌‌سی: با پایان رای‌گیری در انتخابات داخلی حزب لیکود، بنیامین نتانیاهو، رهبر این حزب و نخست‌وزیر اسرائیل، بر رقیب خود گیدون سعر پیروز شده است. سخنگوی لیکود اعلام کرده که بنیامین نتانیاهو حدود ۷۱ درصد آرای اعضای حزب را کسب کرده و گیدون سعر حدود ۲۹ درصد آرا را به‌دست آورده است. برآورد می‌شود که حدود ۵۷ هزار عضو حزب راستگرای لیکود در رای‌گیری شرکت کرده باشند.
 • حضور نظامی ترکیه در لیبی

  رویترز: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز پنج‌شنبه گفت: این کشور به درخواست دولت لیبی که در طرابلس مستقر است ماه آینده به آن کشور نیروی نظامی اعزام خواهد کرد. حکومت وفاق وطنی لیبی که از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شود از ماه‌ها پیش در دفاع از شهر طرابلس با نیروهای تحت فرمان ژنرال خلیفه حفتر می‌جنگد. روسیه، مصر و امارات‌متحده عربی از نیروهای ژنرال حفتر حمایت می‌کنند.
 • ژاپن به خلیج فارس ناو جنگی می‌فرستد

  بی‌بی‌سی: هیات دولت ژاپن اعزام هواپیماهای گشتی و ناو جنگی به خاورمیانه و منطقه دریای عمان را تایید کرده است. دبیر هیات دولت ژاپن گفته است که اعضای کابینه تصمیم گرفتند که اوایل سال آینده، ناو جنگی و هواپیماهای گشتی ارتش این کشور به منظور حفاظت از آزادی کشتیرانی به منطقه دریای عمان اعزام شود. قانون اساسی ژاپن به‌خصوص بر خودداری این کشور در مشارکت در عملیات نظامی در خارج تاکید دارد و اعزام واحدهای ارتش به خارج از مرز موضوعی حساس در این کشور تلقی می‌شود. پیش‌تر، ایالات‌متحده و کشورهای اروپایی هر کدام تشکیل ائتلاف‌های دریایی متفاوتی را برای حفاظت از آزادی کشتیرانی در منطقه خلیج‌فارس و تنگه هرمز اعلام کرده بودند. ژاپن از شرکت در نیروی چند ملیتی محافظت از کشتیرانی در خلیج فارس که به ابتکار آمریکا تشکیل می‌شود خودداری ورزیده، اما گفته بود که خود اقداماتی را در این زمینه صورت خواهد داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر