آرشیو روزنامه شماره ۴۷۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۸۷

 • عراق به ریل بازنگشت

  دنیای‌اقتصاد: پارلمان عراق روز سه‌شنبه سوم دی ماه (۲۴ دسامبر) قانون جدید انتخابات را تصویب کرد. براساس قانون جدید، کاندیداهای مستقل سیاسی برای تکیه زدن بر سریر قدرت کشوری از فرصت‌های برابر برخوردار می‌شوند. قانون جدید انتخابات درحالی تصویب شد که اقلیت‌های مذهبی کشور از جمله مسیحیان، یزیدی‌ها، اکثریت قانون‌گذاران کرد و برخی از عرب‌های اهل تسنن، جلسه روز سه‌شنبه مجلس را تحریم کرده بودند. تدوین قانون جدید انتخابات عراق، خواست اصلی مردم عراق از جمله هزاران معترضی بود که از اول اکتبر ۲۰۱۹ در خیابان‌ها تجمع ‌کردند.
 • واقعه بزرگ روز ۳۱ دسامبر

  دنیای‌اقتصاد: ترامپ می‌گوید: «شاید این یک هدیه قشنگ باشد.» خطاب رئیس‌جمهوری آمریکا به کیم‌جونگ‌اون است که چندی پیش گفت که برای آمریکا در ماه ژانویه یک سورپرایز دارد. به همین جهت در آمریکا به آن هدیه کریسمس «اون» می‌گویند. در این راستا مقامات ارتش آمریکا گفته‌اند که انتظار دارند کره‌شمالی در کریسمس یک موشک بالستیک دوربرد را آزمایش کند اما دونالد ترامپ به آن باور ندارد و زمانی که با این سوال مواجه شد که اگر در کریسمس پیونگ‌یانگ یک موشک شلیک کند در پاسخ گفت که شاید رهبر کره‌شمالی قصد دارد هدیه‌ای زیباتر بدهد.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  چین اولین تمدن جهانی بود که یک دولت مدرن خلق کرد. اما این دولت مدرن مقید به حاکمیت قانون یا نهادهای پاسخگویی برای محدود کردن قدرت حاکمیت نبود. تنها پاسخگویی در نظام چینی پاسخگویی «اخلاقی» بود. یک دولت قدرتمند بدون حاکمیت قانون یا پاسخگویی به دیکتاتوری ختم می‌شود و هر چه دولت مدرن‌تر و نهادینه‌تر باشد، دیکتاتوری‌اش هم کارآمدتر خواهد بود. دولت «کین» که چین را متحد کرد تلاشی بلندپروازانه آغاز کرد تا جامعه چین را از نو نظم دهد و این منجر به شکلی از توتالیتاریسم بدوی شد. این پروژه سرانجام با شکست مواجه شد زیرا دولت ابزارها یا تکنولوژی لازم برای انجام بلندپروازی‌های خود را نداشت.
 • مرگ فرمانده «احرارالشام» در ادلب

  روسیاالیوم: مخالفان مسلح دولت سوریه روز چهارشنبه اعلام کردند در جریان حملات هوایی روسیه به حومه جنوبی ادلب یکی از فرماندهان گروه تروریستی «احرار الشام» کشته شد. ناجی مصطفی، سخنگوی «جبهه ملی آزادسازی» که مورد حمایت ترکیه است، گفت: جنگنده‌ روسیه مقر گروه احرارالشام نزدیکی شهر معره‌نعمان در حومه ادلب را هدف قرار داد و در اثر آن ابواقبال، «قاضی شرعی» این گروه و همراهش کشته شدند. وی افزود: جابر علی پاشا، فرمانده احرار الشام به همراه دیگر نیروهای حاضر در مقر از این حمله جان سالم به در بردند. در پی حملات نیروهای دمشق مورد حمایت روسیه به مناطق تحت کنترل تشکیلات تروریستی در ادلب، محورهای حومه جنوب و شرق این استان صحنه درگیری‌های شدیدی است و تاکنون ارتش سوریه ۳۲۰ کیلومتر مربع از مساحت ادلب را از وجود تروریست‌ها پاکسازی کرده است و بیش از ۴۰ روستا در این استان را در کنترل خود دارد.
 • احتمال حضور نظامی ترکیه در لیبی

  رای الیوم: سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه اعلام کرد: پارلمان این کشور قانونی را درباره استقرار نیرو در لیبی بررسی می‌کند. ابراهیم کالین، سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه به خبرنگاران گفت: با توجه به رخدادهای کنونی در جهان استفاده از نیروهای مسلح ترکیه در لیبی ضروری است. این جزو اختیارات پارلمان است و با توجه به شرایط احتمالا این تصمیم را بگیرد. البته شاید این مساله به شکل آموزش نظامی و هیات‌های انسانی باشد. ما اوضاع را ارزیابی کرده و اقدامات لازم را اتخاذ می‌کنیم. وی تاکید کرد: پارلمان درحال‌حاضر درحال بررسی پیش‌نویس قانونی در این خصوص است.پارلمان ترکیه اخیرا یادداشت همکاری نظامی با دولت توافق ملی لیبی در طرابلس امضا کرد. رجب طیب‌اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه از امکان اعزام نیروهای این کشور به لیبی در صورت لزوم خبر داده بود. اکتبر ۲۰۱۴ پارلمان ترکیه به دولت اجازه استفاده از نیروهای مسلح این کشور در عراق و سوریه را داد.
 • رشد فروش تسلیحات انگلیس به ائتلاف سعودی

  ایندیپندنت -نتایج تحقیقاتی فاش کرد، ارزش فروش تسلیحات انگلیس به ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در پنج سال گذشته میلادی ۴۵ درصد افزایش داشته است؛ این اقدام با چشم‌پوشی از معاهده بین‌المللی فروش تسلیحات صورت گرفته است. دولت‌های پیشین انگلیس به‌دنبال «معاهده تجارت تسلیحاتی» بوده‌اند تا تجارت جهانی تسلیحات را منظم‌ کنند و چنین پیمانی در پایان ۲۰۱۴ اجرایی شد.
 • واکنش عون به اتهامات حریری

  اسپوتنیک: رئیس‌جمهور لبنان در جواب اظهارات سعد حریری درخصوص دولت آینده‌ای که حسان دیاب مامور تشکیل آن شده است، گفت: جبران باسیل رئیس بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمانی است و حق تشکیل کابینه را دارد اما این باسیل نیست که کابینه را تشکیل می‌دهد. میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان پس از دیدار با مار بشاره پترس، اسقف لبنان برای مردم این کشور اعیاد مبارکی را آرزو کرد و گفت: امیدوارم دولت روز سال نو تشکیل شده باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر