• دستورکار آمریکا در گروه۷

  دنیای‌اقتصاد: جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده نخستین سفر خارجی خود را انجام داد و اواخر هفته گذشته وارد انگلیس شد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز در این سفر که در راستای اجلاس روسای گروه۷ صورت گرفته است، آمریکا تلاش دارد تا‌ از تنش‌های تجاری با متحدانش بکاهد و به آنها در رودررویی با چین کمک کند. ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا در حال تلاش برای دستیابی به توافقی هستند که اختلافات طولانی‌مدت در مورد یارانه هواپیما و تعرفه‌های فلزات را حل کنند. این دو عامل باعث یک جنگ طولانی‌مدت در دوران ترامپ با متحدان آمریکا شد اما بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده قصد دارد تا‌ دوباره با متحدان سنتی این کشور تعامل کند.
 • بهشت از دست رفته ابرشرکت‌ها

  دنیای‌اقتصاد: پس از اجلاس وزیران اقتصادی گروه ۷ و تعیین مالیات ۱۵ درصدی برای شرکت‌های چند ملیتی، وزیر دارایی آلمان پیش‌بینی کرد که تنها در عرض چند هفته، انقلابی در قوانین مالیات بین‌المللی رخ دهد. اما همه انقلاب‌ها برندگان و بازندگانی دارند. در این مورد برندگان، اقتصادهای بزرگ خواهند بود و بازندگان نیز پناهگاه‌هایی هستند که با روند جهانی شدن، مزایای بسیاری به‌دست آورده‌اند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  مورگنتا نیز در حمایت از فرد آگاه و بااراده در برابر اتوماتیسم [خودکاری] علم و فناوری موضع گرفت. او موضع خود را در اولین کتابی که در ایالات‌متحده منتشر کرد، یعنی «انسان علمی در برابر سیاست قدرت» بیان کرد که حمله‌ای همه‌جانبه علیه ایمان به خِرد علمی بود که در آمریکای پساجنگ غالب بود. او اندکی بعد با انتشار کتاب «سیاست میان ملت‌ها» به چهره‌ عمومی تبدیل شد، اما این همان کتاب اول بود که مورگنتا با غرولند می‌گفت که هرگز فهمیده نشده که کتابی پرشورتر بود.
 • اسرائیل در یک قدمی اخراج بی بی

  روسیا الیوم/ رویترز: یائیر لاپید رئیس حزب «آینده‌ای هست» با تکمیل توافق ائتلافی با حزب «اسرائیل خانه ما» و «فهرست یکپارچه عربی» یک گام دیگر به تشکیل کابینه اسرائیل نزدیک شد. لاپید روز پنج‌شنبه ۲۱ خرداد اعلام کرد که توافق‌های ائتلافی را با «لیست متحد عربی» به رهبری منصور عباس و «اسرائیل خانه ما» با ریاست آویگدور لیبرمن امضا کرد. توافق امضا شده میان این دو حزب شامل متوقف کردن قانون «کامینتس» درباره مجازات متهمان به ساخت و ساز غیرقانونی به‌ویژه در مناطق عرب‌نشین اراضی اشغالی تا پایان ۲۰۲۴ است.
 • اولین قاضی فدرال مسلمان در آمریکا

  ان.بی.سی نیوز: مجلس سنای آمریکا با ۸۱ رای مثبت به ۱۶ رای منفی «زاهد قریشی» را به سمت قاضی منطقه نیوجرسی تایید و او را تبدیل به نخستین قاضی فدرال مسلمان در تاریخ ۲۴۴ ساله این کشور کرد. چاک شومر، رهبر اکثریت سنای آمریکا قبل از رای گیری در صحن این مجلس اظهار کرد: «قریشی اولین آمریکایی مسلمان خواهد بود که در تاریخ کشور ما به عنوان قاضی بند سوم قانون اساسی خدمت می‌کند». قریشی که پسر مهاجران پاکستانی است، زاده شهر نیویورک بوده و در نیوجرسی بزرگ شده است. او مدرک خود در رشته حقوق را از دانشگاه حقوق راتجرز دریافت کرده است. او در سال ۲۰۰۱ به یک شرکت حقوقی پیوست اما بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به ارتش پیوست.
 • حمله تروریستی در کانادا

  دنیای‌اقتصاد: چهار عضو یک خانواده مسلمان کانادایی از سوی یک راننده کامیون به صورت «عمدی» زیر گرفته و کشته شدند. پلیس استان انتاریو در جنوب کانادا اعلام کرد راننده کامیون، این خانواده را «عامدانه» و به‌دلیل «نفرت» ناشی از باور آنها به دین «اسلام» زیر گرفته است. یک عضو دیگر این خانواده که پسری ۹ ساله است نیز به‌دلیل جراحات «شدید» در بیمارستان بستری است. قربانیان، یک مادربزرگ ۷۴ ساله، یک زن و مرد به ترتیب، ۴۴ و ۴۶ ساله و یک دختر نوجوان ۱۵ ساله گزارش شده‌اند. به گزارش آسوشیتدپرس، فرد متهم نیز یک جوان ۲۰ ساله کانادایی به نام ناتانیل ولتمن است که به نقل از شاهدان عینی، روز یکشنبه گذشته، به طور ناگهانی سوار کامیون خود شده و با سرعت به سوی این خانواده پنج نفره حرکت کرده است. پلیس شهر لندن در استان انتاریو به خبرنگاران گفت شواهدی در دست است که نشان می‌دهد متهم با «انگیزه قبلی» و به صورت برنامه‌ریزی‌شده این اقدام را انجام داده است.
 • چین‌هراسی در آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: مجلس سنای آمریکا، شامگاه سه‌شنبه یک لایحه ۲۴۵میلیارد دلاری را با هدف تقویت و حفظ برتری رقابت در برابر چین تصویب کرد. مجلس سنا با ۶۸رای مثبت در برابر ۳۲رای منفی این بسته قانونی گسترده را تصویب کرد. این قانون یکی از معدود قوانین دو حزبی در کنگره به شدت دوقطبی و دوتکه آمریکا برای سخت‌گیری در تعامل با چین است.
 • بن سلمان مشتاق تعامل با اسد

  دنیای‌اقتصاد: عربستان سعودی به توافقی با سوریه نزدیک شده است که بر اساس آن روابط دو کشور به سوی عادی‌سازی حرکت می‌کند. به گفته برخی مقام‌های ارشدِ «جنبش افسران آزاد» که پیوندهای نزدیک با وزارت خارجه عربستان و سازمان اطلاعات این کشور دارند، «وضعیت سیاسی در دربار سعودی تغییر کرده است. بسیاری از شاهزاده‌های ارشد از جمله شخص محمد بن سلمان مشتاق تعامل دوباره با اسد هستند».
 • سیلی به صورت رئیس‌جمهور

  دنیای‌اقتصاد: امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در روستایی در جنوب این کشور از فردی میان جمعیت سیلی خورد. مکرون که به منطقه «دروم» سفر کرده بعد از بازدید از یک مدرسه به سوی جمعیت حاضر در خیابان رفت و اولین نفری که با او روبه‌رو شد به صورتش سیلی زد. محافظان مکرون بلافاصله این مرد را از رئیس‌جمهور فرانسه دور کردند و روی زمین خواباندند. بر اساس گزارش‌ها دو نفر در ارتباط با این حادثه دستگیر شدند. ویدئوهایی که از این حادثه منتشر شده نشان می‌دهد مکرون برای خوش‌و‌بش با جمعیت به نرده‌های حفاظ نزدیک می‌شود. او با مردی که تی‌شرت سبز پوشیده و ماسک به صورت دارد، دست می‌دهد و مرد بلافاصله به رئیس‌جمهور فرانسه سیلی می‌زند. صدای مرد شنیده می‌شود که می‌گوید: «مرگ بر مکرون.» مکرون که به‌نظر نمی‌آید آسیب جدی دیده باشد، بعد از سیلی‌خوردن شوکه می‌شود و بلافاصله با دخالت محافظان از نرده‌ها دور می‌شود.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  کیسینجر در تقبیح این دیدگاه که «تنها دانش «علمی» دانش راستین است» به اشتراوس پیوست و با او موافق بود که «علوم، خواه طبیعی و خواه سیاسی، به‌وضوح غیر فلسفی هستند». به همین ترتیب، وقتی کیسینجر بر نیاز به قضاوت فردی برای ایستادگی در برابر مخالفت با تفکر کمّیِ «خودپیشران» تا‌کید می‌ورزید، به‌نظر می‌رسید به یکی از موضوعات موردعلاقه آرنت نظر دارد. آرنت در «وضع بشر» تحقیر فکر در آداب و اخلاق علمی را تقبیح کرد؛ «ابزاری‌سازی جهان»، «اعتماد به ابزارها»، «این اعتقاد که هر مساله‌ای می‌تواند حل شود و هر انگیزه انسانی به اصل سودمندی تقلیل می‌یابد».
 • حمله هوایی اسرائیل به دمشق

  خبرگزاری آلمان: نیروی هوایی اسرائیل شامگاه سه‌شنبه ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) به اهدافی در دمشق از جمله نزدیکی فرودگاه این شهر و نیز در استان‌های لاذقیه و حمص حمله کرد. رسانه‌های سوریه اعلام کردند که سیستم دفاع هوایی این کشور شامگاه سه‌شنبه ۸ژوئن (۱۸خرداد) علیه «تهاجم اسرائیل» فعال شد. به گفته خبرگزاری دولتی سوریه، جت‌های جنگی اسرائیل از روی آسمان لبنان عبور کردند و مناطقی در دمشق، پایتخت سوریه را هدف قرار دادند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه واقع در لندن گزارش داد که اسرائیل چند نقطه نظامی متعلق به ارتش سوریه در دمشق و اطراف این شهر را مورد حمله قرار داد. بر اساس این گزارش منطقه‌ای در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق و نیز مقر یک گردان نیروی هوایی سوریه واقع در منطقه دومیر در ۵۰ کیلومتری دمشق مورد حملات اسرائیل قرار گرفته‌اند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین از حملات هوایی اسرائیل به جنوب استان حمص و نیز استان‌های حما و لاذقیه در شمال و شمال غربی سوریه خبر داد. رامی عبدالرحمن، رئیس دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته است: «این اولین حملات اسرائیل به سوریه پس از جنگ اخیر غزه بین اسرائیل و حماس بوده است.» ارتش اسرائیل که به ندرت حملات این کشور به سوریه را تا‌یید می‌کند، به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما درباره گزارش رسانه‌های خارجی نظر نمی‌دهیم.»
 • امیدها و تردیدها در روابط آنکارا-واشنگتن

  محمود فاضلی پژوهشگر مسائل بین‌الملل
  در آستانه دیدار اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در اجلاس سران ناتو در بروکسل که در تاریخ ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) برگزار خواهد شد، ترافیک دیپلماسی بین آنکارا و واشنگتن مجددا سرعت گرفته است. گفته می‌شود پیش از این دیدار هیاتی از محافل امنیتی برای انجام مذاکرات مقدماتی با همتایان خود عازم آمریکا خواهند شد. پیش‌بینی می‌شود موشک‌های روسی اس -۴۰۰ یکی از موضوعاتی است که در این سفر مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و این در شرایطی است که انتقال دومین محموله سامانه‌های اس-۴۰۰ از روسیه به ترکیه مدتی طول خواهد کشید. در آنکارا این موضوع مطرح است که انتقال دومین سامانه به ترکیه باید پس از فعال شدن کامل نخستین سامانه انجام شود. مسکو نیز در نظر دارد اولین سامانه اس-۴۰۰ را در اسرع وقت راه‌اندازی کند و پس از فعال شدن این سامانه، محموله دوم این سامانه را به ترکیه ارسال کند.
 • محرمانه کرونایی واشنگتن

  دنیای‌اقتصاد: با انتشار دو مطلب در روزنامه‌های دیلی میل و وال‌استریت ژورنال، دوباره این سوال مطرح شده است که آیا ویروس کرونا از آزمایشگاه ووهان به بیرون درز کرده است یا نه؟ همزمان جو بایدن، در دستوری که مورد حمایت هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه قرار دارد، به نیروهای اطلاعاتی و علمی این کشور دستور داده است تا بررسی کنند، آیا این ویروس، دست‌ساز بشر است یا نه؟
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  آنچه کیسینجر در مورد فضای سایبری درک می‌کرد یک آشوب فزاینده بود؛ آشوبی که او آن را با وضع طبیعی هابز که در آن چشم‌انداز نظم جهانی از نظر دورتر می‌شد برابر می‌انگاشت.این تعداد مردمی که به اطلاعات دسترسی داشتند نبودند که برای او مهم بود بلکه آنچه با آن اطلاعات انجام می‌شد مهم بود و در ذهن او کامپیوتری شدن جهان نوعی تفکر غیرمسوولانه را تشویق می‌کرد که در بهترین حالت برای قضاوت منطقی مضر و در بدترین حالت فاجعه‌بار بود. کامپیوترها، اینترنت و دیگر پیشرفت‌ها در زمینه ارتباطات نیروی خاص خود را توسعه دادند؛ اندیشه‌ پسِ آنها در واقع اندیشه نبود بلکه «ذهنیت محقق بود». با حجم بی‌سابقه‌ای از اطلاعات که با یک ضربه انگشت در دسترس قرار می‌گیرد، سیاستگذاران به جهانی کشیده می‌شدند که تصور می‌شد انباشت واقعیت‌ها برایشان حلال مشکلات خواهد بود. کیسینجر می‌گفت، با ظهور اینترنت و فزونی گرفتن استفاده از آن، «فعالیت انسانی به‌طور فزاینده «داده‌محور» می‌شود».
 • پیروزی حزب رئیس‌جمهور در انتخابات مکزیک

  ینی شفق: نتایج مقدماتی انتخابات میان‌دوره‌ای پارلمانی مکزیک حاکی از پیروزی حزب متعلق به رئیس‌جمهور این کشور موسوم به حزب جنبش احیای ملی (مورنا) است. تاکنون مقام‌های انتخاباتی مکزیک اعلام کرده‌اند که مجموعا ۱۰ میلیون و ۵۴۸ هزار و ۹۴ رای شمارش شده و حزب حاکم «مورنا» متعلق به آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس‌جمهور مکزیک، توانسته است، ۳ میلیون و ۷۱۰ هزار و ۸۸۰ رای که معادل ۳۵ درصد است، کسب کند. ماریو دلگادو، رئیس این حزب گفت که حزب در انتخابات مربوط به مجلس نمایندگان مکزیک به عنوان مجلس سفلای پارلمان و همین طور انتخابات مربوط به فرمانداری هشت ایالت پیشتاز است. دلگادو تاکید کرد: ما تایید می‌کنیم که حزب مورنا بار دیگر نیروی سیاسی رهبری‌کننده در کشور است. این مطلقا آشکار است که در مکزیک اکثریتی از مردم وجود دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر