آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۴۳

 • صعود وارن؛ سقوط بایدن

  دنیای‌اقتصاد: وارن دیر اما در زمان درستی درحال اوج گرفتن است. اما این اوج در درون حزب دموکرات با سقوط بایدن مواجه شده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز در نظرسنجی مشترک این روزنامه و کالج سی‌ینا، الیزابت وارن توانست برای اولین‌بار در ایالت آیووا به صدرنظرسنجی‌ها صعود کند و با ۲۲ درصد آرا بالاتر از سندرز و بوتیجج قرار گیرد. این درحالی است که سقوط بایدن هم عجیب و سریع بوده است. بنابر آمارهای اعلام شده، سناتور برنی سندرز با ۱۹، شهردار بوتیجج با ۱۸ و بایدن، معاون سابق رئیس‌جمهوری آمریکا با ۱۷ درصد آرا در رده‌های بعدی قرار گرفتند. کلوبوچر با ۴ و کاملا هریس و یانگ با ۳ درصد در رده‌های بعدی قرار گرفتند. در این نظرسنجی رشد بوتیجج هم قابل‌توجه بوده است.
 • دو پیشنهـاد بـرای عبـور از بحـران

  دنیای اقتصاد: هادی العامری، رهبر ائتلاف فتح در عراق گفت: «نظام پارلمانی در عراق با شکست مواجه شده و دیگر کارآیی ندارد. این کشور نیازمند سیستم جدیدی است.» عامری با اشاره به تظاهرات اخیر در عراق گفت که درخواست‌های معترضان را می‌توان با بازطراحی سیاست‌ها پاسخ گفت. خبرگزاری «ام‌بی‌سی نیوز» در گزارش اول نوامبر به نقل از عامری، رهبر سپاه بدر نوشت:«نظام پارلمانی در عراق دچار شکست شده و دیگر مفید نیست. نظام سیاسی باید اصلاح شود. همزمان با بازطراحی سیاست‌ها، تغییرات بنیادینی باید در قانون‌اساسی صورت بگیرد.» این خبرگزاری همچنین به نقل از کارشناسان امور عراق می‌افزاید، اظهارنظر عامری نشان‌دهنده میل او به «جایگزین کردن نظام ریاستی به‌جای نظام پارلمانی است».
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  در برخی از مناطق آفریقای پیش از استعمار، گروه‌های خویشاوند با زمین گره خورده بودند، زیرا اجدادشان در آنجا مدفون شده بودند، بسیار شبیه یونانی‌ها و رومی‌ها. اما در سایر مناطق غرب آفریقا که اسکان در آن طولانی‌مدت‌تر بود، مذهب عملکرد متفاوتی داشت. در آنجا، فرزندان نخستین مهاجران به‌عنوان کشیشان زمین تعیین شدند؛ کشیشانی که قبرها و مدفن‌های زمینی را حفظ می‌کردند و عهده‌دار فعالیت‌های آیینی مربوط به استفاده از زمین بودند. تازه‌واردانی که حقوقی بر زمین می‌یافتند، این حقوق نه از طریق خرید و فروش فردی دارایی‌ها که از طریق ورودشان به اجتماع آیینی محلی به‌دست می‌آمد. در جوامع قبیله‌ای، مالکیت گاهی جمعی بود و به قبیله تعلق داشت.
 • عبور لبنان از طایفه‌گری

  منصور انصاری روزنامه نگار
  شاید برای اولین بار خبرگزاری رسمی لبنان «ان‌ان‌ای» از مردمی خبر داد که در چارچوب یک تظاهرات و با اعتراض به سمت خیابان الحمرا در قلب بیروت حرکت می‌کنند و شعار سرنگونی نظام حاکم بر لبنان را در کنار شعارهای انقلاب انقلاب سر می‌دهند. این حرکت غیرقابل پیش‌بینی شاید ابتدا در حد رد و بدل کردن پیامک به‌صورت مجازی در میان مردم بیروت و چند شهر دیگر لبنان بود ولی روز پنج‌شنبه ۲۵ مهرماه این تظاهرات آغاز شده و در چهار روز به بسیاری از شهرهای این کشور کوچک خاورمیانه همچون صور و صیدا، نبطیه در جنوب و بعلبک در شرق گسترش یافت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر