آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۴۲

 • سرنوشت استیضاح ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: مجلس نمایندگان فرآیند رسمی برای استیضاح ترامپ را آغاز کرد. اما فرایند تحقیقات به چه شکل طی می‌شود؟ در مرحله اول، کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان جلسات علنی برای استماع شهادت شاهدان برگزار می‌کند. این کمیته می‌تواند شهادت‌نامه‌هایی را که قبلا خصوصی جمع‌آوری شده، علنی کند. در مرحله دوم، گزارشی در مورد یافته‌های تحقیق به کمیته قضایی ارسال می‌شود تا این کمیته در مورد مفاد استیضاح تصمیم بگیرد. وکلای ترامپ در این مسیر اجازه دارند در فرآیند تحقیقات شرکت کنند. سپس مجلس نمایندگان با رای‌گیری دوباره به‌طور رسمی ترامپ را استیضاح می‌کند و پرونده وی را برای محاکمه به سنا می‌فرستد. اما برکناری ترامپ در سنا نیاز به دو سوم آرا دارد. در این وضعیت سه سناریو مطرح است. انسجام بالای جمهوری‌خواهان در مخالفت با استیضاح نشان‌دهنده آن است که دموکرات‌ها قادر نیستند در مجلس سنا دو سوم آرا را برای برکناری ترامپ به‌دست بیاورند. البته بعید است که استراتژیست‌های دموکرات به این مساله توجه نکرده باشند؛ به همین دلیل پای سناریوی دوم به میان می‌آید و آن بی‌اعتبار کردن رئیس‌جمهور در فرآیند استیضاح و تاثیرگذاری منفی بر آرای او در انتخابات آینده است. البته سناریوی بسیار خوش‌بینانه‌ای هم وجود دارد و آن برکناری وی در مجلس سنا خواهد بود.
 • سرنوشت نامعلوم عادل عبدالمهدی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهور عراق وعده برگزاری انتخابات زودهنگام به محض تصویب قانون جدید را داده و گفت که نخست‌وزیر عادل عبدالمهدی هم پذیرفته که در صورت پیدا شدن جایگزینی برای او از سمت نخست‌وزیری استعفا دهد.«ناتاشا غونیم»، گزارشگر الجزیره، در گزارش دیروز نوشت که برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق، اعلام کرد که رهبران سیاسی عراق به‌دنبال یافتن راه‌حلی برای کاستن از اعتراضات روزافزون مردم هستند؛ مردمی که خواهان اصلاح اقتصادی، اصلاح نهادهای دولتی و پایان دادن به نزاع قدرت قومی- قبیله‌ای هستند. صالح در یک برنامه تلویزیونی گفت: «نخست‌وزیر اعلام کرده که در صورت پیدا شدن جایگزینی به‌جای او در چارچوب قانون‌اساسی و جلوگیری از شکاف قانونی حاضر است استعفا دهد.» او افزود که قانون جدید انتخاباتی هفته آینده به پارلمان ارائه خواهد شد.
 • شوک میشل عون

  دنیای‌اقتصاد: میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان گفت که خواستار متحول ساختن کشور است. او می‌گوید در نظر دارد تا نظام سیاسی را از حالت فرقه‌ای خارج کند و دولت مدنی روی کار آورد.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  حجم مطلوبی از نظریه‌پردازی در مورد اهمیت حقوق مالکیت خصوصی به آن چیزی مربوط است که «تراژدی منابع مشترک» خوانده می‌شود. مالکیت «چراگاه‌ها» در دهکده‌های قدیمی انگلیس «جمعی» و متعلق به عموم ساکنان روستا بود؛ از آنجا که نمی‌شد مانع دسترسی همگان به این مزارع که منابعش تمام شدنی بود شد، آنها بیش از اندازه مورد استفاده قرار گرفته و بی‌ارزش و بی‌فایده می‌شدند. راه‌حل برای خطر این کمبودها و تهی شدن‌ها و تمام شدن‌ها همانا تبدیل منابع مشترک به مالکیت خصوصی بود، که در این صورت مالکان انگیزه‌ای قوی برای سرمایه‌گذاری در حفظ و بهره‌برداری از این منابع به شکل بلندمدت و پایدار می‌یافتند.
 • القریشی جانشین البغدادی

  دنیای‌اقتصاد: چند روز پس از کشته شدن ابوبکر البغدادی، خلیفه خودخوانده داعش و کشته شدن جانشین قبلی‌اش توسط نیروهای آمریکایی در شمال سوریه، این گروه پنج‌شنبه سکوت خود را شکست و پس از تایید مرگ رهبر خود اعلام کرد که آمریکایی‌ها چندان خوشحال نباشند چراکه رهبر جدید خود را تعیین کرده‌ایم. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، داعشی‌ها با انتشار یک فایل صوتی روی نرم‌افزار تلگرام، نسبت به از دست دادن البغدادی و ابوحسن المهاجر، سخنگو و جانشین احتمالی البغدادی ابزار تاسف کردند. این فایل صوتی نخستین اظهارنظر رسمی این گروه تکفیری در تایید مرگ رهبرشان است.
 • موضع اسد در مورد مرگ البغدادی

  سانا: رئیس‌جمهوری سوریه در مصاحبه‌ای تلویزیونی درباره تحولات مهم اخیر در سوریه ازجمله کشته شدن سرکرده داعش، حمله ترکیه به مناطق شمالی سوریه و توافق مسکو و آنکارا درباره سوریه اظهارنظر کرد. بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در مصاحبه تلویزیونی با دو شبکه «سوریه» و «الأخباریه» در واکنش به کشته شدن ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش و تشکر آمریکا از طرف‌های مختلف عنوان کرد: سوریه از عملیات ادعایی آمریکا علیه این تروریست اطلاعی نداشت و در جریان آن هم نبود. هدف از درج اسامی چند کشور و گروه در این عملیات و تشکر از آنها، اعتبار بخشیدن به عملیات مذکور است تا این کشورها احساس شرم نکنند. آنها به‌دنبال کسب اعتبار برای خود در زمینه جنگ با تروریسم هستند، ما به این گونه اعتبارها نیاز نداریم؛ زیرا این ما هستیم که در میدان واقعی با تروریسم می‌جنگیم. وی افزود: ابوبکر البغدادی دوباره بازتولید خواهد شد، البته تحت اسم و شخص دیگری و چه‌بسا داعش دوباره به‌طور کامل بازتولید شود اما تفکر داعش و نحوه استفاده از آن همچنان به همان صورت باقی خواهد ماند و مدیر و صحنه‌گردان آن، خود آمریکا است. بشار اسد تصریح کرد: «هر آنچه به موضوع حذف البغدادی مربوط است نیرنگ است.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر