آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۴۱

 • دوئل زودهنگام در بریتانیا

  دنیای‌اقتصاد: مجلس عوام بریتانیا سه‌شنبه شب پس از توافق جانسون و کوربین رهبران دو حزب اصلی با اکثریت مطلق به برگزاری انتخابات زودهنگام رای داد. این انتخابات ۶هفته دیگر در تاریخ ۱۲ دسامبر برگزار شود. این دومین انتخابات زودهنگام پارلمانی است که در طول ۳ سال گذشته برگزار می‌شود. جانسون پیش از این گفته بود با برگزاری انتخابات زودهنگام، مردم بریتانیا فرصت خواهند داشت که با انتخاب دولت جدید درباره سرنوشت چگونگی اجرای برگزیت اظهارنظر کنند. او با ۴۳۸ رای موافق در برابر ۲۰ رای مخالف توانست نظر مساعد نمایندگان را برای این انتخابات جلب کند.
 • عروس بدون کابین

  دنیای اقتصاد: پس ازاستعفای حریری در روز سه شنبه ۷ آبان از نخست‌وزیری لبنان، مردم به رقص و پایکوبی پرداختند. با این حال، این استعفا باعث نشد مردم به خانه‌های خود بازگردند. آنها در شهر طرابلس منازل وزرا و نمایندگان را محاصره کردند تا آنها را هم مجبور به استعفا کنند. تعدادی از شهروندان لبنانی نیز در مقابل بانک مرکزی لبنان در بیروت و صیدا تحصن کردند.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  جوامع قبیله‌ای به لحاظ نظامی قدرتمندتر از جوامع گله‌ای هستند، زیرا آنها می‌توانند صدها یا هزاران نفر از خویشان را حسب اعلام، در لحظه بسیج کنند. در این صورت محتمل است که اولین جامعه‌ای که توانست خویشاوندان بزرگ را از طریق باور مذهبی به نیاکان به هم پیوند بزند مزیت عظیمی بر رقبا داشت و موجب برانگیختن تقلید در لحظه‌ای می‌شد که این شکل از سازماندهی اجتماعی ابداع شد. بنابراین جنگ فقط دولت را نساخت، بلکه قبیله را هم ساخت. از آنجا که دین نقش کارکردی مهمی در تسهیل کنش جمعی «بزرگ مقیاس» دارد، سوالی که به‌طور طبیعی مطرح می‌شود این است: آیا سازماندهی قبیله‌ای پیامد باورهای مذهبی فرمول‌بندی شده پیشین است یا اینکه این باورهای مذهبی به نوعی بعدها برای تقویت شکل از پیش موجود سازماندهی اجتماعی افزوده شدند؟ بسیاری از متفکران قرن نوزدهمی از جمله مارکس و دورکیم به نسخه دوم معتقد بودند.
 • شاه کلید اوکراین گیت لب به سخن گشود

  دنیای‌اقتصاد: سرهنگ الکساندر ویندمن، مسوول شورای امنیت ملی آمریکا در حوزه اوکراین، به بازرس استیضاح گفت متن پیاده شده گفت‌وگوی دونالد ترامپ و ولودیمیر زلنسکی دقیق بوده اما ممکن است کلماتی از آن افتاده باشد. بنابر اطلاعاتی که به‌دست سی‌ان‌ان رسیده است، ویندمن، به‌طور خاص، روز سه‌شنبه هنگام شهادت پشت درهای بسته از شرکت «بوریسما» نام برده، شرکتی که هانتر بایدن را به کار گرفته و ترامپ، زلنسکی را تحت فشار قرار داده است تا اوکراین درباره پسر جو بایدن تحقیقاتی انجام دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر