آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۱۳

 • راه موفقیت؛ پایبندی به روح بازار

  دنیای‌اقتصاد: علی باباجان، سیاستمدار برجسته ترکیه‌ای که اخیرا از حزب عدالت و توسعه جدا شده، گفته است که تا آخر سال‌جاری میلادی حزب خود را تاسیس خواهد کرد. او گفته نگاهی تازه به جامعه و خواسته‌های امروزی ترکیه خواهد داشت و مهم‌ترین هدف از نظر او برقراری عدالت است که به ادعای وی این روزها در ترکیه اولین قربانی سیاست‌های حزب حاکم بوده است. آخرین بخش از گفت‌وگوی وی با روزنامه «کارار» را در زیر مطالعه می‌کنید.
 • بازگشت شانس بی‌بی؟

  دنیای اقتصاد: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و رقیبش «بنی‌گانتس» روز دوشنبه اول مهر مذاکرات بر سر دولت وحدت ملی در اسرائیل را آغاز کردند. یکی از سیاستمداران گفت تمرکز بر این است که چه کسی ابتدا طبق یک معامله رهبری چرخشی دولت را در دست خواهد گرفت. «دان ویلیامز» در گزارش ۲۳ سپتامبر برای رویترز نوشت پس از شکست در تضمین یک پیروزی روشن در دور دوم انتخابات ظرف ۶ ماه، نتانیاهو به‌عنوان یکی از نخست‌وزیرانی که رکورد حضور در قدرت را شکسته تنها در یک صورت می‌تواند در قدرت بماند و آن هم تقسیم قدرت با گانتس است.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  مساله خلق نهادهای سیاسی مدرن، پس از عنوان مقاله‌ای که دو دانشمند علوم اجتماعی در بانک جهانی به نام‌های «لانت پریچت» و «مایکل وولکاک» نگاشتند، با عنوان مساله «سفر به دانمارک» توصیف شد. برای مردمان کشورهای توسعه‌یافته، «دانمارک» سرزمینی افسانه‌ای است که به داشتن نهادهای سیاسی و اقتصادی خوب شهره است: دانمارک کشوری است باثبات، دموکرات، صلح‌طلب، موفق، دارای نهادهای فراگیر و سطوح بسیار پایین فساد سیاسی. همه دوست دارند بدانند چگونه سومالی، ‌هائیتی، نیجریه، عراق یا افغانستان می‌توانند به «دانمارک» تبدیل شوند و «جامعه بین‌المللی توسعه» لیستی بلندبالا از ویژگی‌های دانمارک‌گونه دارد که می‌کوشد به دولت‌های ناکام برای دستیابی به آن ویژگی‌ها کمک کند. اما مشکلاتی چند در این دستور کار وجود دارد.
 • نگاه اروپایی به جنگ تعرفه‌ای

  عابداکبری کارشناس مسائل اروپا
  البته حضور مردم‌سالاری‌هایی مانند استرالیا، نیوزیلند، ژاپن و هند برسر میز مذاکره که حامی هنجارهای حقوق بین‌الملل‌اند موقعیت را برای پکن دشوار می‌کند.
 • حکم دیوان‌عالی انگلیس علیه تعلیق پارلمان

  بی‌بی‌سی: دیوان‌عالی انگلیس طی حکمی تصمیم بوریس جانسون نخست‌وزیر این کشور برای تعلیق فعالیت پارلمان را متوقف کرد. دیوان‌عالی انگلیس در این حکم اعلام کرد، هر آنچه از این تصمیم جانسون مترتب می‌شود غیرقانونی و باطل است. دیوان‌عالی انگلیس - عالی‌ترین مرجع استیناف در این کشور - پس از رسیدگی به شکایت مخالفان تصمیم نخست‌وزیر درباره تعلیق پارلمان، رای داده است که این تصمیم غیرقانونی بوده است. جان برکا، رئیس مجلس عوام با استقبال از این حکم خواستار نشست فوری پارلمان شد. وی در بیانیه‌ای گفت: مجلس عوام باید فورا و بدون تاخیر تشکیل جلسه دهد. جرمی کوربین،‌ رهبر اپوزیسیون کارگر انگلیس نیز به محض ابطال تصمیم جانسون خواستار استعفای او از نخست‌وزیری شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر