آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۱۴

 • دونالد ترامپ می‌ماند یا می‌رود؟

  دنیای اقتصاد: آمریکا سه‌شنبه شب در شوک فرو رفت. چرا‌که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان به‌طور رسمی گفت که علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به دلیل خیانت به سوگند ریاست‌جمهوری و به خطر انداختن امنیت ملی آمریکا اعلام استیضاح خواهد کرد. پلوسی ادامه داد: «من اعلام می‌کنم که مجلس نمایندگان روند تحقیقات رسمی برای استیضاح را آغاز می‌کند.» با این همه دموکرات‌ها برای برکناری ترامپ از سمتش به جز مجلس نمایندگان نیاز به دو سوم آرای مجلس سنا دارند که با توجه به موقعیت قوی‌تر جمهوری‌خواهان در این مجلس تحقق چنین آرایی بعید به نظر می‌رسد.
 • نیویورک میزبان ۲۰۰ کشور جهان

  دنیای‌اقتصاد: مجمع عمومی سازمان ملل در سال‌جاری درحالی درحال برگزاری است که طیف گسترده‌ای از موضوعات و بحران‌های جهانی مطرح است: از گرمایش جهانی گرفته تا ابهام اقتصادی و نزاع‌هایی که می‌تواند موجب بدتر شدن تنش‌ها در خاورمیانه شود. با این حال، جنگ‌های تجاری، مهاجرت، عرضه انرژی، تغییرات آب و هوایی و از میان بردن فقر از موضوعات اصلی در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل است. اقدامات دولت ترامپ، که گاهی با تحقیر و بی‌اعتباری سازمان‌های بین‌المللی همراه بوده است، یک وجه مشترکی را در میان کشورهای جهان به‌وجود آورده است. «جفری. دی. فلتمن»، دیپلمات آمریکایی و معاون وقت سازمان ملل در امور سیاسی می‌گوید: «به نظرم تمام موضوعات مهمی که در راهروهای سازمان ملل مطرح خواهد شد حول این می‌گردد که سیاست آمریکا چیست؟».
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمدحسین باقی
  چندان منطقی به‌نظر نمی‌رسد که از کشورهای بسیار فقیر و آشوب‌زده انتظار داشته باشیم در کوتاه‌مدت نهادهای پیچیده را در دستور کار قرار دهند، چراکه تحول و تطور این نهادها زمان زیادی به‌ طول می‌انجامد. افزون بر این، نهادها بازتاب ارزش‌های فرهنگی جوامعی هستند که این نهادها در آنها برقرار شده‌اند و روشن نیست که نظم سیاسی دموکراتیک دانمارک بتواند در شرایط بسیار متفاوت فرهنگی دیگر ریشه بدواند. تقلا برای خلق نهادهای سیاسی مدرن آنقدر طولانی و دردناک بود که مردمی که در کشورهای صنعتی زندگی می‌کنند اکنون دچار یک نسیان تاریخی در مورد این مساله شده‌اند که چگونه جوامع‌شان در وهله اول به آن مرحله رسید. طی زمان این جوامع قبیله‌ای نهادهای سیاسی را توسعه دادند. اول و مهم‌تر از همه منبع متمرکز اقتدار بود که انحصار موثر قدرت نظامی بر یک قطعه مشخص از سرزمین را در اختیار داشت؛ همان چیزی که ما به آن دولت می‌گوییم.
 • نگاه اروپایی به جنگ تعرفه‌ای

  عابداکبری / کارشناس مسائل اروپا
  بلندپروازی‌های چین منطقه‌ای‌اند یا جهانی؟ آیا چین طرحی سیاسی برای جهان دارد یا منحصرا فقط بر قدرت اقتصادی و تجاری تمرکز کرده‌است؟ آیا حکومت در پکن با سابقه ضعیفش در مسائل حقوق بشری، می‌تواند رویکردی مردم‌سالار‌تر اتخاذ کند؟ آیا ادغام چین در تجارت بین‌الملل موجب تسهیل این تحول می‌شود؟ آیا آمریکا نقشی فعالانه‌تر برای این امر ایفا خواهد کرد؟ آیا جهان باید در انتظار رویارویی نظامی در عصر هسته‌ای بین آمریکا و چین باشد؟

بیشتر