آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۹۶

 • جانسون نانجیب

  دنیای اقتصاد: بریتانیا هرگز یک قانون‌اساسی درست و حسابی و مکتوبی نداشته است؛ موضوعی که بریتانیایی‌ها به آن افتخار می‌کنند. درحالی‌که آمریکایی‌ها در مورد قوانین خود مجادله می‌کنند، سیاست در بریتانیا با طیفی وسیع از قوانین و رویه‌ها روبه‌رو است که مردم آن را با حس بی‌عیب و نقص بودن و بازی جوانمردانه یکی می‌پندارند و آن را یک حکمرانی منصفانه می‌دانند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، اما اعتماد عمومی به این رویکرد در هفته گذشته آسیب دید، زمانی که بوریس جانسون تصمیم گرفت تا در اوج بحران سیاسی برگزیت، یک‌جانبه پارلمان این کشور را به حالت تعلیق درآورد، درحالی‌که مهلت تصمیم‌گیری در مورد خروج بر یتانیا از اتحادیه اروپا-با توافق، بدون توافق- تا ۳۱ اکتبر است.
 • بازگشت آرامش به لبنان

  دنیای اقتصاد: در پی تشدید درگیری نظامی چند ساعته بین حزب‌الله لبنان و نیروهای اسرائیلی، آرامش به مناطق مرزی بین سرزمین‌های اشغالی و لبنان بازگشته است. به گزارش الجزیره، هم برخی فرماندهان حزب‌الله و هم فرماندهی منطقه شمالی در ارتش اسرائیل بازگشت اوضاع به حالت عادی را در تمام مناطق مرزی با لبنان تایید کردند. یک منبع امنیتی در حزب‌الله گفت: «حزب‌الله فعلا قصدی برای تشدید تنش بعد از اتفاقات روز یکشنبه ندارد.» حسن فضل‌الله، عضو فراکسیون حزب‌الله لبنان در پارلمان این کشور شب گذشته تاکید کرد: «وضعیت در روستاهای جنوبی عادی و تحت کنترل است و ساکنان این روستاها به فعالیت‌های عادی خود مشغول هستند.» فضل‌الله در جریان بازدید از روستای مرزی «مارون‌الراس» که مورد حملات توپخانه‌ای رژیم صهیونیستی در روز یکشنبه قرار گرفت، این اظهارات را مطرح کرد.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  نابرابری درحال رشد است اما مشکل واقعی این نیست که تعداد معدودی فوق‌العاده ثروتمندند بلکه مشکل این است که بسیاری فقیرند و شاهدند که معیارهای زندگی یا چشم‌اندازهای زندگی‌شان هیچ بهبودی نمی‌یابد. تجویز سیاسی تلاش برای کاهش نابرابری، به‌خودی خود از طریق یارانه‌های گسترده و مالیات‌های جدید در راستای بازتوزیع ثروت نیست. هدف باید این باشد که تحرک رو به بالا به یک حقیقت تبدیل شود. این فقط زمانی رخ خواهد داد که دسترسی بیشتری به آموزش باکیفیت وجود داشته باشد آن هم نه فقط برای جوانان بلکه برای تمام شهروندانی که درحال گذران عمر و زندگی خود هستند.
 • تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها در هنگ‌کنگ

  رویترز: هزاران دانشجوی هنگ‌کنگی کلاس‌های خود را تحریم کردند و دست به اعتراض آرام زدند. بایکوت کلاس‌ها به موجب چند هفته ناآرامی و افزایش خشونت‌ها صورت گرفته است. هزاران دانشجو در دانشگاه چینی هنگ‌کنگ جمع شدند و به نوبت سخنرانی کردند و از اتحاد خود درخصوص بایکوت کلاس‌ها گفتند. مستعمره سابق بریتانیا به‌دنبال یک دموکراسی بزرگ‌تر هستند که از سال ۱۹۹۷ قیمومیت آن به چینی‌ها واگذار شده است. آنها ترس این را دارند که آزادی‌های این دولت‌شهر توسط چینی‌ها آرام آرام از بین برود. در نخستین روز از سال تحصیلی در هنگ‌کنگ دانش‌آموزان دوره دوم دبیرستان زنجیره‌های انسانی تشکیل دادند و سرود و آواز خواندند؛ اما دبستان‌ها به‌دلیل ترس از درگیری‌ها باز نشدند.
 • مرگبارترین حملات ائتلاف سعودی در یمن

  نیویورک‌تایمز: جنگنده‌های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی دانشگاهی را در یمن مورد هدف قرار دادند که به‌عنوان زندان از آن استفاده می‌شده است. وزارت بهداشت حوثی‌ها می‌گوید در پی این حمله نزدیک به ۶۰ نفر کشته شدند. یک سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در یمن اما می‌گوید احتمالا تعداد کشته‌ها بیشتر از ۱۰۰ نفر باشد. این حمله یکی از مرگبارترین حملات ائتلاف در سال‌جاری به‌حساب می‌آید. مقامات یمنی می‌گویند جنگنده‌ها، دانشگاهی در ذمار را مورد هدف قرار دادند که حوثی‌ها در آن زندانیان را نگهداری می‌کرده‌اند. ذمار در ۹۶ کیلومتری جنوب صنعا، پایتخت یمن قرار دارد. عربستان سعودی مدعی است که یک پایگاه نظامی را که در آن موشک‌ها و پهپادهای یمنی نگهداری می‌شده، هدف قرار داده است اما جامعه بین‌المللی با رد این موضوع می‌گوید عربستان غیرنظامیان را هدف قرار داده است. ناظم صالح یکی از زندانیان مجروح شده گفت: «نیمه‌های شب بود. همه خواب بودند که صدای جنگنده‌ها را شنیدیم. آنها زندان را هدف قرار دادند.»
 • کره‌شمالی آزمایش‌های هسته‌ای را از سر می‌گیرد

  نیویورک‌تایمز: کره‌شمالی روز شنبه گفت امیدها برای مذاکرات بیشتر با دولت ترامپ درحال از بین رفتن است و تهدید کرد درخصوص ژست مصالحه‌آمیزش در قبال ایالات‌متحده تجدیدنظر خواهد کرد و این تجدیدنظر شامل حال فعالیت‌های هسته‌ای و موشک‌های برد بالای این کشور خواهد شد. در بیانیه‌‌ای که توسط چوی سو هویی، معاون اول وزیرخارجه کره‌شمالی خوانده شد، مایک پمپئو، مهم‌ترین مانع از سر گرفتن مذاکرات خوانده شده است. چوی دومین فرد بلندپایه این کشور است که در یک هفته اخیر به پمپئو حمله کرده است. چوی می‌گوید از سر گرفتن مذاکرات با این شیوه بعید به‌نظر می‌رسد. او تهدید کرد که کره‌شمالی به‌زودی تمام آزمایش‌های خود را از سر می‌گیرد؛ چراکه امیدها درحال از بین رفتن است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر