آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۹۵

 • شب هرج و مرج در هنگ‌کنگ

  دنیای‌اقتصاد: جمعیت گسترده‌ای از مردم هنگ‌کنگ بی‌توجه به هشدارها باز هم به خیابان‌ها آمده و با آتش افروختن در خیابان‌ها با پلیس درگیر شدند. برخی گزارش‌ها دیروز یکشنبه ۹ شهریور را بدترین دوره درگیری‌ها در چند هفته اخیر ارزیابی می‌کنند.
 • آتش حزب‌الله بر سر صهیونیست‌ها

  دنیای اقتصاد: چند ساعت پس از سخنرانی هشدارآمیز سیدحسن نصرالله، خبرگزاری‌ها از پرتاب چند موشک ضدتانک به شمال اراضی اشغالی خبر دادند. در این حملات یک تانک در مسیر پادگان افیفیم منهدم شده و همه کسانی که در آن بودند، کشته و زخمی شدند. بالگردهای اسرائیلی نیز زخمی‌های ارتش صهیونیستی را به بیمارستان «سیف» در منطقه «صفد» منتقل کردند. گفته می‌‌شود اسرائیل در پاسخ به‌صورت هوایی پایگاه‌هایی را در جنوب لبنان بمباران کرد. قرار است جلسه رایزنی نتانیاهو با فرماندهان نظامی و اطلاعاتی در ساعات آینده برگزار شود.
 • اپیدمی قتل عام در آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: اگر پیش‌تر تگزاس نماد فیلم‌های وسترن و خشونت بود، این خشونت عریان در دو ماه اخیر، در این ایالت، از عرصه فیلم به صحنه واقعی زندگی کشیده شده است. به گزارش سی‌ان‌‌ان، در تگزاس یک حمله جدید مسلحانه تعدادی کشته و زخمی به همراه داشته است. به گفته مقامات محلی، تیراندازی در غرب تگزاس تعدادی کشته و مجروح برجای گذاشت.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  دنیایی به‌شدت خطرناک و پرمخاطره است و اگر جهان به‌جایی تیره و تاریک‌تر تبدیل شود، هیچ راهی وجود ندارد که ایالات‌متحده بتواند از پیامدهای این دنیا و تا حدودی کم‌کاری خود دیواری در اطرافش به‌وجود آورد. انزواگرایی همچنان احمقانه است. هیچ کشور دیگری نیست که از «تمایل» و «توانایی» انجام خدمتی قابل‌توجه و قابل‌قبول به نظم برخوردار باشد و جهان هم نمی‌تواند خودش نظم را برقرار سازد. تنها ایالات‌متحده می‌تواند نقش خود را ایفا کند. این نیازمند ارتشی است که از طیفی از قابلیت‌ها، انعطاف‌پذیری چشمگیر و توانایی افزایش سرعت و نیرو برخوردار باشد. این کشور باید بتواند شرایط احتمالی و درگیری‌ها از هر نوع، مقیاس یا مدتی در هر جای دیگری را (احتمالا به‌طور همزمان) مدیریت کند و همچنین باید بتواند در برابر دشمنان که شامل طیفی از سازمان‌های تروریستی خطرناک تا دولت- ملت‌های قدرتمند می‌شود تدابیری اتخاذ و نقش خود را ایفا کند.
 • والرشتاین درگذشت

  پایگاه ترکیه‌ای بیانت: امانوئل والرشتاین، نظریه پرداز معروف روابط بین‌الملل در سن ۸۹ سالگی درگذشت. امانوئل والرشتاین، جامعه‌شناس و متفکر بزرگ چپگرا و از بزرگ‌ترین متفکران سوسیالیست قرن ۲۱ بود. او واضع نظریه «نظام جهانی» بود.
 • ترکیه ضدصهیونیستی

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  پس از روند رو به کاهش تنش‌های میان واشنگتن و آنکارا و آغاز تحولات جدید در مساله شمال سوریه و همچنین تلاش دولت ترکیه در تثبیت نقش خود در خاورمیانه، نگاه تحلیلگران بر روابط آنکارا- تل‌آویو معطوف شده است، چراکه روابط این دو بازیگر به‌رغم فراز و نشیب‌هایی که در طول دوران حاکمیت حزب عدالت و توسعه داشته است، همچنان از کیفیت بالایی برخوردار است و روابط نزدیک میان دو کشور در طول سال‌های گذشته شاهد دوران طلایی بوده است. در این دوره همکاری‌های نظامی و امنیتی میان ترکیه و رژیم صهیونیستی با عقد تفاهم‌نامه دفاعی در سال ۱۹۹۰ آغاز شد. این همکاری گرچه در آن مقطع زمانی از سوی تهران و دمشق با واکنش‌های نسبتا تندی همراه بود ولی گام‌های برداشته شده از سوی آنکارا مورد تقدیر آمریکا و اعضای ناتو قرار گرفت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر