آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۹۴

 • «مرگ امید» در سرزمین ملکه

  دنیای اقتصاد: برای نخستین‌بار در تاریخ مدرن بریتانیا، مردم این کشور عمرشان کوتاه‌تر شده است. آن هم یک دلیل دارد و به سبک زندگی فقیرانه بریتانیایی‌ها باز می‌گردد. بریتانیایی‌ها با کمبود بودجه و رکود دست و پنجه نرم می‌کنند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، بریتانیایی‌ها دیگر مانند سابق عمر طولانی ندارند. این را می‌توانید از کلوم هیلز بپرسید. پدر او در سن ۵۲ سالگی پس از یک سکته قلبی فوت کرد. وی به یاد می‌آورد که پدر خود را نیمه‌شب در کف اتاق پیدا می‌کند. هیلز می‌گوید: من هنوز رویاپردازی می‌کنم و پدرم نیز در آن حضور دارد.
 • محاصره خانه خانم «لم»

  دنیای اقتصاد: پس از دستگیری فعالان دموکراسی‌خواه در روز جمعه ۸ شهریور، دیروز شنبه ۹ شهریورماه ده‌ها هزار معترض هنگ‌کنگی که نقاب‌های سیاه بر صورت زده بودند در مرکز شهر هنگ‌کنگ و در برابر ده‌ها آسمان‌خراش و ساختمان بلندمرتبه بار دیگر دست به تظاهرات زدند تا هم اعتراض خود را به برخوردهای پلیس بیان کنند و هم نسبت به دستگیری فعالان دموکراسی‌خواه اعتراض خود را نشان دهند. «مایک ایوز» در گزارش ۳۱ اوت برای نیویورک‌تایمز نوشت تنش‌ها به سرعت بالا می‌رود. دیروز شنبه نه‌تنها سیزدهمین هفته برگزاری تظاهرات بود، بلکه پنجمین سالگرد روزی بود که پکن برنامه‌ای را برای یک دموکراسی محدود در این دولت شهر اعلام کرد. این تصمیم بسیاری را در هنگ‌کنگ خشمگین کرد و موجب تظاهراتی وسیع در سال ۲۰۱۴ شد. آن تظاهرات که به «جنبش چتر» معروف شده بود و تقریبا آرام و مسالمت‌آمیز بود، اکنون با تظاهراتی خشونت‌بار مواجه است که تابستان جاری را به کام مردم و دولتمردان هنگ‌کنگی تلخ کرده است. این تظاهرات بر خلاف تظاهرات سال ۲۰۱۴ همواره با درگیری‌های خیابانی و ابرهای سیاه و غبارآلودی از گاز اشک‌آور همراه بوده است.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  مناسب است که تامین‌اجتماعی را مشمول سیاست «سنجش استطاعت مالی» و کاهش پرداخت‌ها به افراد نسبتا ثروتمند قرار دهیم که بر حسب تعریف این پرداخت‌ها برای آنها چندان جنبه ضروری ندارد. باید در این چارچوب برخی تعدیل‌ها در هزینه‌های زندگی انجام دهیم و اصلاحاتی در زمینه «برنامه‌های ناتوانی» که به سرعت درحال رشد هستند انجام دهیم.
 • مسلمانان آسام از تابعیت هندی خارج شدند

  رویترز: هند فهرستی در ایالت آسام منتشر کرده است که نشان می‌دهد حق شهروندی نزدیک به ۲ میلیون نفر از مردم این کشور گرفته شده است. این اقدام از سوی ایالت آسام هندوستان برای ریشه‌کنی تحت عنوان «نفوذی‌های خارجی» صورت گرفته و بخشی از روندی است که دولت مرکزی به‌دنبال اجرایش در سراسر کشور است.
 • تغییرات جدید در ساختار سیاسی عربستان

  واس: پادشاه عربستان یکسری دستورات سلطنتی را صادر کرد که مهم‌ترین آن تعیین رئیس جدید دفتر سلطنتی و ایجاد یک وزارتخانه جدید است. ملک‌سلمان بن‌عبدالعزیز پادشاه عربستان، جمعه دستوراتی را صادر کرد که در راس آن تعیین رئیس جدید دفتر سلطنتی و برکناری نایب‌رئیس سابق دفتر مذکور بود. به موجب فرامین سلطنتی، فهد بن‌محمد العیسی رئیس جدید دفتر سلطنتی و هم رتبه وزیر شد. فهد العیسی به‌جای خالد بن‌عبدالرحمان العیسی تعیین شده که از ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۵ در این پست خدمت کرده است.
 • متهمان ۱۱ سپتامبر محاکمه می شوند

  نیویورک‌تایمز: متهمان برنامه‌ریزی برای حملات ۱۱ سپتامبر در تاریخ یازدهم ژانویه سال ۲۰۲۱ محاکمه خواهند شد. خالد شیخ‌محمد و چهار مرد دیگر متهم به برنامه‌ریزی برای حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر هستند که در سال ۲۰۰۱ اتفاق افتاد و منجر به کشته شدن حدود ۳هزار نفر شد. اتهام مطرح شده علیه محمد بیانگر آن است که او مغز متفکر پشت این حملات بوده است. سرهنگ شین کوهن، قاضی نظامی که رسیدگی به این پرونده را بر عهده دارد، ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ را برای آغاز روند انتخاب هیات منصفه نظامی در این محاکمه مشترک تعیین کرده است. اطلاعات مربوط به تاریخ آغاز این محاکمه در یک حکم دادگاهی بیان شده و در این حکم همچنین فهرست مدارکی که دادستان‌ها باید تا تاریخ یکم اکتبر به وکلای مدافع تحویل دهند نیز ذکر شده است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر