آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۹۳

 • برگزیت و آینده دموکراسی

  دنیای اقتصاد: هفته‌نامه اکونومیست با به چالش کشیدن تصمیم جانسون برای تعلیق پارلمان نوشت: برای قرن‌ها تصور می‌شد نابودی دموکراسی توسط لوله‌های تفنگ نظامیان و کودتا به‌وقوع می‌پیوندد. با این حال امروز زیر تیغ رفتن دموکراسی به نام خود مردم انجام می‌گیرد. به همین دلیل نیز نشانه‌های فراوانی از تباهی دموکراسی در بریتانیا و آمریکا به‌وجود آمده است. نیویورک تایمز نیز در همین چارچوب با بررسی ۶ سناریو تنها راه نجات مشروطه بریتانیایی را عقب‌نشینی خود جانسون و مشاورانش از تعلیق پارلمان می‌داند.
 • بازداشت رهبران جنبش هنگ‌کنگ

  دنیای‌اقتصاد: دیروز جمعه هشتم شهریورماه «ریکی هوی»، فعال دموکراسی خواه هنگ‌کنگی، از سوی پلیس این شهر دستگیر شد. پلیس همچنین سه کنشگر دیگر را هم دستگیر کرد. پلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد که «هوی»، عضو شورای منطقه‌ای «شا تین» (Sha Tin)، به ظن «مانع تراشی در برابر عملکرد افسران پلیس در اجرای وظیفه‌شان» دستگیر شده است. «جاشوا وونگ»، «اگنس چو» و «اندی چان» نیز به جرم اتهامات مشابه دستگیر شدند. جدی‌ترین اتهامی که «وونگ» و «چو» با آن مواجه هستند، همانا «برانگیختن دیگران به مشارکت در تجمعات غیرقانونی است» که اگر این اتهام ثابت شود، حبس ۵ساله که حداکثر مجازات تلقی می‌شود، شامل حال آنان خواهد شد.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  پیامدهای استراتژیک افزایش بدهی، فراوان و نگران‌کننده است. افزایش بدهی موجب طرح پرسش‌هایی در اقصی‌نقاط دنیا در مورد ایالات‌متحده شده است. ناتوانی آمریکا از پرداختن به چالش بدهی‌هایش از جذابیت الگوی سیاسی- اقتصادی آمریکایی خواهد کاست. این باعث می‌شود دیگران کمتر میل به تقلید از آمریکا داشته باشند و احتیاط بیشتری برای وابستگی به این کشور به خرج دهند زیرا مساله بدهی پرسش‌هایی را در رابطه با توانایی ایالات‌متحده برای جمع‌وجور کردن این مساله و اتخاذ تصمیمات دشوار مطرح خواهد کرد.
 • دموکراسی در گرداب پوپولیسم

  دنیای اقتصاد: برای قرن‌ها هرگاه سخن از مرگ دموکراسی به میان آمده است، نخستین سناریو‌یی که در اذهان عمومی نقش بسته نابودی آن توسط لوله‌های تفنگ نظامیان و کودتا است. با این حال امروز شرایط متحول شده است به‌نحوی که اکنون زیر تیغ رفتن دموکراسی به نام خود مردم، گزینه محتمل‌تری است. اگرچه دموکراسی‌های کهنه‌ای نظیر آمریکا و بریتانیا به سوی تبدیل شدن به کشورهای تک‌حزبی حرکت نمی‌کنند اما نشانه‌های فراوانی از تباهی دموکراسی در این کشور‌ها وجود دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر