آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۹۷

 • اخراج اوغلو از حزب اردوغان

  دنیای اقتصاد: حزب رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، یعنی حزب عدالت و توسعه به اتفاق آرا موافقت کرده است که احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر پیشین این کشور را از حزب اخراج کند. تصمیم اخیر مبنی بر اخراج اوغلو به همراه سه تن دیگر پس از برگزاری جلسه مرکزی این حزب گرفته شد که ریاست آن با رجب طیب اردوغان بود. در ماه‌های اخیر داوود اوغلو حزب عدالت و توسعه را متهم کرده بودکه از اصول خود منحرف شده است. او همچنین از عملکرد حزب حاکم پس از شکست در انتخابات شهرداری استانبول انتقاد کرده بود.
 • خروج ۵ هزار نیروی آمریکایی از افغانستان

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه ۱۱ شهریورماه، زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور افغانستان، اعلام کرد که ایالات‌متحده و طالبان به توافقی «در اصول» دست یافته‌اند و این توافق منتظر تایید ترامپ است. «نیکول گائوته» در گزارش دوم سپتامبر برای سی‌ان‌ان نوشت: خلیل‌زاد به خبرگزاری طلوع در افغانستان گفت در پیش‌نویس این توافق آمده که ایالات‌متحده ۵ هزار نیروی خود را از ۵ پایگاه در سراسر افغانستان ظرف ۱۳۵ روز خارج خواهد کرد البته این تا زمانی است که طالبان به شرایط قید شده در توافق پایبند باشد.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  تضعیف احزاب سیاسی یک توضیح است، زیرا سیاستمداران می‌توانند به‌طور مستقیم به انگیزه‌بخش‌ترین و ایدئولوژیک‌ترین منابع حمایتی متوسل شوند. افزون بر این، آحاد سیاستمداران با دسترسی مستقیم به رای‌دهندگان، پول و رسانه به چیزی مبدل می‌شوند که به‌کار احزاب سیاسی خودشان می‌آید. ائتلاف‌ها زودگذر هستند؛ چنان‌که یک ناظر سیاسی زیرک نوشت: «واشنگتن دارای بحران رهبری نیست؛ بلکه دارای بحران تعداد پیروان است.» هر تعداد از اصلاحات رویه‌ای می‌تواند اوضاع را بهبود بخشد. محدودیت در هزینه‌های سیاسی تاثیری مثبت دارد، اما بسیار بعید است که در محیط سیاسی و قانونی فعلی رخ دهد. اصلاحات رویه‌ای که بر حاکمیت اثر بگذارد هم خواسته‌ای دیگر است. در سنا، هدف باید این باشد که تلاش برای انجام فیلی باستر از سوی سناتورها را دشوارتر سازد و نیاز برای اکثریت قاطع را کاهش دهد. در مورد مجلس نمایندگان، این مساله به کنار گذاشتن به اصطلاح «قانون هسترت» کمک خواهد کرد که این هم مستلزم این است که اکثریتی از حزب اکثریت مدافع لایحه‌ای باشند پیش از اینکه آن لایحه برای رای‌دهی مطرح شود.
 • کری لم: می‌توانستم، استعفا می‌دادم

  رویترز: رهبر هنگ‌کنگ روز سه‌شنبه مدعی شد که هرگز از دولت چین درخواست نکرده است تا برای پایان دادن به این بحران سیاسی اجازه استعفای او را بدهد. اظهارات او واکنشی به درز یک پیام صوتی است که کری لم در آن می‌گوید اگر می‌توانست، استعفا می‌داد. کری لم، رهبر هنگ‌کنگ در کنفرانس خبری تلویزیونی تاکید کرد: پکن باور دارد که دولت او می‌تواند این بحران سه‌ ماهه را بدون مداخله چین حل‌وفصل کند. کری لم گفت: من هرگز هیچ‌گونه درخواست استعفایی ارائه نداده‌ام.
 • اهداف آمریکا در تیررس کره‌شمالی

  نیویورک‌تایمز: درحالی‌که کره‌شمالی در چند ماه اخیر به‌طور سریالی دست به آزمایش موشکی زده است اما ترامپ این آزمایش‌ها را فاقد اهمیت خوانده و گفته است که کره‌شمالی موشک‌های کوتاه‌برد و خیلی استاندارد را آزمایش می‌کند. گرچه او گفته، ممکن است که این کار کره‌شمالی نقض قطعنامه‌های سازمان ملل باشد. ترامپ اخیرا گفته است که کیم‌جونگ‌اون آزمایش موشکی را دوست دارد. این درحالی است که مقام‌های اطلاعاتی آمریکا و کارشناسان خارج از دولت به‌عکس آنچه ترامپ می‌گوید، نتیجه‌گیری کرده‌اند: شلیک موشک‌هایی که ترامپ آنها را فاقد اهمیت خوانده، به‌ویژه دو موردی که در ماه اوت شلیک شد، دارای برد بیشتری بوده و می‌تواند اهداف آمریکا در منطقه را هدف قرار بدهد. تاکشی ایوایا، وزیر دفاع ژاپن در توکیو به خبرنگاران گفت: آزمایش‌های اخیر کره‌شمالی مشخصا برای شکست دادن سیستم‌های دفاعی ژاپن صورت داده است که از فناوری آمریکایی بهره می‌برد. برخی کارشناسان خارجی می‌گویند که چرب‌زبانی‌های کیم‌جونگ‌اون با نامه‌های گول‌زننده و دیدارهای سریالی تضمین قطعی برای خلع‌سلاح هسته‌ای کره‌شمالی نیست و این دسته از کارشناسان بر این باورند که پیونگ‌یانگ با این راهبرد به‌دنبال خرید زمان است تا زرادخانه خود را توسعه دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر