آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۷۴

 • بحران تمام‌عیار در دولت‌شهر

  دنیای اقتصاد: وضعیت هنگ‌کنگ به مراحل حساسی رسیده است به گونه‌ای که رهبران این دولت‌شهر روز دوشنبه ۱۴ مرداد را روز «بحران» نامیدند؛ بحرانی که این دولت‌شهر را در نوردیده و فعالان ضد دولتی خواستار برگزاری اعتصابات و راهپیمایی‌های عمومی در سراسر آنجا شده‌اند. با اعلام درخواست اعتصاب، در خطوط پروازی و قطارها (اعم از مترو و قطارهای مسافرتی) اختلال ایجاد شد. «اوستین رمزی» و «تیفانی می» در گزارش ۴ اوت برای نیویورک تایمز نوشتند که تا دیروز دوشنبه بیش از ۲۰۰ پرواز لغو شده است. به نوشته این روزنامه، بحران از زمانی آغاز شد که «کری لم»، رئیس اجرایی دولت‌شهر هنگ‌کنگ، لایحه استرداد مظنونان به چین را به‌طور موقت به حال تعلیق در آورد و به‌طور کامل از دستور کار خارج نکرد. این لایحه موجب اعتراض دو ماهه مردم این دولت‌شهر شده و باعث شده این دولت شهر از زمان بازگرداندن آن از سوی بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ برای اولین بار شاهد تظاهراتی به این گستردگی باشد.
 • وضعیت جنگی بین پکن و واشنگتن

  دنیای اقتصاد: پیتر بینارت، استاد دانشگاه نیویورک در مجله آتلانتیک با اشاره به تهدید قریب‌الوقوع چین برای منافع ملی آمریکا، دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان را به تفریط و افراط در برخورد با این مساله متهم کرد. این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه ساکن بعدی کاخ سفید باید در مورد آغاز جنگ جهانی سوم تصمیم بگیرد، نوشت: تحقیقات اخیر گراهام آلیسون، نشان می‌دهد که احتمال وقوع جنگ آمریکا و چین بیش از عدم‌وقوعش است؛ چراکه دو سوم منازعات قدرت‌های بزرگ به جنگ ختم شده است. این جنگ احتمالا از تایوان یا دریای چین جنوبی آغاز می‌شود.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  اطلاعات جاسوسی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و می‌توان دیپلماسی را هم فعال کرد تا مانع از این شود که بحران از وضعیت وخامت‌بار به کاربرد تسلیحات هسته‌ای برسد. در مورد دشمنان آشکار، بازدارندگی می‌تواند با اطمینان از این مساله فعال شود که گزینه‌های تلافی‌جویانه روی میز هستند و در صورت لزوم استفاده از آنها گوشزد شود. تسلیحات دفاعی (مانند سیستم‌های ضدموشکی) هم می‌توانند به‌کار گرفته و مستقر شوند؛ این مورد، جوهره تصمیم ژوئیه ۲۰۱۶ آمریکا و کره‌جنوبی مبنی بر استقرار سیستم‌های ضدموشکی در کره‌جنوبی برای خنثی کردن تهدید روزافزون کره‌شمالی بود. طبق این رویکرد، منع اشاعه زمینه‌ساز تعامل می‌شود. با این حال، وضعیت کره‌شمالی فرق دارد. برخلاف هند و اسرائیل که این اطمینان وجود دارد که تسلیحات هسته‌ای به شکل مسوولانه‌ای مدیریت خواهد شد، اما در مورد کره‌شمالی این امر مصداق ندارد.
 • زنگ‌های خطر در ایالات متحده

  نیویورک‌تایمز: روز یکشنبه، آمریکایی‌ها با خبر تیراندازی در منطقه تفریحی دیتون در اوهایو از خواب برخاستند؛ جایی که مردی لباس نظامی به تن کرده بود و ۹ تن، از جمله خواهر خود را کشت و ۲۷ نفر دیگر را هم زخمی کرد. چند ساعت پیش از آن هم یک جوان سفیدپوست ۲۱ ساله در ال‌پاسو مردم را به رگبار بسته و ۲۰ نفر را در یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت به قتل رسانده بود. در کشوری که تقریبا نسبت به کشتار دانش‌آموزان در مدارس، کنسرت‌ها و کلیساها بی‌حس شده است؛ اما وقوع تیراندازی‌های پشت سر هم در ۲۴ ساعت موجب شوکه شدن مردم شده است.
 • امضای اعلامیه قانون اساسی در سودان

  بی‌بی‌سی: پس از هفت ماه تظاهرات و درگیری‌های خشونت‌بار در سودان، سران ارتش و مخالفان یک اعلامیه قانون اساسی را امضا کردند که راه را برای دوره‌ تازه دولت انتقالی هموار می‌کند. این سند روز یکشنبه (۴ اوت برابر با ۱۳ مرداد) طی مراسمی در خارطوم، پایتخت سودان، در حضور میانجیگران اتیوپیایی و اتحادیه آفریقا، توسط احمد ربیع از رهبران مخالفان و ژنرال محمد حمدان‌دقلو، از اعضای ارشد شورای نظامی حاکم، امضا شد.
 • تورم ترکیه افزایش می‌یابد

  دنیای اقتصاد: موسسه استاندارد‌اند پورز، یکی از سه موسسه معتبر رتبه‌سنجی جهان، در تحلیلی که روز شنبه از وضعیت اقتصاد ترکیه منتشر کرد، پیش بینی کرد که در سال جاری میلادی تولید ناخالص داخلی واقعی ترکیه تا ۵/ ۰ درصد کاهش خواهد یافت؛ اما در سال آینده میلادی ۳ درصد افزایش را تجربه خواهد کرد. به گزارش گروه بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» این در حالی است که برات البیراک، وزیر دارایی ترکیه هفته گذشته مدعی شد که بیش از ۱۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی از ماه مه تا کنون وارد این کشور شده است. وی گفت:«اقتصاد ترکیه تا نیمه دوم سال جاری به دوران مثبت‌تری وارد خواهد شد و همه نااطمینانی‌های سیاسی را پشت سر خواهد گذارد.»با وجود این اما موسسه استاندارد ‌اند پورز انتظار دارد که نرخ تورم ترکیه در سال جاری به ۲/ ۱۵ درصد برسد. این موسسه نرخ تورم ترکیه را برای سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به ترتیب ۲/ ۱۱ درصد و ۹ درصد پیش‌بینی کرده است. این نرخ‌ها از پیش‌بینی‌های بانک مرکزی ترکیه بیشتر است. این بانک اعلام کرده است که نرخ تورم کشورش تا پایان سال ۲۰۱۹ به ۹/ ۱۳ درصد می‌رسد و دو سال پس از آن به ترتیب ۲/ ۸ درصد و ۴/ ۵ درصد خواهد بود.

بیشتر