آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۷۳

 • فقط کاملا هریس از پس ترامپ برمی‌آید

  دنیای اقتصاد: مهم‌ترین سوالی که دموکرات‌ها باید به آن پاسخ دهند این است که چه کسی می‌تواند ترامپ را شکست دهد؟ این پرسش حیاتی است چراکه اگر پاسخ درخوری برای آن پیدا نشود، آمریکایی‌ها یک دوره دیگر باید ترامپ را تحمل کنند و تا پایان دوره وی مشخص نیست که آمریکا به چه سرنوشتی دچار خواهد شد. اینها دغدغه راجر کوهن، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی و داخلی نیویورک‌تایمز است که اخیرا در یادداشتی به این دغدغه‌ها پرداخته است. او می‌نویسد: ملت‌ها و افراد شاید تغییرات اندکی داشته باشند، اما ذات آنها تغییر نمی‌کند. ایالات‌متحده با چشم‌انداز وسیع و امید تعریف شده است. کشوری خوش‌بین که تشنه «ما می‌توانیم» است. آنها کسانی هستند که ریسک ورود به یک سرزمین جدید را به جان خریدند. آنها همواره به‌حکومت‌ها مشکوک و خود اتکا بوده‌اند. اگر اروپایی‌ها بپرسند شما اهل کجا هستی، آمریکایی‌ها می‌پرسند، چه کاری می‌توانی انجام دهی؟
 • خون و باروت در تگزاس

  دنیای اقتصاد: ایالات‌متحده دوباره شاهد یک تیراندازی بوده است. روز شنبه، مرد مسلح ۲۱ ساله‌ و سفید پوست با استفاده از یک اسلحه قدرتمند در فروشگاه والمارت، در شهر مرزی ال‌پاسو، لاتین‌تبارها را مورد هدف قرار داد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، تیراندازی در یک مرکز خرید در شهر مرزی ال‌پاسو تگزاس ۲۰ کشته و ۲۶ مجروح برجا گذاشته است. پلیس آمار دقیق قربانیان را هنوز اعلام نکرده، اما گفته یک مرد بیست و چند ساله سفیدپوست را در همین رابطه بازداشت کرده است. ال‌پاسو در نزدیکی مرز مکزیک واقع شده است.
 • اولتیماتوم چین به هنگ‌کنگی‌ها

  دنیای اقتصاد: یک روز پس از درگیری خشونت‌آمیز بین معترضان دولتی و نیروهای پلیس، هزاران نفر از مردم هنگ‌کنگ روز یکشنبه مجددا روانه خیابان‌ها شدند و به تظاهرات ضدچینی خود ادامه دادند. این درحالی است که پکن برای نخستین‌بار در یک هشدار رسمی گفت که چین اجازه نخواهد داد چنین وضعیتی در مرکز مالی آسیا ادامه پیدا کند. دولت‌شهر تحت کنترل چین برای ماه‌هاست که عرصه تظاهرات ضدچینی است.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  دستیابی به اجماع بر سر نقشی دائمی برای حق تعیین سرنوشت آسان نخواهد بود. پشتیبانی از آنچه حق تعیین سرنوشت نامیده می‌شود نسبت به آنچه در عصر استعمارزدایی وجود داشت، احتمال کمتری دارد. دولت‌های موجود می‌پذیرند که در برابر ملاحظه پیشنهادها برای دولت شدن در مواردی که توجیهی تاریخی و منطقی قانع‌کننده وجود دارد، با نشان دادن حمایت از مردمان موردنظر و بقای قلمرو از جمله توانایی بالقوه آن دولت برای تحقق و رعایت تعهدات به‌عنوان یک موجودیت حاکمیتی و مستقل نگاهی «باز» داشته باشند. اما توافق بین‌المللی احتمالا بیشتر در مورد غیرقابل قبول بودن تروریسم وجود دارد.
 • بازداشت‌های گسترده در مسکو

  دنیای اقتصاد: اعتراض‌های ضددولتی در روسیه با افزایش دستگیری‌ها همراه شده است. روز شنبه نیروهای پلیس ضدشورش برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات بدون مجوز در مناطقی از مسکو مستقر و همزمان گزارش‌هایی از ادامه بازداشت منتقدان دولت روسیه منتشر شد. به گزارش الجزیره شمار این بازداشت‌ها بسیار بوده است. با افزایش شمار بازداشت‌شدگان در طول روز شنبه، تعداد آنها به ۶۰۰ تن رسید.
 • هم آوایی با روسیه؛ تنش با آمریکا

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  روز جمعه اختلاف شدید میان آنکارا و واشنگتن بر سر ایجاد منطقه حائل در منطقه مرزی شمال سوریه با ترکیه در سر خط خبرهای رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت. جمیز جفری، نماینده ویژه ایالات‌متحده در امور سوریه اعلام کرد وجود اختلافات غیرقابل حل میان دو کشور موجب شده است که توافق بر سر تشکیل منطقه حائل در شمال سوریه که بارها مورد تاکید دولت ترکیه بوده است، به بن‌بست برسد. در همین حال حامی آکسوی سخنگوی وزارت خارجه ترکیه طی واکنشی ابراز کرد که در صورت عدم تامین خواسته‌های آنکارا از سوی واشنگتن، ترکیه خود را موظف به برداشتن گام‌های اساسی خواهد کرد. بر همین اساس در صورت عدم توافق میان دو کشور، ترکیه راسا اقدام به تشکیل منطقه حائل خواهد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر