آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۷۲

 • شمارش معکوس برای اقتصاد چین

  دنیای اقتصاد: مایکل آسلین، استاد دانشگاه استنفورد در مجله فارن پالیسی از آغاز شمارش معکوس بمب ساعتی در اقتصاد چین خبر داد. او در این یادداشت می‌نویسد: رشد اقتصادی چین پایین‌ترین نرخ خود را در طول سه دهه گذشته تجربه می‌کند. بدتر از آن گزارش اخیری است که درخصوص کل بدهی‌های چین منتشرشده که بالای ۳۰۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است. همزمان ساختار صادرات چین به آمریکا از هم فروپاشیده است. کمپانی‌های بزرگ مانند گوگل و دل نیز تولیدات خود را در چین کاهش داده‌اند.
 • جانسون آخرین نخست‌وزیر بریتانیای کبیر

  دنیای اقتصاد: بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید بریتانیا می‌خواهد نشان دهد کشورش را دوست دارد. او همچنین می‌خواهد نشان دهد عاشق اتحادیه و توافقی است که چهار کشور را کنار هم قرار داده و موجب پدید آمدن پادشاهی بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی شده است. متاسفانه برای جانسون این عشق همواره متقابل نبوده است. یعنی احساسی که او به این ۴ کشور دارد، آنها به او ندارند. «لوک مک‌گی» در تحلیل ۳ اوت برای سی‌ان‌ان می‌نویسد: جانسون در دیداری که از این چهار کشور داشت با تعدادی از معترضان مواجه شد که در برابر رویکرد او به برگزیت شعار «انجام بده یا بمیر» سر می‌دادند. جانسون در مورد تعهد خود به خروج از اتحادیه اروپا در ۳۱ اکتبر کوتاه نیامده است.
 • آمریکا در آستانه خروج از افغانستان

  دنیای اقتصاد: مقام‌های آمریکایی می‌گویند دولت ترامپ در ازای ارائه امتیاز به طالبان (مانند دستیابی به آتش‌بس و عدم اتحاد دوباره القاعده به‌عنوان بخشی از معامله اولیه برای پایان دادن به جنگ ۱۸ ساله در افغانستان) در حال آماده شدن برای عقب‌کشیدن نیروهایش از افغانستان است. «دان‌لاموت»، «جان‌هادسون» و «پاملا کانستبل» در گزارش یکم اوت برای واشنگتن‌پست نوشتند: این توافق – که طالبان را ملزم به آغاز مذاکرات مستقیم و گسترده صلح با دولت افغانستان می‌سازد- می‌تواند موجب کاهش نیروهای آمریکایی در این کشور شود. به این ترتیب شمار نیروهای آمریکایی از ۱۴ هزار نفر به ۸ تا ۹هزار نفر کاهش خواهد یافت. این تعداد تقریبا به اندازه همان تعداد نیرو در اوایل زمانی است که ترامپ وارد کاخ سفید شد. این طرح پس از ماه‌ها مذاکره میان طالبان و زلمای خلیلزاد، دیپلمات آمریکایی افغانی‌الاصل، شکل گرفت. خلیلزاد سال گذشته از سوی ترامپ برای آغاز مذاکره با طالبان برگزیده شد.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  تعهد حاکمیتی آشکارا با رئالیسم همپوشانی دارد. اما رئالیسم یا واقع‌گرایی، با تاکیدی که بر روابط میان قدرت‌های مهم دارد، برای جهانی که در آن مسائل جهانی، دولت‌های منطقه‌ای و تمام انواع بازیگران غیردولتی دارای نفوذ هستند آشکارا بسیار کوته‌بینانه است. رقابت قدرت‌های بزرگ «یک» نیروی محرک است اما تاکنون حداقل، نیروی محرکه این قرن نبوده است. راه دیگر برای اندیشیدن در مورد مفهوم تعهد حاکمیتی این است که این مفهوم نمایاننده رئالیسم برای دورانی است که در آن جهانی‌سازی نیروی قدرتمندی بر مسیر تاریخ و بر منافع آحاد کشورها اعمال می‌کند. تعهد حاکمیتی رئالیسمی به‌روز شده و سازگار شده با شرایط خاص عصر جهانی است.
 • حامیان استیضاح ترامپ به ۱۱۸ نفر رسید

  رویترز: اکثریتی از دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان خواستار استیضاح رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه این کشور شده‌اند. این شاید به آن معنی باشد که نانسی پلوسی و رهبران حزب دموکرات مجلس برای اقدام به شدت تحت فشار قرار دارند. درحالی‌که قانون‌گذاران دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، درحال تحقیق درخصوص رئیس‌جمهور و دولت آمریکا هستند، تعداد حامیان استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، جهت تغییر فوری نظر رهبری دموکرات مجلس کافی به‌نظر نمی‌آید؛ بنابراین حمایت دموکرات‌های قانون‌گذار از استیضاح درحال رشد است. سلود کارباخال، نماینده کالیفرنیا، صد و هجدهمین دموکراتی است که حمایت علنی‌اش را از آغاز استیضاح، اعلام کرد. او همچنین بیست و سومین نماینده‌ای است که پس از شهادت رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات پرونده دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، به جمع حامیان استیضاح ترامپ اضافه شده است. کارباخال در بیانیه‌ای اظهار کرده است: «من گزارش کامل رابرت مولر را خوانده‌ام، رئیس‌جمهور قوانین را می‌دانسته و آنها را نقض کرده است؛ او نمی‌تواند ورای قانون باشد. به همین سبب، معتقدم زمان آغاز استیضاح فرا رسیده است.» پس از اظهارات رابرت مولر در جلسه استماع، تعداد نمایندگان دموکراتی که از استیضاح حمایت کرده‌اند، افزایش مداومی داشته است.
 • واشنگتن به روسیه سفیر جدید می‌فرستد

  سی‌ان‌ان: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده تلفنی با پوتین همتای روس خود گفت‌وگو و بر لزوم حضور یک سفیر جدید در روسیه تاکید کرد. این دو که برای آتش‌سوزی گسترده در سیبری با یکدیگر صحبت کردند، در میان مکالمه‌شان از لزوم تعیین یک سفیر جدید در روسیه گفتند. منابع سفارت آمریکا در روسیه گفتند که هانتسمن و همسرش در چند ماه گذشته در تور خداحافظی شرکت و در میهمانی چند دیپلمات حضور پیدا کرده‌اند. پوتین و ترامپ درحالی از جدایی هانتسمن صحبت کردند که هیچ اسمی از جایگزین وی نام برده نشد.
 • کناره‌گیری راتکلیف از مدیریت اطلاعات ملی

  رویترز: گزینه دونالد ترامپ برای تصدی مدیریت اطلاعات ملی آمریکا از نامزدی برای این جایگاه کناره‌گیری کرد. جان راتکلیف، عضو مجلس نمایندگان آمریکا که از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به‌عنوان گزینه تصدی مدیریت اطلاعات ملی این کشور معرفی شده بود، تنها پنج روز پس از اعلام نامزدی‌اش و به‌دنبال مطرح شدن پرسش‌های متعددی درباره تجربه و واجد شرایط بودنش، کناره‌گیری کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر