آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۷۱

 • موقعیت شکننده کهنه‌کار لیبرال‌ها

  دنیای اقتصاد: راند دوم مناظرات انتخابات ریاست‌جمهوری در حزب دموکرات‌ چهارشنبه برگزار شد. اگر در روز اول برنی سندرز و الیزابت وارن چهره‌های برجسته این نشست بودند، روز دوم چشم‌ها به کاملا هریس و جو بایدن، پیشتاز دموکرات‌ها در نظرسنجی‌ها دوخته شده بود. مانند مناظره اول، جو بایدن هدف اول سایر دموکرات‌ها در این رقابت بود. همچنین مهم‌ترین مبحث این مناظره نیز موضوع سلامت همگانی بود که موجب بیشترین زد و خورد بین نامزدهای دموکرات‌ها شد. مناظره دموکرات‌ها به‌دلیل تعدد نامزدها که ۲۴ نفر هستند در دو راند برگزار شد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در راند دوم مناظره، موقعیت جو بایدن در بین سایر نامزدها بسیار شکننده شد و این مناظره نشان داد که اختلاف بر سر مسائل ایدئولوژیک در این حزب تا چه حد بالا است. درحالی‌که این حزب برای شکست ترامپ نیاز به وحدت دارد.
 • پایان حمزه بن‌لادن

  دنیای اقتصاد: در سال‌های پیش از مرگش، اسامه بن‌لادن روزهای زندگی خود را در پس دیوارهای مجتمعی در پاکستان سپری می‌کرد و از فرزندش سخن می‌گفت که هزاران مایل دورتر از او بود. او نامه پشت نامه می‌فرستاد و در این نامه‌ها از درس فرزندش حمزه می‌پرسید که در آن زمان ۲۳ ساله بود، از این می‌نوشت که او باید درس بخواند و ویژگی‌هایی به‌دست آورد و اقدامات ایمنی‌بخش را رعایت کند. «روکمینی کالیماچی» در گزارش اول اوت برای نیویورک‌تایمز نوشت: در نامه‌ای دیگر رهبر القاعده به فرزندش نوشت و از این بحث کرد که آیا می‌تواند به پدر در پاکستان ملحق شود یا خیر. با این حال، بن‌لادن به فرزندش توصیه کرد که اگر می‌خواهد به پدر ملحق شود حتما در روز ابری باشد؛ زیرا در روزهای ابری ردیابی او از سوی هواپیماهای بدون سرنشین دشوار می‌شود. او پروتکل‌های امنیتی دشواری را برای فرزندش چیده بود و از او می‌خواست که در درون تونل‌ها، خودروهایش را عوض کند تا موجب فریب سرویس‌های اطلاعاتی بالای سرش شود.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  برخی استدلال می‌کنند که انتخاب میان رئالیسم و ویلسونیسم به چند دلیل اشتباه است، یعنی اینکه کشورهای دموکراتیک به احتمال زیاد سیاست‌های خارجی مسالمت‌آمیزتری اتخاذ می‌کنند. برای حامیان این دیدگاه، ایالات‌متحده باید دموکراسی و حقوق‌بشر را به‌دلایل «هنجاری» و آنچه دلایل «ابزاری» خوانده می‌شود ترویج داده و ترفیع بخشد؛ این باعث می‌شود که دیگران سیاست خارجی معتدل‌تر و سازنده‌تری اتخاذ کنند. درست است که کشورهای کاملا دموکراتیک مایل به‌دنبال کردن مسیرهای مسالمت‌آمیزتر در روابط‌شان با دیگران هستند؛ این قضاوت علت وجودی حامیان «صلح دموکراتیک» است. با این وجود، یک مساله این است: سخن گفتن از وقوع دموکراسی سخت‌تر از عمل کردن به آن است. هر جامعه‌ای آمادگی دموکراسی را ندارد.
 • بزرگ‌ترین جنگل استوایی بر ریل نابودی

  دنیای اقتصاد: اکونومیست در سرمقاله این هفته خود، موضوع تخریب جنگل‌های استوایی آمازون را مورد بررسی قرار داده و تداوم روند کنونی را تهدید بزرگ در تسهیل روند تحولات اقلیمی کره خاکی می‌داند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، هفته‌نامه «اکونومیست» در سرمقاله این هفته خود به بررسی گردن زدن درختان در جنگل‌های آمازون پرداخته است؛ طنابی که بر گردن بزرگ‌ترین جنگل استوایی جهان افکنده شده و هر روز تنگ‌تر می‌شود. تباهی آمازون هم‌اکنون نیز موجب شده است تا مقادیر قابل‌توجهی از دی‌اکسید کربن وارد جو زمین شود. منطقه آمازون که اکنون میزبان ۴۰ درصد از جنگل‌های بارانی زمین و ۱۰ تا ۱۵ درصد از گونه‌های گیاهی است، در مسیر خطرناک تبدیل به جلگه‌ای خالی از سکنه‌ قرار گرفته است که طی چند دهه آتی دیگر مسدود ساختن این مسیر ممکن نخواهد بود؛ حتی اگر جنگل‌خواران نیز اره‌های خود را زمین بگذارند. ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهوری برزیل نیز با شتاب هرچه سریع‌تر درحال طی کردن مسیر کنونی با تکیه بر ادعای توسعه‌گرایی است. فروپاشی آمازون علاوه ‌بر تاثیرات مخرب در داخل مرز‌ها، در درازمدت نیز تاثیرات جبران‌ ناپذیری بر حیات کره خاکی وارد خواهد کرد.
 • سومین آزمایش موشکی کره‌شمالی

  الجزیره، رویترز: کره‌شمالی برای سومین‌بار در هشت روز دست به آزمایش موشکی زد اما رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که هیچ ایرادی به آن وارد نیست. ارتش کره‌جنوبی اظهار کرده است که موشک‌های کوتاه برد ناشناسی در ساعات ۲:۵۹ و ۳:۲۳ بامداد جمعه به وقت محلی از استان هامگیونگ‌ جنوبی به دریای ژاپن پرتاب شده است. یک مقام آمریکایی اظهار کرد، اطلاعات آمریکا دست‌کم یک مورد پرتاب موشک را شناسایی کرده که تهدیدی برای آمریکای شمالی محسوب نمی‌شود.
 • لغو ممنوعیت سفر زنان سعودی به خارج از کشور

  الجزیره: عربستان سعودی اجازه خواهد داد که زنان بدون اجازه قیم‌ مرد از کشور خارج شوند و این پایانی بر ممنوعیت سفر بین‌المللی زنان عربستانی خواهد بود. حکومت عربستان در اصلاحیه‌ای درباره قوانین مربوط به زنان در این کشور برای نخستین‌بار به زنان اجازه داد بدون نیاز به قیم مرد، گذرنامه دریافت کنند و به خارج از این کشور سفر کنند. طبق این حکم جدید حکومتی، از این پس زنانی که حداقل ۲۱ سال دارند می‌توانند برای دریافت گذرنامه اقدام کنند و برای سفر به خارج از عربستان هم نیازی به اجازه یا همراهی یک قیم مرد ندارند. در این حکم همچنین برای نخستین‌بار به زنان حق ثبت ازدواج یا طلاق و تولد نوزاد داده شده است. در این حکم تغییراتی نیز در سیستم کاری عربستان اعمال شده و حق اشتغال برای زنان در نظر گرفته شده است، به‌طوری که طبق قانون جدید همه شهروندان سعودی حق اشتغال دارند و کارفرمایان نمی‌توانند میان متقاضیان به علت جنسیت، سن یا محدودیت جسمی تبعیض قائل شوند. پیش از این حکم زنان در عربستان باید برای درخواست گذرنامه یا سفر خارجی از یک مرد که قیم قانونی آنها بود اجازه می‌گرفتند. این قیم می‌توانست پدر، همسر، برادر یا یک مرد از اعضای اصلی خانواده آنها باشد.
 • حمله موشکی به کارزار جنگی عدن

  الجزیره: دست‌کم ۴۷ نفر در دو حمله جداگانه در عدن بندری جنوبی در یمن، کشته شدند. حمله موشکی به کارزار جنگی عدن که به طرفداران منصور هادی تعلق داشت موجب کشته شدن ۳۶ نفر شد. در یک حمله انتحاری نیز که پیش از حمله موشکی صورت گرفت، ۱۱ نفر دیگر کشته شدند. حوثی‌ها مسوولیت حمله موشکی را بر عهده گرفتند. این کمپ جنگی به امارات متحده عربی تعلق داشت که یکی از متحدان کلیدی عربستان سعودی در کارزار یمن است. المسیره، کانال تلویزیونی حوثی‌ها اعلام کرد که برای هدف قرار دادن این کمپ از موشک‌های میان‌برد استفاده کرده است. در توضیح این شبکه تلویزیونی آمده است که در این کمپ جنگی، نیروهای منصور هادی درحال رژه رفتن بودند تا خود را برای تصرف شهرهای دیگر آماده کنند. یحیی ساری، سخنگوی حوثی‌ها به المسیره گفت که این حمله خسارت فراوانی به نیروهای هادی وارد کرد و در میان تلفات به‌جا مانده، شماری از فرماندهان نیروهای متخاصم نیز دیده می‌شوند. گروه ائتلاف جنگی یا طرفداران منصور هادی هنوز نسبت به این سخنان واکنشی نشان نداده‌اند. محمد العتب، خبرنگار الجزیره می‌گوید که این حمله حوثی‌ها پیامی برای امارات و عربستان سعودی بود که اگر جنگ در این کشور ادامه داشته باشد، آنها واکنش سخت‌تری نشان خواهند داد.

بیشتر