آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۷۰

 • بازگشت پیـرمـرد بـه نقطـه اوج

  دنیای اقتصاد: برنی سندرز و الیزابت وارن، دو تن از نامزدهای پیشتاز در نظرسنجی‌های دموکرات‌ها، روز سه‌شنبه در مورد وعده‌هایشان که گفته می‌شود، بیشتر خیالی هستند تا واقعی، یک مناظره جانانه با یکدیگر داشتند. این دو نامزد که جزو پیشروهای حزب نیز محسوب می‌شوند، ترامپ را هم از حملات خود بی‌نصیب نگذاشتند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در یک عصر نه چندان ‌آرام، الیزابت وارن و برنی سندرز رقبای خود را در داخل حزب آماج حملات خویش قرار دادند و از برچسب ایدئولوژیک که به برنامه کاری‌شان خورده است، به‌ویژه برنامه تامین سلامت و بیمه‌های تامین اجتماعی دفاع کردند. این دو اما در مناظره روز سه‌شنبه یکدیگر را بزرگ‌ترین مانع برای رقابت‌های درون‌گروهی دیدند اما هرگز یکدیگر را مستقیم نشانه قرار ندادند. در مقابل آنها این مناظره را تبدیل به میدان نبردی علیه کاندیداهای دیگر کردند که از این مناظره‌ها به‌عنوان یک فرصت استفاده می‌کنند. آنها با انتقاد از نامزدهای لیبرال هشدار دادند که با در آغوش گرفتن اهداف لیبرالی موقعیت حزب را به خطر انداخته‌اند. این درحالی است که لیبرال‌ها بر این باورند که طرح‌هایی مانند سلامت همگانی که طرح شماره یک سندرز است یا ورود بی‌رویه مهاجران به آمریکا، موقعیت حزب را به خطر خواهد انداخت.
 • تاکتیک کره‌ای برای مذاکره با آمریکا

  دنیای اقتصاد: دیروز چهارشنبه ۹ مردادماه کره‌شمالی دومین آزمایش موشکی خود را با پرتاب دو موشک کوتاه‌برد انجام داد. ناظران می‌گویند این پرتاب‌ها در راستای اعمال‌فشار بر آمریکا برای آغاز مذاکرات جدید خلع‌سلاح است. «راب مک‌برد» در گزارش ۳۱ ژوئیه در الجزیره به نقل از رئیس ستاد مشترک ارتش کره‌جنوبی نوشت این موشک‌ها از شبه‌جزیره «هودو» در جنوب استان‌هامگیونگ در ساحل شرقی کره‌شمالی شلیک شد. وزیر دفاع کره‌جنوبی گفته پرتاب‌ها «دو مورد» بودند و نیروهای کشورش هر دو مورد را رصد کرده‌اند. موشک نخست ساعت ۵ بامداد به‌وقت شبه‌جزیره کره و موشک دوم کم‌تر از نیم ساعت بعد پرتاب شده‌است. به گفته ستاد مشترک ارتش کره‌جنوبی هر دو موشک حدود ۲۵۰ کیلومتر برد داشتند و به ارتفاع ۳۰ کیلومتری رسیده‌اند.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس /رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  دو مفهوم متفاوت – حاکمیت به منزله مسوولیت و تعهد حاکمیتی- از سنت‌های بسیار متفاوت و غالبا رقیب سیاست خارجی آمریکا نشأت می‌گیرد. اولی حاصل چیزی است که ممکن است ایده‌آلیسم یا مکتب ویلسونی خوانده شود. این مکتب که نامش برگرفته از «وودرو ویلسون» است اغلب شکل دادن به شرایط داخلی یا ماهیت دیگر جوامع را هدف اصلی آن چیزی قرار داده که آمریکا باید در جهان انجام دهد. هدف این مکتب حمایت از حقوق‌بشر یا دموکراسی یا جلوگیری از رنج بشری است. سنت غالب دیگر سیاست خارجی زیر عنوان رئالیسم یا واقع‌گرایی قرار می‌گیرد. رئالیسم سیاست خارجی با نام روسای ‌جمهوری چون ریچارد نیکسون و جورج بوش آمیخته است. در اینجا تاکید، کمتر بر این است که آن کشور دیگر چیست (یا داخل مرزهایش چه می‌کند) یا در ورای مرزهایش یعنی در سیاست خارجی‌اش چه می‌کند.
 • کنار آمدن آمریکا با ریاست‌جمهوری اسد

  المیادین: سفیر پیشین آمریکا در سوریه تاکید کرد: آمریکایی‌ها متقاعد شده‌اند بشار اسد تا انتخابات آتی سوریه رئیس‌جمهوری این کشور باقی خواهد ماند. رابرت فورد، با اشاره به اینکه روابط بهبود یافته فعلی بغداد و دمشق با آنچه آمریکا از عراق انتظار دارد، منطبق نیست، اظهار کرد: آمریکایی‌ها قانع شده‌اند بشار اسد تا انتخابات آتی سوریه رئیس‌جمهوری این کشور باقی خواهد ماند. سفیر پیشین آمریکا در سوریه در ادامه گفت: از جمله اهداف آمریکا از استقرار نیروهای خود در شرق سوریه ممانعت از نفوذ برخی کشورها در این منطقه است. آمریکا همچنین به‌دنبال حمایت از کردها در این منطقه و ممانعت از بازگشت داعش به آنجا است. این مسوول سابق آمریکا در عین حال با تاکید بر اینکه اغلب آمریکایی‌ها اهمیتی به آینده کردهای سوریه نمی‌دهند، از آنها خواست نسبت به این مساله هوشیار باشند. فورد افزود: دولت آمریکا هشدار داد حمایت از کردها برای کنترل بر شمال شرق سوریه خطراتی را به همراه دارد. وی بار دیگر بر حمایت آمریکا از ایجاد منطقه دولت خودگردان کردها در شمال سوریه تاکید کرد و مدعی شد: آمریکا به‌دنبال تقسیم سوریه نیست؛ اما از ساختار سیستم غیرمتمرکز حمایت می‌کند.
 • درخواست انگلیس از غرب

  خبرگزاری آلمان- گاردین: بریتانیا نمایندگان نظامی آمریکا، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی را برای نشستی در بحرین پیرامون تشکیل ائتلاف نظامی برای تامین امنیت کشتی‌هایی که از تنگه هرمز می‌گذرند، دعوت کرد. این نشست روز گذشته برگزار شد؛ اما تا لحظه تنظیم این خبر جزئیاتی از آن منتشر نشد. وزارت دفاع بریتانیا موضوع نشست عصر روز چهارشنبه نمایندگان برخی کشورهای اروپایی و آمریکا در بحرین را تایید کرد و گفت این نشست پشت درهای بسته برگزار شد. بریتانیا امیدوار است پلی میان آمریکا و اتحادیه اروپا باشد؛ به‌ویژه آلمان که برای ملحق شدن به ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در تنگه هرمز مردد است. پیش‌تر آمریکا ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی برای حفاظت از تردد در تنگه هرمز و باب‌المندب را به کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، (ناتو) پیشنهاد کرد؛ اما این پیشنهاد از سوی فرانسه و آلمان پذیرفته نشد. همزمان بریتانیا از کشورهای اروپایی خواسته است ائتلافی از نیروهای دریایی برای اسکورت کشتی‌ها در خلیج‌فارس و تنگه هرمز تشکیل دهند. منابعی به گاردین گفته‌اند برخلاف پیشنهاد آمریکا، بریتانیا به کشورهای اروپایی گفته‌ است ائتلافی به رهبری اتحادیه اروپا و عضویت آمریکا تشکیل شود تا جلوی توقیف بیشتر نفتکش‌ها را بگیرد. بریتانیا بر این عقیده است که بدون حضور آمریکا که بزرگ‌ترین نیروی نظامی حاضر در منطقه است، این ائتلاف موفقیت‌آمیز نخواهد بود.
 • اصلاحات اقتصادی در مصر کلید خورد

  ارم‌نیوز: عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر طی سخنرانی خود در حاشیه کنفراس جوانان در پایتخت اداری جدید گفت: «تمام کسانی که در دولت از اتخاذ تصمیمات اصلاحات اقتصادی نگران هستند همگی‌ این سوال را دارند که آیا این اصلاحات اجرا خواهد شد یا خیر؟» السیسی تصریح کرد: «من به دولت گفتم این تصمیم اتخاذ خواهد شد و حتی اگر مردم با اصلاحات اقتصادی مخالفت کنند من از دولت خواهم خواست استعفا کند تا به این ترتیب انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری برگزار شود و من هم قدرت را تحویل خواهم داد و می‌روم.» هفتمین کنفرانس جوانان با حضور عبدالفتاح سیسی و تعدادی از شخصیت‌های برجسته مصر، تجار، سفیران کشورهای اتحادیه آفریقا به‌منظور بررسی شماری از موضوعات ملی آغاز شد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر