آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۶۲

 • درگذشت مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

  دنیای اقتصاد: یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در ۷۲ سالگی درگذشت. دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این خبر را در سایت رسمی آژانس اعلام کرد. آمانو، دیپلمات سابق ژاپنی، ۱۰ سال پیش، در ژوئیه سال ۲۰۰۹ به این سمت انتخاب شد و در دسامبر همان سال کار خود را به‌عنوان پنجمین مدیر کل آژانس آغاز کرد. او در این سمت جانشین محمد البرادعی شد. در بیانیه آژانس آمده است: «طی یک دهه گذشته آژانس با حمایت اعضا و پشتکار کارکنان به نتایج ملموسی برای رسیدن به هدف «اتم برای صلح و توسعه» دست یافته است.» پرچم آژانس بر فراز ساختمان اصلی این سازمان برای بزرگداشت آمانو به حالت نیمه‌افراشته در آمد. آمانو قرار بود در ماه مارس سال جاری میلادی به دلیل بیماری از سمت خود کنار برود. این در حالی است که دوره چهار ساله سوم او در این مقام در نوامبر سال ۲۰۲۱ به پایان می‌رسید.
 • تحکیم قدرت رئیس‌جمهور

  دنیای اقتصاد: مردم اوکراین در انتخابات زودهنگام پارلمانی روز یکشنبه ۳۰ تیرماه به حزب رئیس‌جمهور «ولودیمیر زلنسکی» رای دادند. او یک کمدین است که در ماه آوریل انتخاب شده بود. حزب «خدمتگزاران مردم» وعده داده که با فساد مبارزه کند و به جنگ در شرق اوکراین خاتمه دهد. «ایوان نچپورنکو» در گزارش ۲۱ ژوئیه در نیویورک تایمز نوشت، زلنسکی درصدد تقویت موضع خود در کشوری است که بیش از ۵ سال است در جنگ با روسیه و شورشیان مورد حمایت روسیه قرار دارد. زلنسکی، ۴۱ ساله، خود را به منزله یک «غیرخودی» در برابر طبقه حاکم اوکراین تلقی می‌کند؛ طبقه‌ای که در نگاه اکثر مردم «فاسد» تلقی می‌شود. او طی دوران رقابت‌های انتخاباتی خود برای ریاست جمهوری وعده بهبود استانداردهای زندگی را داده بود و نیز وعده داده بود که نزاع با روسیه و تجزیه‌طلبان در شرق اوکراین را به شکل مسالمت‌آمیز حل و فصل خواهد کرد. در هر حال، وب‌سایت کمیسیون مرکزی انتخابات اوکراین پس از شمارش ۲۹/ ۱۰ درصد از آرا اعلام کرد، حزب «خدمتگزاران مردم» متعلق به رئیس‌جمهوری جدید اوکراین با رای ۵۲/ ۴۱ درصدی از لیست‌های حزبی پیشتاز انتخابات پارلمانی زودهنگام است. به این ترتیب، پس از حزب ولودیمیر زلنسکی، حزب اپوزیسیون و طرفدار روسیه «برای زندگی» با کسب ۲۰/ ۱۲ درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارد و حزب «همبستگی اروپا» به رهبری پترو پروشنکو، رئیس‌جمهوری پیشین اوکراین با ۸/ ۸ درصد هم سوم شد. حزب «میهن» یولیا تیموشنکو، نخست‌وزیر پیشین اوکراین با ۷۲/ ۸ درصد هم در جایگاه چهارم قرار دارد و حزب «صدا» متعلق به اسویاتوسلاو واکارچوک، یکی از ستاره‌های راک اوکراین با ۳۷/ ۶ درصد در جایگاه پنجم است.
 • کوررنگی لیبرال‌های آمریکایی

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده ۱۳ ثانیه معطل کرد، در حالی که صدای شعار دادن مردم هر لحظه بیشتر اوج می‌گرفت. مردم کارولینای شمالی در واکنش به توییت‌های اخیر دونالد ترامپ در مورد نماینده زن مجلس نمایندگان دموکرات که اصالتا سومالیایی‌تبار است، فریاد می‌کشیدند: «او را به خانه‌اش برگردانید». یک نفر در میان جمعیت داد زد: «پیمان‌شکن» و نفر دیگر هم داد زد: «خیانتکار». آن لحظه از شب چهارشنبه بخش کوچکی از دنیای قبیله‌گرایی است که اغلب توسط کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ جار زده می‌شود و این همان تاثیر گفتار رئیس‌جمهور و جمهوری‌خواهان بوده که در آن شب علنی شده بود.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  برخی به روزرسانی‌ها در موسسات دیرپایی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول برای بازتاب تغییرات در قدرت اقتصادی جهانی وجود داشت، اما این تغییرات میل به عقب‌ماندن از واقعیت را دارند و در هر حادثه‌ای خود این موسسات برای پرداختن به بسیاری از چالش‌هایی که رخ نموده طراحی نشدند. یک ابتکار گروه ۷ بود که در نیمه دهه ۷۰ از سوی ایالات‌متحده، آلمان غربی، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا، ژاپن و کانادا تاسیس شد. دو دهه بعد روسیه هم دعوت برای پیوستن به گروهی را که بعدا گروه ۸ نامیده شد، پذیرفت. وزرای دارایی گروه ۷ همچنان به بحث در مورد مسائل اقتصادی جهانی در نشست‌های جداگانه ادامه دادند؛ درحالی‌که روسیه به‌دلیل اندازه کوچک اقتصادش از آن کنار گذاشته شد. در سال ۱۹۹۹ گروه ۲۰ تاسیس شد تا به بسیاری از مسائلی بپردازد که در حوزه کاری گروه ۷ و ۸ قرار داشت.
 • پیروزی شکننده آبه در انتخابات مجلس سنا

  دنیای اقتصاد: شینزو آبه پیروز مقتدر انتخابات مجلس سنای ژاپن نشد. او در سناریوی خود تا حد زیادی ناکام ماند، سناریویی که بر بازنگری در قانون اساسی مبتنی بود. به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت ائتلافی ژاپن به رهبری شینزو آبه در انتخابات مجلس سنا پیروز شد اما به هدف خود برای کسب دو سوم کرسی‌ها دست نیافت. به این ترتیب برنامه نخست‌وزیر ژاپن برای بازنگری در قانون اساسی امکان تحقق ندارد. بر پایه نتایج اولیه انتخابات ژاپن که دوشنبه، ۲۲ ژوئیه منتشر شد، حزب لیبرال دموکرات به رهبری شینزو آبه و حزب «کومیتو» که دولت ائتلافی این کشور را تشکیل می‌دهند ۷۱ کرسی مجلس سنا را تصاحب کردند. احزاب اپوزیسیون موفق شدند ۵۳ کرسی مجلس سنا را از آن خود کنند.
 • هفتمین هفته ناآرامی‌ها در هنگ کنگ

  دنیای اقتصاد: هنگ‌کنگ روز یکشنبه مجددا به صحنه هرج و مرج تبدیل شد. این دولت‌شهر که یکی از بزرگ‌ترین مراکز مالی دنیا است، دوباره روز یکشنبه شاهد حضور مردم معترض در خیابان‌ها بود. به گزارش سی‌ان‌ان، هنگ‌کنگ هفتمین هفته متوالی ناآرامی خود را طی می‌کند. اعتراض‌ها از زمانی شروع شد که مقامات این دولت‌شهر قصد داشتند در شورای قانون‌گذاری‌اش، لایحه‌ای را تصویب کنند که به موجب آن استرداد متهمان به چین جایز می‌شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر