آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۶۱

 • راهبرد ضدچینی با ریگانیسم

  دنیای اقتصاد: استیو بنن، مشاور سابق دونالد ترامپ گروه موسوم به خطر را برای مقابله با تهدید چین احیا کرده است. اعضای این گروه در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۷۰ جلسات مهمی را برای رویارویی با خطر شوروی سابق تشکیل داده بودند و سپس با ورود رونالد ریگان به کاخ سفید در دولت او جای گرفتند تا راهبرد صلح از طریق قدرت را پیگیری کنند؛ اما این بار بنن و همراهانش در ماه آوریل با عنوان همین گروه تشکیل جلسه دادند تا برای تهدید قدرت رو به افزایش چین راهی بیندیشند. راهکار آنها جداسازی اقتصادی چین از آمریکا و حتی در شرایط اجتناب‌ناپذیر جنگ با امپراتوری زرد است. آنها می‌خواهند با ریگانیسم جدید، چین را مهار کنند.
 • کمپین خانوادگی بوریس

  دنیای اقتصاد: اوایل ماه‌جاری، بوریس جانسون که از حامیان برگزیت است و احتمالا نخست‌وزیر آینده انگلیس خواهد بود، اعلام کرد که مهاجران انگلیسی باید ملزم شوند که زبان انگلیسی بیاموزند. او گله کرد که در برخی مناطق کشور «انگلیسی زبان اول مردم نیست و به آن زبان تکلم نمی‌شود.» این طبیعتا موجب نگرانی بسیاری از بریتانیایی‌ها شده است از جمله کسانی که در ولز به زبان ولزی و کسانی که در اسکاتلند به زبان گیلیک سخن می‌گویند. (آنگوس مک نیل، عضو پارلمان از حزب ملی اسکاتلند، می‌گوید: «طغیان تمام عیار بوریس جانسون کاملا عیان است»).
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  عصر پساجنگ سرد ظاهرا با توافقی بزرگ همراه بود، زیرا بیشتر جهان در شورای امنیت سازمان ملل گرد آمدند تا حمله صدام و الحاق کویت به عراق را رد کنند. اما این موفقیت تا حد زیادی به دو دلیل میسر شد: حمایت گسترده‌ای که از مفهوم سنتی حاکمیت وجود داشت و شدت عملی که صدام انجام داد. در حقیقت، اگر هریک از ۴ عضو دیگر شورای امنیت دیدگاه متفاوتی داشتند و آماده استفاده از حق وتو برای «به هوا فرستادن» طرح آمریکا بودند، ایالات‌متحده به شورای امنیت روی نمی‌آورد چنانکه در تمام طول بحران چنین کرد. به تعبیر دیگر، مشروعیتی که از حمایت شورای امنیت به‌دست آمد بیش از آنکه از سوی واشنگتن «الزامی» تلقی شود، به‌عنوان امری «مطلوب» مورد قضاوت قرار گرفت. همین مساله در بحبوحه تلاش‌ها برای تضمین واکنش بین‌المللی به آنچه در اروپا و ایالات‌متحده به‌طور گسترده‌ای به منزله رفتار ناعادلانه و غیراخلاقی صرب‌ها انگاشته می‌شد هم مطرح شد. وقتی روشن شد که روسیه می‌خواهد از حق وتو برای محدود کردن حمایت سازمان ملل از حمله مسلحانه به صربستان استفاده کند، ایالات‌متحده در کنار بریتانیا و فرانسه مساله را به ناتو محول کردند.
 • نه دوست و نه دشمن واشنگتن

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  اراده سیاسی دولت ترکیه درخصوص برخورداری از توانمندی دفاعی با ورود محموله‌های سامانه موشکی اس-۴۰۰ و متعاقب آن تعلیق فروش جنگنده‌های فوق پیشرفته اف-۳۵ به ترکیه یکی از مباحث برجسته در کنار سایر رخدادهای سیاسی منطقه‌ای در چند روز گذشته بوده است. در همین حال حضور جدی ترکیه در شمال دریای مدیترانه برای حفاری و استخراج منابع نفتی و گازی که موجب بروز واکنش‌های تندی از سوی اتحادیه اروپا و به‌ویژه مثلث، یونان، جمهوری قبرس و اسرائیل شد، از دیگر مباحث داغ روز محسوب می‌شود.

بیشتر