آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۶۳

 • تکثیر ترامپ در بریتانیا

  دنیای اقتصاد: بوریس جانسون روز سه‌شنبه به‌عنوان رهبر حزب محافظه‌کار حاکم و نخست‌وزیر آتی بریتانیا انتخاب شد. او وعده داده است ظرف مدت سه ماه شعار «یا انجام بده یا بمیر» را برای اجرای برگزیت پیگیری کند. به گزارش رویترز،‌ بوریس جانسون و رقیبش جرمی هانت، وزیر خارجه کنونی بریتانیا ماه گذشته زمانشان را صرف کسب رای حدود ۲۰۰ هزار عضو حزب محافظه‌کار(توری) کردند تا یکی از آنها به‌عنوان رهبر جدید بریتانیا انتخاب شود. روز دوشنبه توری‌ها با ۹۲۱۵۳ رای در برابر ۴۶۶۵۴ رای بوریس جانسون را به جرمی هانت ترجیح دادند.
 • روسیه در حریم هوایی کره‌جنوبی

  دنیای اقتصاد: منابع نظامی کره‌جنوبی می‌گویند پدافند هوایی این کشور به یک جنگنده روسی که وارد حریم هوایی این کشور شده بود تیر اخطار شلیک کرده است. وزارت دفاع کره‌جنوبی اعلام کرد که در مجموع ۳ جنگنده روسی بدون مجوز وارد حریم هوایی این کشور شده بودند. منابع نظامی کره‌جنوبی به حضور دو جنگنده چینی نیز اشاره کرده‌ و گفتند که احتمالا جنگنده‌های روسی و چینی در حین یک مانور نظامی مشترک دست به این اقدام زده‌اند.
 • جنگ سیاسی اژدها و عقاب

  دنیای اقتصاد: روابط آمریکا و چین در دوران زعامت «ترامپ» بر آمریکا و «شی» در چین همواره پر فراز و نشیب بوده است. اگرچه تفاوت‌ها در مورد مسائل تجاری همچنان مهم‌ترین عامل اختلاف میان طرفین است، اما دو طرف آهسته و آرام لفاظی‌های تند و تیز خود را کنار گذاشته و از روابط دوجانبه با لحنی آرام‌تر سخن می‌گویند.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  تا اواخر قرن بیستم، قدرت‌های بزرگ آن‌قدر هم بزرگ نبودند. این به‌دلیل فقدان قدرت مطلق نبود، بلکه به این دلیل بود که مواضع‌‌شان در بسیاری از موارد درحال بدتر شدن بود، زیرا کشورهای درحال توسعه با نرخی درحال رشد بودند که هیچ کشوری با اقتصاد بلوغ‌یافته نمی‌توانست امید رسیدن به آن را داشته باشد. چین یک استثنای روشن بود؛ نمونه‌ای نادر از یک کشور درحال توسعه و به‌طور روزافزونی، همزمان یک قدرت بزرگ؛ چیزی که تا حد زیادی به‌واسطه میزان و اندازه جمعیتش تبیین می‌شد. آنچه پیوند نزدیکی با این روند دارد یک واقعیت مرتبط است، یعنی اینکه قدرت‌های بزرگ باید با برخی دولت‌ها و نهادهای غیردولتی درحال ظهور رقابت کنند که از توانایی اعمال قدرت چشمگیر برخوردارند. کلمه‌ای که برای این واقعیت یعنی قدرت و قابلیت به‌شدت توزیع شده استفاده می‌کنم عبارت «بی‌قطبی بودن» است. بسیاری نیز به اشتباه چنین فکر می‌کنند که جهان بعد جنگ سرد، یعنی جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، چندقطبی است. این دو نظر به شیوه‌های مهمی متفاوت هستند. به نظر می‌رسد ما در جهانی زندگی می‌کنیم که ۶ قدرت بزرگ این عصر (آمریکا، چین، روسیه، اروپا، ژاپن و هند) بیش از نیمی از جمعیت جهان، حدود ۷۰ درصد از خروجی اقتصادی جهانی و شاید ۸۰ درصدِ هزینه‌های نظامی جهان را تشکیل می‌دهند.
 • رشد محبوبیت ترامپ در میان مستقل‌ها

  هیل: براساس یک نظرسنجی جدید، بیش از ۵۰ درصد از رای‌دهندگان آمریکایی می‌گویند در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ قطعا به ترامپ رای نمی‌دهند اما در همین نظرسنجی بیش از نیمی از آمریکایی‌ها عملکرد ترامپ در حوزه اقتصاد را تایید کرده‌اند و همچنین ۴۶ درصد از آنها نیز معتقدند دموکرات‌ها هم کشور را در مسیری غلط به جلو می‌برند. یک نظرسنجی نشان داد اکثریت رای‌دهندگان مستقل آمریکایی می‌گویند در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ به دونالد ترامپ رای نخواهند داد اما در عین حال تصمیم نگرفته‌اند که به کدام یک از کاندیداهای ریاست‌جمهوری حزب دموکرات رای‌ دهند.
 • مهلت به سوری‌ها برای خروج از ترکیه

  الجزیره، خبرگزاری فرانسه: مسوولان شهر استانبول به اتباع سوری‌ که به‌صورت غیرقانونی در این شهر سکونت دارند، چهار هفته برای ترک این شهر مهلت داده‌اند. استان استانبول در بیانیه‌ای اعلام کرد، بیش از ۵۴۷ هزار سوری در قالب طرح «حمایت موقت» پس از فرار از کشورشان در این شهر سکونت دارند. در این بیانیه آمده است، مسوولان استان تا ۲۰ اوت آتی به این اتباع سوری مهلت داده‌اند، استانبول را ترک کنند. در ادامه بیانیه یاد شده با اشاره به پناهندگی بیش از ۵/ ۳ میلیون پناهجوی سوری در ترکیه آمده است، بازداشت و اخراج سوری‌هایی که به شکل غیرقانونی وارد ترکیه شده‌اند، ادامه خواهد یافت.
 • حمله‌ الکترومغناطیسی به ونزوئلا؟

  خبرگزاری آلمان: دولت ونزوئلا، قطعی‌های گسترده برق را که اخیرا در پایتخت و نواحی دیگر این کشور رخ داده است، حمله‌ الکترومغناطیسی نامیده است. پس از ساعت چهار بامداد روز دوشنبه ۱۹ تا از ۲۳ ایالت ونزوئلا، شاهد قطعی برق بودند. جرج رودریگز، وزیر ارتباطات این کشور، از این قطعی گسترده برق تحت عنوان رخدادی ملی یاد کرده و دلیل وقوع آن را در رسانه ملی ونزوئلا این چنین عنوان کرد: اولین نشانه‌ها از تحقیقات، اشاره به‌وجود حمله‌ای الکترومغناطیسی دارد که در تلاش برای آسیب رساندن به سیستم ژنراتور برق‌آبی «گویان» بوده است. این منطقه، نیروگاه واقع در جنوب ونزوئلا، دربردارنده سیستم‌های تولید انرژی برق‌آبی گوری است که ۸۰ درصد برق ونزوئلا از آن‌ تامین می‌شود. در پی قطعی برق و با خاموش شدن چراغ‌های راهنمایی، خیابان‌های کاراکاس، پایتخت این کشور با ترافیک شدید روبه‌رو و پیاده‌روها به علت توقف متروها، مملو از مردم شده بود؛ مغازه‌ها نیز با از کار افتادن کارتخوان‌ها تعطیل شدند.

بیشتر