آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۵۱

 • همه چیز به کام دو زن

  دنیای اقتصاد: یکی از مسافران دموکرات‌ها برای انتخابات سال ۲۰۲۰ از خودروی این حزب پیاده شد و از حضور در ادامه رقابت‌ها اعلام انصراف کرد. لیزا لرر، هشتم ژوئیه با لحنی طنز در نیویورک‌تایمز نوشت: «سلام. به برنامه با سیاست خوش آمدید. این برنامه راهنمای شما در سیاست ملی است. من لیزا لرر، میزبان شما هستم. بالاخره یک نفر از خودروی دلقک‌ها بیرون پرید. درست سه ماه پس از اینکه اعلام کرد که قصد حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ را دارد؛ اما اریک اسوال‌ول، نماینده مجلس نمایندگان آمریکا از کالیفرنیا، تبدیل به نخستین فردی شد که به‌طور جدی کارزار انتخاباتی خود را تعطیل کرد.»
 • حمله شدید «ترامپ» به «می»

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ در واکنش به افشای سخنان محرمانه سفیر انگلیس در واشنگتن، می و دولتش را با تندترین عبارات مورد حمله قرار داد و نوشت: «من به‌شدت از نحوه مدیریت برگزیت توسط ترزا می انتقاد داشته‌ام. چه افتضاحی او و نمایندگانش به بار آورده‌اند. من به او اعلام کردم که این کار چگونه باید انجام شود؛ اما او تصمیم گرفت طور دیگری عمل کند.»
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  ایالات‌متحده مخالف ایجاد «منطقه بشردوستانه» یا «منطقه امن» برای غیرنظامیان سوری بود چراکه مستلزم تعهد هوایی و زمینی قابل‌توجه از سوی ایالات‌متحده یا کشور دیگری مانند ترکیه می‌شد. تلاش‌ها برای شکل دادن به اپوزیسیون ‌«میانه‌روی» سوری از همان ابتدای سال ۲۰۱۵ و پس از چند سال تلاش بی‌حاصل اما پرهزینه کنار نهاده شد. تنها در سال ۲۰۱۶ بود که یک استراتژی امیدوارکننده‌تر به تدریج ظاهر شد؛ از جمله مسلح کردن گروه‌های محلی کرد و گروه‌های اهل سنت، حملات هوایی به مواضع داعش و مستقر کردن تعداد معدودی از نیروهای عملیات ویژه آمریکایی در کنار مبارزان کرد و اهل سنت. اما ایالات‌متحده از ارائه تسلیحات مجهزتر به گروه‌های اهل سنت (مانند موشک‌های زمین به هوا) یا حمله به تاسیسات نظامی سوریه خودداری کرد احتمالا به این دلیل که مبادا خطر تقابل با روسیه را که هواپیماهایش از قبل درحال پرواز بودند به جان بخرد.
 • آمریکا به تایوان سلاح می‌فروشد

  دنیای اقتصاد: وزارت‌خارجه آمریکا فروش تسلیحات نظامی به تایوان به ارزش ۲/ ۲ میلیارد دلار را تایید کرد. این تجهیزات شامل بیش از ۱۰۰ تانک M۱A۲T آبرامز و لیستی طولانی از تجهیزات مرتبط شامل موشک‌های استینگر است. این خبر که روز دوشنبه ۱۷ تیرماه از سوی پنتاگون اعلام شد با انتقاد چین مواجه شد. رویترز در گزارش ۹ ژوئیه نوشت وزارت‌خارجه چین از فروش تسلیحات آمریکایی به جزیره خودمختار تایوان به‌شدت انتقاد کرد.

بیشتر