آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۵۰

 • نئـونـازی‌ها اسلحه به دست گرفتند

  دنیای اقتصاد: تهدید به مرگ از سال ۲۰۱۵ آغاز شد، زمانی که والتر لوبکه از سیاست پناهجویی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان دفاع کرد. یک سیاستمدار محلی برای حزب محافظه‌کار آنگلا مرکل به شهر و دیار خود رفت تا از سیاست پناهجویی صدراعظم آلمان دفاع کند و بگوید که این عمل چه ارزش بالایی در مسیحیت دارد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، از آن روز به بعد سیل ایمیل‌های تهدیدآمیز جاری شد. اسمش هم وارد فهرست مرگ نئونازی‌های آلمانی و آدرس شخصی‌اش هم در یک وبلاگ راست افراطی منتشر شد.
 • پایان زمامداری سوسیالیست‌ها در آتن

  دنیای‌اقتصاد: دست کم گرفتن «کیریاکوس میتسوتاکیس»، به یک حرکت ملی در یونان تبدیل شده بود. مخالفانش او را «کولیس» می‌نامند که یک نام کوچک رایج است که اول نام کودکان می‌آید اما گویا برای او کاربردی تحقیرآمیز داشت.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  اگر مجوز حمله به سوریه داده می‌شد و ایالات‌متحده تهدید خود را عملی می‌کرد، غیرممکن بود بدانیم که چه رخ خواهد داد. یک حمله نمادین «آزاردهنده» - برای مثال، شلیک چند موشک کروز به یک تهدید واحد- احتمالا دستاورد اندکی می‌داشت. اما یک حمله معنی‌دار می‌توانست ایالات‌متحده و شرکای اروپایی‌اش را در موضع برتر قرار دهد. به‌خاطر تمام این دلایل، استدلال من این است که اوباما حق داشت خط قرمز عدم به‌کارگیری تسلیحات شیمیایی را تعیین کند اما در اینکه به نقض آن و عبور از این خط قرمز پاسخ نداد، اشتباه کرد.
 • اعتراف کوشنر به شکست معامله قرن

  هاآرتص: آمریکا به شکست کارگاه منامه که اخیرا در پایتخت بحرین برگزار شد، اذعان کرد و علت شکست آن را تلاش‌های تشکیلات خودگردان فلسطین از طریق اعمال فشار بر تجار و شرکت‌های اقتصادی جهت بازداشتن از حضور در این کارگاه دانست.
 • علی باباجان از حزب اردوغان رفت

  رویترز: علی باباجان، از پایه‌گذاران حزب عدالت و توسعه ترکیه به‌دلیل اختلافات عمیقش با مسیر حرکت حزب، کناره‌گیری خود را از عدالت و توسعه اعلام کرد. علی باباجان که پیش‌تر به‌عنوان معاون نخست‌وزیر سابق ترکیه خدمت کرده، ۱۸ سال قبل یکی از پایه‌گذاران حزب عدالت و توسعه بود و تاکنون سابقه خدمت به‌عنوان وزیر اقتصاد و وزیرخارجه را داشته است. در روزهای اخیر گمانه‌زنی‌هایی مطرح شده بود که او به همراه عبدالله گُل رئیس‌جمهور سابق ترکیه تلاش دارد یک حزب جدید تاسیس کند و از حزب عدالت و توسعه جدا شود.
 • آمریکا از سوریه می‌رود

  خبرگزاری آلمان: جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه و در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش گفت ایالات‌متحده از آلمان و دیگر کشورهای متحد خواسته است که نیروی زمینی به سوریه اعزام کنند تا جای سربازان آمریکایی در سوریه را بگیرند. او افزود انتظار دارد دولت آلمان در ماه ژوئیه به این درخواست آمریکا پاسخ دهد. دونالد ترامپ قبلا در دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کرده بود که ظرف ۶۰ تا ۱۰۰ روز آینده تمام سربازان آمریکایی مستقر در شمال سوریه که تعداد آن به ۲ هزار سرباز می‌رسد، سوریه را ترک خواهند کرد.
 • نشست قطر برای حل بحران افغانستان

  خبرگزاری آلمان: «حرف زدن کافی نیست.» این توییتی است که مارکوس پوتزل، نماینده ویژه آلمان در امور افغانستان و پاکستان، به مناسبت گشایش نشست قطر نوشته و در آن تاکید کرده که دیالوگ باید طرفین را به یک مذاکره معنادار رهنمون کند. در نشست قطر، علاوه بر اسلام‌گرایان رادیکال، چهره‌های سیاسی و مدنی افغان از ولایات مختلف نیز دعوت دارند. ۶۰ نماینده سیاسی-اجتماعی افغانستان و ۱۷ نماینده از گروه طالبان در کنار هم نشسته‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر