آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۰۱

 • اوج‌گیری تنش سیاسی در واشنگتن

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری آمریکا گفته که بازرس ویژه رسیدگی به پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نباید درباره یافته‌هایش در این پرونده شهادت دهد. به گزارش خبرگزاری رویترز، ترامپ در یک سلسله توییت این عمل را توطئه‌ای از سوی دموکرات‌ها خواند.
 • آتش‌بس در ساعت ۴ بامداد

  دنیای اقتصاد: مقام‌های فلسطینی می‌گویند به توافق آتش‌بس با اسرائیل برای پایان دادن به محاصره غزه دست یافته‌اند؛ آتش‌بسی که دست‌کم ۲۳ فلسطینی و ۴ اسرائیلی تاوان آن بودند. مقام‌های غزه به الجزیره می‌گویند ساعت چهار و نیم صبح دیروز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه آتش‌بس وارد فاز اجرایی شد و از زمان دستیابی به آتش‌بس هیچ حمله‌ای از سوی اسرائیل به قلمرو فلسطین گزارش نشده است. الجزیره در گزارش دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه نوشت که مصر و قطر در اقدامات میانجیگرانه سهم داشتند و به پایان درگیری میان غزه و اسرائیل کمک کردند. الجزیره می‌نویسد: اگرچه مقام‌های اسرائیل در این رابطه سخنی نگفتند، اما ارتش اسرائیل اوایل دیروز دوشنبه تمام محدودیت‌های وضع شده بر غزه را برداشت. وزارت حمل‌ونقل اسرائیل هم اعلام کرد که تمام مسیرهای «اتوبوس‌رو» در جنوب به‌صورت کامل کار خود را شروع کردند. خط قطار میان شهرهای اشکلون و بئر شعبا هم صبح دیروز فعالیت‌های خود را از سر گرفتند.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  اکنون، بیست و چند سال بعد از سال ۱۹۹۰، روشن است که هیچ نظم جهانی جدید بی‌خطری محقق نشده است. آنچه در بسیاری از بخش‌های جهان و در راهروهای مختلف روابط بین‌المللی وجود دارد بیشتر شبیه یک «بی‌نظمی» جدید جهانی است. دشوار است استدلال کنیم که آنچه با پایان جنگ سرد و شکست عراق رقم خورد یک نقطه عطف تاریخی برای جهانی بهتر را تشکیل داد. تلاش ناکام صدام حسین برای استفاده از قدرت نظامی برای برآورده ساختن اهداف سیاست خارجی‌اش چیزی نبود جز یک استثنا. با استفاده از ربع قرن قهقرایی، چالش نامشروع صدام برای وضع موجود بیشتر منادی آن چیزی بود که قرار بود بیاید نه فرا رسیدن جهانی جدید و باثبات‌تر. در مورد عنوان این کتاب، می‌خواهم پیش از اینکه جلوتر بروم، بگویم که کلمه «آشفته» به عمد انتخاب شده است. من فرهنگ‌نامه‌ها و اصطلاح‌نامه‌ها را با هم چک کردم و نتوانستم کلمه یا عبارت دیگری را بیابم که آنچه وجود دارد را برساند. با این کار می‌خواهم تاکید کنم که «هرج‌ومرج» و «آشوب» نفی شده‌اند. هیچ‌یک از این دو عبارت برای جهان قابل کاربرد نیست هرچند آنچه در خاورمیانه رخ می‌دهد بسیار نزدیک به این دو عبارت است.
 • توقف مذاکرات طالبان و آمریکا

  رویترز: سخنگوی دفتر سیاسی طالبان اعلام کرد که مذاکرات با آمریکا به خاطر یکی از مسائل کلیدی یعنی زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان متوقف شده است. سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه گفت: دو طرف تلاش می‌کنند که تفاوت دیدگاه‌ها را محدود کرده و به یک توافقی درباره جدول زمانی خروج نیروهای خارجی در افغانستان دست یابند. او افزود: این جدول زمانی باید مورد قبول هر دو طرف باشد. بر همین اساس هنوز این جدول زمانی به‌دست نیامده است. ممکن است این مساله در این دوره از مذاکرات حل نشود. هنوز سفارت آمریکا در کابل در این‌باره اظهارنظری نکرده اما زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان بارها اعلام کرده است که خروج نیروها تنها مساله در مذاکرات است. به گفته خلیل‌زاد برای اینکه این روند پیش رود طالبان باید این تضمین را بدهد که افغانستان هرگز به‌عنوان یک مامن تروریستی استفاده نمی‌شود و در مقابل آتش‌بس اجرا شده و این گروه با نمایندگان دولت افغانستان گفت‌وگو خواهد کرد. شاهین گفت: طالبان حاضر است به آمریکا تضمین‌های امنیتی لازم را بدهد. دور ششم این مذاکرات روز چهارشنبه گذشته آغاز شد و قرار بود، روز دوشنبه پایان یابد ولی هر دو طرف به نتیجه ملموسی نرسیدند و قرار شد صحبت‌ها ادامه یابد.
 • لغو توافق‌نامه گازی اردن با اسرائیل

  القدس العربی: کمیسیون نیرو در پارلمان اردن اعلام کرد: توافق‌نامه گاز طبیعی میان این کشور و اسرائیل منتفی شده است و در این پارلمان مورد بررسی قرار نخواهد گرفت. موسی هنطش، سخنگوی کمیسیون نیرو در پارلمان اردن گفت: پارلمان توافق‌نامه گازی با اسرائیل را منتفی کرده و بسیاری از نهادهای کشور نیز همین رویکرد را دارند. هیچ‌کس حتی نخست‌وزیر و نه وزیر انرژی جرات نمی‌کنند، بگویند ما با این توافق‌نامه موافق هستیم. وی با بیان اینکه پارلمان اردن این توافق‌نامه را رد کرده و به هیچ‌وجه آن را نمی‌پذیرد، تصریح کرد: اردن مرحله بسیار مهمی را پشت سر می‌گذارد و وضعیت سیاسی به نفع کشور نیست. بنابراین باید موضع مستحکمی اتخاذ کرد و ما پیامی به اسرائیل و حامیانش مبنی بر این امر می‌فرستیم که ما تسلیم نمی‌شویم. شرکت برق اردن در سال ۲۰۱۶ توافق‌نامه‌ای را با شرکت آمریکایی «نوبل انرژی» امضا کرد که به منظور آن، اردن با واردات گاز طبیعی مایع از اسرائیل، ۴۰ درصد از نیاز خود برای تولید برق را تامین می‌کرد و قرار بود که این توافق‌نامه در سال ۲۰۱۹ اجرایی شود؛ اما این توافق‌نامه از همان آغاز با مخالفت مردم اردن روبه‌رو شد. در ماه مارس پارلمان اردن به ریاست عاطف الطراونه در جلسه‌ای که با محوریت مساله انرژی برگزار شد، بررسی توافق‌نامه گاز طبیعی با اسرائیل را رد و از دولت خواست آن را ملغی کند.
 • دوئل لفظی پمپئو و لاوروف بر سر ونزوئلا

  خبرگزاری فرانسه: وزیر امور خارجه آمریکا در راستای تکرار دوباره ادعاهای سابقش درخصوص اوضاع ونزوئلا خواهان خروج روسیه از ونزوئلا شد درحالی‌که همتای روسی او متقابلا تاکید کرد، واشنگتن باید از برنامه‌های غیرمسوولانه خود در ونزوئلا دست بکشد. مایک پمپئو در مصاحبه‌ای اخیرا مدعی شد که نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در زمان وقوع این قیام مسلحانه آماده فرار به شهر هاوانا بوده، اما روس‌ها که مشاوران نظامی خود را به کاراکاس اعزام کرده‌اند او را به ماندن متقاعد ساخته‌اند. پمپئو در مصاحبه با شبکه ای‌بی‌سی گفت: روس‌ها باید از ونزوئلا خارج شوند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر