آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۰۰

 • ناگفته‌های دعوای اوباما و هیلاری

  دنیای اقتصاد: سی‌ان‌ان از محتویات کتابی رونمایی کرد که در آن پیتر بیکر، خبرنگار روزنامه نیویورک‌تایمز از حال و هوای اوباما و کاخ سفید در فردای پیروزی ترامپ پرده برمی‌دارد. در کتاب «اوباما: ندای تاریخ» آمده است: رئیس‌جمهور سابق آمریکا زمانی که هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ شکست خورد، به شدت از این اتفاق خشمگین شده بود. او این اتفاق را نتیجه‌ ناتوانی کلینتون در ارسال پیام‌های مناسب به مردم با هدف کسب پیروزی در انتخابات می‌دانست. اوباما همچنین این شکست را سوزناک و دردآور خوانده بود.
 • غزه زیر آتش صهیونیست‌ها

  دنیای اقتصاد: یک مادر باردار فلسطینی به همراه طفل داخل شکمش و فرزند یک ساله‌اش در موج جدید حملات اسرائیل علیه غزه کشته شدند. این اتفاق آرامش یک ماهه‌ای را که در این منطقه وجود داشت، از میان برد. «هری فاوست» در گزارش شنبه ۱۴ و یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه برای الجزیره نوشت تنش میان اسرائیل و فلسطین از روز شنبه بالا گرفته است. بر همین اساس، ۳۰۰ حمله راکتی و موشکی از نوار غزه به اسرائیل و ۱۲۰ حمله هوایی از اسرائیل علیه غزه انجام گرفته است.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  در بخش اول نویسنده به سه اتفاق مهم اشاره کرد: اول، برگزیت که می‌تواند نه‌تنها باعث بحران در درون بریتانیا شود بلکه موجب بحران در روابط این کشور با آمریکا و اتحادیه اروپا هم خواهد شد. دوم، ظهور ملی‌گرایی و پوپولیسم است. سوم، حمله عراق به کویت و واکنش آمریکا و متحدانش به این کشور که موجب شد یک سابقه جدیدی در جهان شکل بگیرد.
 • تغییر استراتژی خانم نخست‌وزیر

  دنیای اقتصاد: ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا به دنبال این است که با جرمی کوربین، دبیر کل حزب کارگر توافقی برای خروج از اتحادیه اروپا به دست آورند. این امر پس از آن رخ داد که هر دو حزب روز پنج‌شنبه با نتیجه‌ای ضعیف در انتخابات محلی روبه‌رو شدند. به گزارش رویترز، حزب محافظه کاران در انتخابات شورای محلی بیش از هزار کرسی را از دست داد و در حالی که انتظار می رفت حزب کارگر نتیجه‌ای بهتر به دست آورد، آنها نیز ۸۱ کرسی از دست دادند. در چند هفته اخیر هر دو حزب برای برگزیت بارها با هم گفت‌وگو کرده‌اند اما این مذاکرات به نتیجه‌ای نرسیده است.
 • نگرانی از واکنش ترامپ به نتایج انتخابات۲۰۲۰

  نیویورک‌تایمز: رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نگران است که اگر دونالد ترامپ با اختلاف اندکی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ شکست بخورد، به نتایج رای‌گیری احترام نگذارد. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اذعان کرد که وی حتی می‌ترسید حصول نتایج نزدیک در انتخابات میان‌دوره ۲۰۱۸ موجب شود تا دونالد ترامپ برای حفاظت از اکثریت جمهوری‌خواهان در این مجلس کار نادرستی انجام دهد. او با یادآوردی دغدغه‌هایش در دوران انتخابات میان‌دوره ۲۰۱۸ گفت: «با خودم می‌گفتم اگر با چهار کرسی اختلاف پیروز شویم، هر کدام با هزار رای، او به نتایج انتخابات احترام نمی‌گذارد. او ذهن مردم را مسموم می‌کند. او هر کدام از رقابت‌ها را به چالش می‌کشد و می‌گوید شما نمی‌توانید این اشخاص را روی آن کرسی‌ها بنشانید. ما باید پیروز شویم. تصور کنید که پیروز نمی‌شدیم. حتی نمی‌توان آن را تصور کرد! بنابراین با پیشروی ما، ما باید همین رویکرد را داشته باشیم.» در این راستا پلوسی گفت نگران است که اگر دموکرات‌ها نتوانند ترامپ را در ۲۰۲۰ در صندوق رای با اختلاف چشمگیر شکست دهند، چنین اتفاقی رخ دهد. او تاکید کرد: ما باید پیشگیری کنیم؛ ما باید برای آن آماده باشیم.
 • رای دادگاه انتخابات ترکیه صادر می شود

  رویترز: به گفته نامزد حزب حاکم ترکیه، هیات عالی انتخابات امروز رای تجدیدنظر درباره درخواست آک‌پارتی برای برگزاری مجدد انتخابات شهرداری در استانبول را اعلام می‌کند. حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه یعنی حزب جمهوری خلق ترکیه در جریان انتخابات محلی ۳۱ مارس توانست پس از ۲۵ سال کنترل آنکارا و استانبول را به دست آورد. حزب آک‌پارتی رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه و متحدان ناسیونالیست آن موسوم به «حزب حرکت ملی» با اشاره به وقوع تخلفاتی خواستار ابطال نتایج انتخابات در استانبول و برگزاری مجدد رای‌گیری شده‌اند. هیات عالی انتخابات ترکیه دستور بازشماری آرای استانبول را صادر کرده است و در حکم موقت خود به مقام‌های انتخاباتی محلی دستور داد تا از مقام‌های شعبه‌های رای‌گیری مربوطه بررسی به عمل آورند.
 • بازداشت برادر بوتفلیقه

  خبرگزاری آلمان: سعید بوتفلیقه، برادر عبدالعزیز بوتفلیقه و دو تن از مدیران سابق دستگاه اطلاعاتی الجزایر بازداشت شدند. فرمانده ارتش این کشور هفته پیش وعده داده بود که با عاملان فساد اداری مبارزه کند. یک ماه پس از کناره‌گیری عبدالعزیز بوتفلیقه از پست ریاست جمهوری، شامگاه شنبه، ۱۴ اردیبهشت سعید بوتفلیقه، برادر او دستگیر شد. سعید از مشاوران ارشد رئیس جمهور پیشین به‌شمار می‌رفت و پس از سکته مغزی برادرش در سال ۲۰۱۳ به طور روزافزون در امور دولتی دخالت می‌کرد. نفوذ سیاسی او تا حدی بود که بسیاری از ناظران احتمال می‌دادند، جانشین برادرش شود. علاوه بر سعید بوتفلیقه، عثمان (بشیر) طرطاق، آخرین رئیس دستگاه اطلاعاتی الجزایر و محمد مدین معروف به ژنرال توفیق، رئیس اسبق دستگاه اطلاعاتی نیز بازداشت شده‌اند. ارتش و پلیس الجزایر در باره دلایل دستگیری این افراد سکوت کرده‌اند. اما هفته پیش، احمد قاعد صلاح، فرمانده ارتش وعده داده بود که ارتش با فساد اداری و کسانی که در گسترش فساد نقش داشته‌اند مبارزه خواهد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر