آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۶۹

 • پایان ماه عسل مکرون و ترامپ

  دنیای اقتصاد: ساعت ۱۱ صبح ۱۱ نوامبر سال ۱۹۱۸ زنگ‌ها و ناقوس‌های کلیسا در سراسر فرانسه به صدا در آمد و پایان جنگ جهانی اول اعلام شد. هنوز که هنوز است در فرانسه در این ساعت و روز مردم به خیابان‌ها می‌آیند و روز صلح را جشن می‌گیرند.
 • قمار بزرگ اردوغان

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری ترکیه روز شنبه ۱۹ آبان ماه اعلام کرد که فایل‌های صوتی مرتبط به قتل جمال خاشقجی را در اختیار آمریکا، آلمان، فرانسه و بریتانیا قرار داده و مقامات این کشورها «همه این صحبت‌ها» را شنیده‌اند.
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  درست همان‌طور که کره‌شمالی دارای دو نرخ تسعیر ارز است، دارای دو نوع اقتصاد هم است: اقتصاد «رسمی» (جایی که مردم در مشاغل دولتی کار می‌کنند و به آنها حقوقی دولتی پرداخت می‌شود) و اقتصاد‌ «بازار خاکستری» که مردم به شیوه‌ای پول درمی‌آورند که کاملا قانونی نیست اما به‌طور گسترده‌ای تحمل می‌شود. این دومی، اقتصادی است که واقعا در کره‌شمالی امروز جریان دارد. عبارتی که برای بازارهای غیرقانونی- اما تحمل شده- در کره‌شمالی به‌کار می‌رود «جانگ‌مادانگ» است. مردمی که دکه‌ها یا غرفه‌هایی را در جانگ مادانگ علم می‌کنند ملزم به پرداخت مالیات دکه یا غرفه به کادرهای حزبی هستند تا بتوانند کسب‌وکار خود را نگه دارند؛ از این‌رو، دولت را در فرآیند بازاری شدن همدست خود می‌کنند.
 • لکوموتیو ترامپ متوقف می‌شود

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  سرانجام انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا هفته گذشته ۶ نوامبر برگزار شد و این بار دموکرات‌ها با پیروزی قابل‌توجهی وارد مجلس نمایندگان شدند. مجلس سنا همچنان با تفاوت اندکی در دست حزب جمهوری‌خواه آمریکا قرار گرفت. انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا شاه‌مهره مکانیزم تعادل سیاسی در ایالات‌متحده آمریکا محسوب می‌شود. از این‌رو انتخابات مذکور از نظر سیاست داخلی و خارجی آمریکا بسیار حائز اهمیت است.

بیشتر